Sprzęt

Jak masz smartfona i do tego masz w nim internet to jesteś wyjątkowy

Lubię czytać o tym jak inne osoby korzystają ze smartfonów, tabletów, internetu i nowych technologii. Zawsze porównuję ich nawyki do moich przyzwyczajeń i często nie mogę uwierzyć w to co widzę. Właśnie przeanalizowałem pilotażowy raport na temat internetu mobilnego w Polsce i okazało się, że nadal jestem w grupie, użytkowników, która ni jak nie wpisuje się w obowiązujące standardy.

Polski raport World Internet Project Mobile 2012 przygotowany został przez Gazetę.pl i Orange. W oparciu o badania i analizy przygotowano uśrednione dane dotyczące tego jak Kowalscy i Nowakowie korzystają z z internetu w telefonach, smartfonach i tabletach.

Ostatnio pisałem o tym, że 30% Polaków nie korzystało z internetu w smartfonie. Dane te dotyczyły wtedy zarówno sieci WiFi jak i 3G. Wygląda na to, że raporty Deloitte TMT były trafne, gdyż analiza World Internet Project Mobile je potwierdza. Oczywiście nie oznacza to, że wszystkie te osoby te kupiły smartfony niepotrzebnie. Pod poprzednim wpisem pojawiły się głosy, sugerujące, że 30% posiadaczy smartfonów zostało w takim razie zrobionych w konia przez operatorów i sprzedano im niepotrzebne urządzenia. Z tą tezą się nie zgodzę, bo dla wielu osób smartfon w wersji wykastrowanej o internet nadal może być atrakcyjną propozycją, ze względu na:

- dobrą nawigację offline
- aparat foto (często lepszy niż w “nie-smartfonach”)
- duży ekran
- duże klawiatury ekranowe i szybkie pisanie w stylu Swype.

Powodów jest zapewne więcej, ale w tym wpisie skupimy się jednak nie na tych, którzy nie używają internetu w smartfonach, ale na tych, którzy bez niego nie potrafią już żyć. Jeżeli zastanawiacie się dlaczego ostatnio takie popularne stają się wszelkie raporty dotyczące rynku internetu mobilnego, to odpowiedź jest prosta. Jesteśmy świadkami ogromnego wzrostu popularności smartfonów i tabletów, a urządzenia te są wręcz stworzone do korzystania z internetu. Choć jak widać nie każdy chce się do tego przekonać.

W 2011 roku tylko 2% Polaków posiadało smartfony. To niezwykle mało. Przez rok wiele się zmieniło i 2012. zamykamy z wynikiem 7%. Ten wzrost to stosunkowo niewielki postęp. Zwróćcie uwagę jak urządzenia te są promowane przez operatorów. Na tle całego świata też wypadamy blado. Według raportu Ericssona z listopada, smartfony stanowią około 15% wszystkich telefonów na świecie. Mocno zaniżamy tę średnią wartość.

Wraz ze wzrostem popularności smartfonów dynamicznie zwiększa się liczba osób korzystających z mobilnego internetu w swoich telefonach. W 2011 roku było to tylko 6% użytkowników. Na teraz już blisko 15% Polaków korzysta aktywnie z sieci w telefonie.

Okazuje się, że osoby, które już decydowały się na internet w telefonie, korzystają z niego bardzo aktywnie. Głównie decydujemy się na przeglądanie stron, nawigację online, pocztę e-mail oraz sieci społecznościowe. Średnio czynności te zajmują nam około 3,5 godziny w tygodniu.

Co ciekawe, to tylko 10% osób korzystających z internetu w telefonie decyduje się na skorzystanie ze smartfona nawet gdy są w zasięgu komputera stacjonarnego. Ciężko mówić o śmierci komputerów, które mają zostać wyparte przez smartfony i tablety, gdy liczby zdają się mówić nam zupełnie coś innego. Blaszaki i laptopy są dla nas cały czas atrakcyjnymi urządzeniami do pracy i nie widać trendów, które miałby zwiastować szybką zmianę naszych przyzwyczajeń.

Jeżeli posiadacie smartfony to jesteście w mniejszości. Jeżeli korzystacie w tradycyjnych telefonach z internetu to jesteście w zdecydowanej mniejszości. Jeżeli korzystacie z internetu w smartfonach, gdy jesteście w zasięgu komputerów to też jesteście wyjątkowi.

Pełen raport World Internet Project Mobile 2012 znajdziecie w tym pliku PDF (5,5 MB), a na deser mam dla Was infografikę.

World Internet Project Poland 2012
przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst