REKLAMA

Niezbędnik świeżego Makowca - programy na OS X #1

16.08.2012 14.19
Niezbędnik świeżego Makowca – programy na OS X #1
REKLAMA
REKLAMA

Wpis kieruję do świeżych użytkowników systemu OS X lub też do ludzi, którzy nad kupnem Maka dopiero się zastanawiają. W niezbędniku tym przedstawię programy, z których korzystam na co dzień, a które nie są w żaden sposób wyspecjalizowane – ot, podstawowe aplikacje. Robię to z uwagi na to, że programy na system Apple’a nie są tak łatwo dostępne i dobrze opisane, a więc nowi użytkownicy mogą mieć problem.

Zaczniemy od niewielkich programów, o których istnieniu po instalacji zapomnimy, a powinny ułatwić nam one życie.

THE UNARCHIVER (Free) – itunes.apple.com/app/the-unarchiver/id425424353?mt=12&ls=1

…..
Program usprawniający rozpakowywanie archiwów i umożliwiający przede wszystkim obsługę bardzo popularnego formatu .rar. Działa szybko, nie wymaga dodatkowych akcji z naszej strony – wystarczy dwuklik na dane archiwum. Jest wygodniejszy niż Windowsowy oryginał, WinRar ;).

F.LUX (Free) – stereopsis.com/flux/

…..
Aplikacja służąca do „ocieplenia” obrazu po zmroku. Ustawia się ją raz dostosowując pod swoje wymagania, a później działa samodzielnie bez naszej ingerencji. Nieoceniony komfort dla oczu, nie nadaje się raczej do pracy. Na początku wydaje się, że jest to totalnie bez sensu i psuje nam kolory na ekranie, ale polecam spróbować i w nocy wyłączyć na chwilę f.lux’a – po tej próbie na pewno narzędzia nie wyrzucisz. Ekran bez f.lux’a rani oczy.

ISTAT MENUS (16$) – bjango.com/mac/istatmenus/


Program działający w tle, doskonały do monitorowania użycia procesora, pamięci, wolnego miejsca na dyskach, dostępu do internetu itd. Lista funkcji jest długa, więcej do przeczytania na stronie producenta. Korzystanie z programu jest wygodne, gdyż wg. własnych preferencji ustawiamy sobie, co ma być wyświetlane przy godzinie na górnym pasku systemu. Wielkim minusem jest wysoka cena, ale dostępna jest wersja testowa, więc program spokojnie można sobie wypróbować.

TOTALFINDER (18$) – totalfinder.binaryage.com/


Ta nakładka na systemowego Findera (odpowiednik eksploratora plików w Windowsie) całkowicie zmienia obsługę tej podstawowej funkcji. Wprowadza obsługę otwartych folderów na kartach (wygląda to identycznie jak w Chrome), współdzielenie okna dla dwóch folderów i wiele więcej. Jest to bardzo wygodne i można przetestować samemu (14-dniowy trial). Pełna wersja niestety swoje kosztuje, szkoda.

DROPBOX (Free) – www.dropbox.com/downloading?os=mac


Dropboksa nikomu nie trzeba przedstawiać. Klient tej popularnej chmury usprawnia synchronizację między urządzeniami (tablet, smartphone) czyniąc ją niezauważalną. Nic więcej na ten temat mówić nie trzeba, pozycja obowiązkowa dla użytkowników usługi.

BOWTIE (Free) – bowtieapp.com/


Cieszący oko i bardzo wygodny dodatek do pulpitu pozwala na kontrolowanie odtwarzanej muzyki. Współpracuje m.in. z iTunes, Spotify i Last.fm. W zależności od wybranej skórki (a jest ich naprawdę dużo i większość z nich reprezentuje wysoki poziom) aplikacja oferuje różne funkcje. Bez uruchamiania „dużego” programu możemy pauzować, przełączać utwory, zobaczyć, co jest grane aktualnie itd. Polecam przetestować samemu – działa lepiej, niż wygląda ten opis.

ROWMOTE HELPER (Free) – regularrateandrhythm.com/apps/rowmote-pro/rowmote-helper-versions.php

Do działania tego programu niezbędna jest aplikacja na iOS (0.99/3.99 $) i tylko użytkownicy tej platformy docenią jej działanie. Umożliwia ona zdalną obsługę komputera z urządzenia z iOS w obrębie tej samej sieci Wi-Fi. Pozwala na przekształcenie telefonu/tabletu w trackpad z obsługą gestow, na uruchamianie aplikacji, na wyłączenie komputera, regulację głośności itd. Świetny pilot przy oglądaniu filmów!

W pierwszej części niezbędnika to tyle – w kolejnym wpisie zaprezentuję już nie wtyczki, a pełnoprawne programy, które być może zastąpią te, z których korzystaliście do tej pory :).

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA