REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Super-szybki TVN24 dzięki... Netii

Wbrew temu, co może nam się wydawać na pierwszy rzut oka, internet nie służy jedynie do przesyłania zdjęć kotów oraz dostarczania darmowych treści porno. Infrastruktura sieciowa jest dziś wszechobecna, nic więc dziwnego że TVN24 podjął ważną współpracę z Netią.

28.01.2013
21:10
Super-szybki TVN24 dzięki… Netii
REKLAMA

Zakończył się właśnie projekt budowy sieci transmisji danych dla stacji TVN24. Netia zapewniła połączenie głównej siedziby z 9 ośrodkami regionalnymi TVN24 oraz połączenie z Sejmem i Giełdą Papierów Wartościowych. Dzięki temu możliwe będzie nadawanie z ośrodków regionalnych na żywo sygnałów HD oraz szybkie przesyłanie nagranych materiałów wideo w postaci plików. Jak to wygląda od strony Netii? Postanowiliśmy zapytać o to Jarosława Narojczyka, dyrektora ds. rozwoju sprzedaży.

REKLAMA

Paweł Okopień: Jak wygląda infrastruktura tych połączeń?

Jarosław Najorczyk: Do każdej lokalizacji został doprowadzony światłowód. Transmisja odbywa się w ramach sieci szkieletowej Carrier Ethernet Netii, która zapewnia zapewnia gwarantowaną przepustowość 300 Mbit/s (w razie zapotrzebowania może to być znacznie więcej).

Czy Netia realizuje inne podobne projekty?

Tak, dostarczamy usługi praktycznie dla wszystkich największych stacji TV w Polsce. Od stycznia 2013 zapewniamy między innymi transmisję sygnału SD dla redakcji zamiejscowych TVP (Zakopane, Słupsk, Ełk, Nowy Sącz, Tarnów, Elbląg).

Innym dużym projektem realizowanym od 2008 roku jest zapewnianie stacji Canal+ transmisji sygnałów ze stadionów piłkarskich w ramach rozgrywek T-Mobile Ekstraklasy. Wcześniej z 16-tu aren sportowych materiały przesyłane były drogą satelitarną. Od momentu realizacji projektu wszystkie mecze  (240 rocznie) wędrują po sieci Netii. Dodatkowo, jest też zapewniana możliwość transmisji ze wszystkich stadionów jednocześnie, co ma szczególne znaczenie w dwóch ostatnich kolejkach, gdzie 8 meczy odbywa się w tych samych godzinach.

Dziś mówimy o przesyłaniu sygnału HD między oddziałami stacji informacyjnej, a w przyszłości to właśnie infrastruktura sieciowa powinna pozwolić na to, by do naszych telewizorów dotarł obraz w ultrawysokiej rozdzielczości. Czy w naszych domach też pojawi się internet o tak dużej przepustowości, do tego w rozsądnych cenach? Kiedy to może nastąpić i czy Netia pracuje nad takimi rozwiązaniami?

Musimy rozróżnić przesyłanie sygnałów w ramach kontrybucji i dystrybucji. Realizowane przez nas projekty zapewniają stacjom TV dosył sygnałów w ramach kontrybucji - w parametrach o wiele większych niż sygnał dystrybuowany do użytkowników końcowych. Dla stacji TV jest istotne, aby sygnał video przesyłany z danej lokalizacji do studia głównego, był możliwie najbardziej zbliżony do jakości źródłowej. Dopiero w tym miejscu jest on poddawany dalszej obróbce i archiwizowany. Netia zapewnia wiele sposobów dosyłania sygnałów telewizyjnych: dosył sygnałów nieskompresowanych, dosył sygnałów w oparciu o kompresję MPEG lub JPEG2000.

Dziękuję za rozmowę.

Trudno dziś sobie wyobrazić działanie stacji telewizyjnych bez niezwykle szybkiego dostępu do sieci. Oczywiście są to rozwiązania typowo biznesowe. W domowym zaciszu nikt nie potrzebuje wysyłać surowych, nieskompresowanych materiałów w wysokiej rozdzielczości. Wkrótce przyjdzie nam odbierać kanały w 4K (mam nadzieję, że jak najwcześniej), wtedy duża przepustowość byłaby bardzo wskazana.

REKLAMA

Cieszy fakt, że stacje telewizyjne inwestują w infrastrukturę sieciową. TVP na razie wciąż opiera się wciąż o sygnał SD mimo tego, że główne kanały Telewizji Polskiej od pół roku nadają w wysokiej rozdzielczości. Informacje o budowie sieci transmisji danych dla TVN24 uświadamia nam, jak wiele czynników jest potrzebnych do tego, by do naszych domów dostarczony został  materiał w dobrej jakości.

Równolegle musi być jednak rozwijana infrastruktura po stronie dostawców jak i konsumentów - dopiero wtedy możemy mówić o realnej poprawie jakości. Nie zawsze tak jest, w końcu wielu z nas ma już telewizory HD, a wiele kanałów nadaje w marnej jakości, nasze smartfony potrafią łączyć się z internetem z zawrotną prędkością, a infrastruktura sieci na to nie pozwala. Na szczęście niektórzy starają się zapewnić wysoką jakość od momentu realizacji materiału po dostarczenie sygnału do widza.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA