Jaki telefon wybrać, gdy nie chcemy kupić smartfona?
Według najnowszych statystyk i raportów za 2012 rok, aż 30% posiadaczy smartfonów nigdy nie połączyło ich z internetem. Udział tych urządzeń w rynku telefonów komórkowych w Polsce oscyluje na poziomie 7%, co jest wynikiem o połowę mniejszym, niż światowa średnia. Operatorzy bardzo chętnie wpychają nam inteligentne komórki, gdyż mogą nam wtedy zaoferować dodatkowe pakiety internetowe oraz inne usługi, jak np. płatna nawigacja NaviExpert. Jeżeli jesteśmy tradycjonalistami i nie chcemy smartfona lub kupujemy sprzęt dla osoby, która nie wykorzysta jego potencjału, warto wtedy kupić coś klasycznego. Problem w tym, że nie zawsze jest w czym wybierać.
Osobiście uwielbiam smartfony i tablety. Przez moje ręce przechodzi wiele sprzętu, który sprawdzam i testuję. Dzięki temu płynnie poruszam się po wszystkich platformach i ekosystemach dostępnych na rynku. Jednak nie zapominam o tym, że nie wszyscy użytkownicy komórek chcą, potrzebują i są w stanie okiełznać potencjał smartfonów. Dla wielu osób, wbrew kreowanym trendom, nadal najlepszym rozwiązaniem są klasyczne telefony. Dlatego przejrzałem portfolio producentów takich jak Nokia, Samsung i Motorola oraz zbadałem dostępność tych urządzeń w ofertach polskich operatorów, aby przygotować małe zestawienie, czym warto się zainteresować.
Nokia Asha 302
Jest dostępna w T-Mobile, Orange, Plus i Play, dlatego otwiera niniejsze zestawienie. Telefonik wyróżnia się wygodną klawiaturą QWERTY i czytelnym ekranem o przekątnej 2,4 cala, który został umieszczony poziomo. Miałem okazję testować Ashę 302 i zrobiłem z niej wtedy służbowy telefon. Wytrzymała bateria pozwalała na trzy, cztery dni pracy. Wysoka jakość połączeń, dobry zasięg i bardzo dobrze wyprofilowane klawisze sprawiają, że Nokia 302 jest godna polecenia.
Cena detaliczna: od 379 do 449 zł
Plusy:
- mocny akumulator,
- rozwinięte funkcje społecznościowe,
- wygodna obsługa e-mail,
- dostępna u wszystkich operatorów,
- dostępny w kilku kolorach.
Minusy:
- nie najlepszy aparat fotograficzny,
- dosyć gruby (13,9 mm),
- brak GPS-u.
Samsung S5610
Jest bestsellerem u wszystkich operatorów. W Orange, T-Mobile, Play i Plusie schodzi jak świeże bułeczki. Dlaczego? Za Samsungiem S5610 przemawia przede wszystkim klasyczna obudowa, wygodna klawiatura oraz dobry wyświetlacz o przekątnej 2,4 cala. Klasyczna bryła wykończona chromowanymi elementami wygląda naprawdę dobrze.
Samsung S5610 posiada bardzo przyzwoity aparat fotograficzny o rozdzielczości 5 Mpix. Nie zabrakło funkcji społecznościowych, komunikatorów oraz obsługi poczty e-mail. Bateria 1000 mAh sprawuje się bardzo dobrze i wystarcza średnio na 4 dni pracy. Na forach internetowych wiele osób deklaruje, że ładuje ten telefon co około 6 dni. Jeżeli szukasz dobrego sprzętu z przyzwoitym aparatem fotograficznym i wytrzymałym akumulatorem, to już znalazłeś.
Cena detaliczna: os 289 do 399 zł
Plusy:
- dobry aparat fotograficzny,
- bardzo wytrzymały akumulator.
Minusy:
- brak GPS-u.
Nokia Asha 300
Telefon ten dostaniecie zarówno w Orange, Play, jak i Plusie. Tylko T-Mobile nie zdecydował się na wprowadzenie go do swojej oferty. Nie ukrywam, że dziwi mnie zagranie różowych, bo Asha 300 zasługuje na uwagę.
Nokia Asha 300 ma klasyczną bryłę i standardową klawiaturę numeryczną. Zabrakło jednak klawiszy nawigacyjnych. Zostały one zastąpione przez dotykowy panel wyświetlacza. Identyczne rozwiązanie zostało zastosowane w modelu C3-01, który był swego czasu bestsellerem u wszystkich operatorów.
Telefon wyróżnia się ekranem o przekątnej 2,4 cala oraz garścią aplikacji społecznościowych oraz prostych gier jak Angry Birds. Na uwagę zasługuje też mocny akumulator o pojemności 1110 mAh, który pozwala na 3-4 dni pracy.
Cena detaliczna: od 359 do 399 zł
Plusy:
- ciekawe połączenie klawiatury fizycznej i ekranu dotykowego,
- mocny akumulator.
Minusy:
- brak GPS-u,
- słaby aparat fotograficzny.
Samsung Solid B2710
Ten niemal niezniszczalny osobnik dostępny jest w Orange oraz T-Mobile. Jeżeli pracujecie w trudnych dla elektroniki warunkach, gdzie wilgoć i pył wykańcza tradycyjne telefony, to powinniście pomyśleć o czymś solidnym. Powyższy Samsung jest bardzo wytrzymały i przekonałem się już o tym niejednokrotnie. Widziałem nawet Samsunga B2710 przejechanego przez samochód. Gdybym nie zobaczył tego na własne oczy, to zapewne bym nie uwierzył - po wszystkim telefon wyglądał i działał normalnie.
Solidy są odporne, ale o tym jak bardzo świadczą parametry normy IP. Samsung B2710 posiada normę IP67. Pierwsza cyfra oznacza, że jest on całkowicie chroniony przed wnikaniem pyłu. Siódemka oznacza zaś, że nasz telefon wytrzyma nie tylko zamoczenie na deszczu, ale również półgodzinne zanurzenie w wodzie na głębokości jednego metra.
Telefon ten pod żadnym względem nie jest multimedialny. Aparat fotograficzny to tylko 2Mpix - zdjęcia nim wykonywane nadają się jedynie do przesłania MMS-em lub mailem. Przeglądarka internetowa pozwala na doraźne sprawdzenie czegoś w sieci. Na uwagę zasługuje jednak obecność odbiornika GPS. Mocna bateria o pojemności 1300 mAh wystarcza na około 4-5 dni pracy.
Cena detaliczna: od 330 do 450 zł
Plusy:
- odporny na wodę i pył,
- mocny akumulator,
- GPS.
Minusy:
- brak HSDPA,
- toporna konstrukcja.
Nokia C5-00
Wiem, że telefon ten posiada system operacyjny (Symbian), wiec powinien być traktowany jako smartfon. Urządzenie ląduje jednak w zestawieniu, gdyż dla wielu osób może być to genialne rozwiązanie. Klasyczna forma, wytrzymała obudowa z metalowymi elementami to dopiero początek zalet.
Nokia C5-00 występuje w dwóch wersjach. Pierwsza ma aparat 3,2 Mpix, a druga 5 Mpix. Z tego co się zorientowałem, w ofertach operatorów przeważa właśnie ta druga konfiguracja. Dodatkowo, Nokia ta posiada GPS i darmową nawigację. Nie zabrakło łączności 3G. Nokię C5-00 dostaniecie u każdego operatora.
Plusy:
- GPS i darmowa nawigacja,
- dobry aparat fotograficzny z lampą LED.
Minusy:
- brak WiFi.
Podsumowanie
Jeżeli nie chcemy smartfona, bo wiemy, że nie wykorzystamy jego funkcji, a wolimy postawić na długi czas pracy na jednym ładowaniu akumulatora, powinniśmy zapoznać się szczególnie z ofertą Nokii i Samsunga.
Z portfolio Motoroli na uwagę zasługuje przyjemny telefon z klapką o nazwie Gleam. W ofercie Play znajdziecie natomiast całkiem ciekawe i wytrzymałe Sonimy. Jeżeli szukacie telefonu dla rodziców lub dziadków, którzy nie są już na bieżąco z nowymi technologiami, warto rozważyć zakup nie tylko prostych Nokii i Samsungów, ale również Emporie i MyPhone’y.
Wbrew pozorom jest w czym wybierać, trzeba tylko zrobić dobre rozeznanie na rynku i skrupulatnie porównać wszystkie oferty.