REKLAMA

Ile jest złota w Twoim smartfonie?

Smartfon smartfonowi nierówny, nie tylko ze względu na jego możliwości czy oprogramowanie. Do produkcji elektroniki użytkowej, w tym do produkcji telefonów komórkowych stosuje się wiele cennych metali pochodzących z ziem rzadkich. Pierwiastki te są na tyle wartościowe, że firmom opłaca się odzyskiwać je z naszych smartfonów. Który zatem smartfon jest najcenniejszy?

05.04.2013 18.05
Ile jest złota w Twoim smartfonie?
REKLAMA
REKLAMA

Również w Polsce m.in. Allegro prowadzi skup używanych telefonów komórkowych. Firmy parające się tym zajęciem są w stanie z niektórych modeli odzyskać naprawdę wartościowe ilości metali. Infografika przygotowana na zlecenie firmy 911 Metallurgist bardzo obrazowo przedstawia, które smartfony mają największą wartość ze względu na użyte komponenty, nawet w momencie, gdy nie przedstawiają już żadnej wartości dla ich właścicieli.

Jak się okazuje największą wartość z popularnych smartfonów obecnych na rynku amerykańskim prezentuje iPhone 4 w wersji 16 GB wyprodukowanej dla operatora AT&T. Wartość metali jaką można odzyskać ze smartfona Apple szacuje się na 178 dolarów i jest to o 3 dolary więcej niż typowy iPhone 4 16 GB wyprodukowany dla innych operatorów. Na trzecim miejscu znajduje się BlackBerry Torch 9800, z którego można odzyskać metale o wartości 97 dolarów.

Natomiast czołówka smartfonów jakie najczęściej trafiają do recyklingu w USA składa się iPhone’a 3G 8GB, iPhone’a 3GS 16 GB oraz iPhone’a 4 16GB. Nie powinna zatem nikogo już tak bardzo dziwić wysoka cena tych urządzeń. Przynajmniej w pewnej mierze jest ona uzasadniona.

Spośród najpopularniejszych smartfonów najmniejszą wartość ma Motorola Droid X, której komponenty są warte 35 dolarów. Należy też zauważyć bardzo dużą różnicę w wartości pomiędzy kolejnymi wersjami iPhone’a. Sukcesywnie każdy nowy model ma większą wartość dla osób zajmujących się recyklingiem, natomiast tylko 10% z iPhone’ów do niego trafia.

REKLAMA

Ken Beyer, CEO Cloud Blue firmy zajmującej się recyklingiem urządzeń elektronicznych jest zdania, że w tonie elektroniki jest więcej złota niż w tonie rudy złota. Twórcy znajdującej się poniżej infografiki postanowili sprawdzić tę tezę na przykładzie tony iPhone’ów 5, na którą składa się aż 8101 urządzeń. Jak się okazało zarówno w przypadku złota, miedzi oraz srebra jest to prawda. W tonie iPhone’ów 5 znajduje się 324 razy więcej złota niż w tonie rudy złota z Peru, 13 razy więcej miedzi niż w tonie rudy z Chile oraz 6,5 razy więcej niż w tonie rudy srebra z Australii. Tylko w przypadku platyny wyżej postawiona teza nie okazała się prawdziwa.

Czy zatem wysoka cena smartfonów oraz elektroniki użytkowej powinna jeszcze kogoś dziwić? Co więcej, można się spodziewać, że wartość metali odzyskiwanych z używanych smartfonów będzie rosła, tak jak ich cena. Wszak pokłady pierwiastków ziem rzadkich nie są źródłami odnawialnymi, a ich wydobycie będzie z biegiem czasu coraz to bardziej kosztowne. Dlatego też zapewne coraz częściej będziemy zachęcani do recyklingu naszego sprzętu elektronicznego. Warto zatem sprawdzić ile pieniędzy, nieświadomi tego faktu, trzymamy w szufladzie biurka pełnej starych telefonów, smartfonów czy innych urządzeń elektronicznych. Ciekawe u ilu osób szuflada przemieni się w małą kopalnię złota? :-)

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA