Sprzęt  / News

Polak wymyślił gniazdo USB, do którego zawsze włożysz pendrive'a w dobry sposób

116 interakcji
dołącz do dyskusji

Czy kiedykolwiek mieliście problem z włożeniem wtyczki USB do portu w odpowiedni sposób? Na pewno tak. Każdy lub niemal każdy użytkownik komputera na pewno obracał swojego pendrive’a kilkukrotnie, żeby tylko udało się go umieścić w porcie. Niebawem ten problem pierwszego świata może zniknąć.

Wszystko dzięki Jędrzejowi Blautowi, studentowi AGH, który stworzył wynalazek o nazwie „Podatne gniazdo USB typu A”. Trzeba przyznać, że nazwa ta zapewne nie zdobędzie serc klientów, ale samo rozwiązanie może niebawem zostać stosowane w komputerach. Zmodyfikowany port USB różni się od swojego klasycznego odpowiednika elastyczną konstrukcją listwy. Dzięki temu przy próbie podłączenia urządzenia USB do komputera port dopasuje się do pozycji urządzenia. Do tej pory było to niemożliwe.

Rozwiązanie to jest o tyle ciekawe i użyteczne, że pozwala na zachowanie dotychczasowych rozmiarów portu i jest kompatybilne z poprzednimi generacjami portu USB. Ogólne wprowadzenie takiego standardu nie byłoby problemem, przynajmniej na pierwszy rzut oka. Ja jednak sądzę, że niekoniecznie by się ono przyjęło. Praktyka uczy mnie, że jeśli coś się rusza, to istnieje ogromne prawdopodobieństwo zepsucia tego. Podejrzewam, że port taki mógłby wytrzymać rok lub dwa eksploatacji, ale w końcu najzwyczajniej w świecie by się złamał. Z tego powodu wolałbym jednak pozostać przy obecnym, może mało komfortowym, ale stabilnym rozwiązaniu.

jedrzej-blaut-mww-genewa

Nie znam szczegółów zastosowanego rozwiązania, więc oczywiście mogę się mylić. Wynalazek ten został bowiem doceniony i wyróżniony na 41. Międzynarodowej Wystawie Wynalazczości, Nowoczesnej Techniki i Wyrobów w Genewie. Oprócz tego projekt doceniły też komisje konkursów studenckich „Konkurs na pomysł” oraz „Student-Wynalazca”. Dzięki wzięciu udziału w tym pierwszym pomysł Jędrzeja jest chroniony patentem. Młodemu wynalazcy gratulujemy i życzymy, by pomysł ten jak najszybciej pomysł ten został wprowadzony w życie.

Niestety nie jest powiedziane, że tak się stanie. Już kilka lat temu pojawiła się propozycja modyfikacji portu USB w podobny sposób. W tym przypadku pomysłodawca postanowił zmodyfikować nie gniazdo, ale wtyczkę. Była ona wyposażona w dwie wkładki, które mogły się chować wgłąb urządzenia pod wpływem nacisku. Rozwiązanie to jednak nie spotkało się z zainteresowaniem twórców sprzętu i nie przyjęło się na rynku.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst