REKLAMA

SOCCKET - piłka nożna jako generator prądotwórczy

W serwisie crowdfundingowym Kickstarter znajdziemy, na całe szczęście, nie tylko kilka wersji zegarków komunikujących się ze smartfonem, ale także znacznie bardziej ambitne projekty. Do tej grupy bez wątpienia trzeba zaliczyć Soccket, czyli piłkę nożną, która spełnia rolę generatora prądotwórczego mogącego zasilać proste lampy LED.

04.03.2013 19.42
SOCCKET – piłka nożna jako generator prądotwórczy
REKLAMA
REKLAMA

Na świecie wciąż są takie regiony, gdzie elektryczność jest luksusem, na który niewiele osób może sobie pozwolić. Wbrew pozorom takich miejsc wciąż jest bardzo dużo, a sytuacja osób tam mieszkających z pokolenia na pokolenie nie ulega znacznej poprawie . Rozwiązaniem, dzięki któremu możliwe będzie na przykład czytanie przy świetle pochodzących z diod LED, a nie np. lampy naftowej, jest Soccket, czyli piłka nożna, która powstała w USA.

Piłka Soccket z pozoru nie różni się zbytnio od milionów jej podobnych. Jednak została wykonana z wodoodpornej pianki EVA, która ma być zarówno miękka w dotyku, a przy okazji odpowiednio trwała. Od tradycyjnej piłki również się jedynie nieznacznie wagą, gdyż jest cięższa o zaledwie 25 gramów. W środku piłki znajduje się mechanizm przypominający wahadło, zmieniający energię kinetyczną generowaną podczas zwykłej gry w energię elektryczną. Tak wytworzona energia jest również przechowywana w piłce.

Piłka posiada mini gniazdko, w którym można umieścić lampkę LED. By przez 3 godziny móc się cieszyć światłem przez nią generowaną wystarczy jedynie 30 minut gry przy użyciu Soccket. Z uwagi na to, że nie jest to tradycyjna piłka, to wykorzystując ją można w ciekawy sposób przedstawić zagadnienia związane z fizyką, wykonaniem piłki, ubóstwem na świecie oraz przedsiębiorczością. Takie oto działania zespół twórców tego projektu prowadzi na terenie USA przy wsparciu nauczycieli.

socket-piłka-agregator-lampka-led
socket-piłka-agregator-lampka-led

Prace nad stworzeniem tej piłki trwały ponad rok, obecnie produkcja nie jest zautomatyzowana, a co za tym idzie prace są wykonywane ręcznie, co powoduje długi okres produkcji jednej piłki. Projekt można wspierać za pośrednictwem serwisu Kickstarter. Jego twórcy chcą zebrać 75 tysięcy dolarów, a obecnie, na 24 dni przed końcem zbiórki, zbliżają się do zebrania połowy potrzebnej kwoty. Wspierając projekt kwotą niespełna 100 dolarów w ramach podziękowania otrzymamy piłkę oraz lampkę. Oczywiście projekt można wesprzeć nawet kwotą 1 dolara. Zebrane w ten sposób środki pozwolą na zatrudnienie dodatkowych osób przy produkcji oraz automatyzację procesu montażu tej niecodziennej piłki-agregatu, tak, by można było dostarczać je do odbiorców w znacznie większej ilości.

socket-piłka-agregator-lampka-led
socket-piłka-agregator-lampka-led

Soccket nie jest projektem, w którym nasze potrzeby są stawiane na pierwszym miejscu. Wspierając go mamy okazję przyczynić się do pomocy osobom w Afryce, Ameryce Południowej oraz innych biednych rejonach świata, gdzie produkt znajdzie swoich odbiorców. Muszę przyznać, że pomysł jest bardzo ciekawy i wydaje się dobrze zrealizowany. Rozwiązuje realne problemy przy wykorzystaniu do tego celu zdobyczy nauki i techniki zaimplementowanych do tak powszechnej rzeczy, jaką jest piłka, którą kopie się na całym świecie.

Zespół Uncharted Play, czyli twórcy piłki Soccket generującej 6 Watów mocy postanowili zmienić świat, a przynajmniej odmienić życie wielu osób dając im możliwości korzystania ze światła elektrycznego.  Warto wspierać w serwisach crowdfundingowych również takie projekty, gdzie nie my jesteśmy stawiani na pierwszym miejscu.

// // // // // // // // // // // //

REKLAMA

// // // // // // // // // // // //

// // // // // // // // // // // //

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA