REKLAMA

Niesamowity dokument wypłynął z sali sądowej, gdzie ścierają się Apple z Samsungiem!

10.08.2012 08.31
Niesamowity dokument wypłynął z sali sądowej, gdzie ścierają się Apple z Samsungiem!
REKLAMA
REKLAMA

Głośny proces sądowy pomiędzy Samsungiem a Apple’em w Stanach Zjednoczonych jest o tyle ciekawy, że na jaw wychodzą najbardziej skrywane dokumenty obu firm. Gdyby nie jawność procesu, pewnie nigdy świat medialny nie zyskałby do nich dostępu. Nie dalej jak dwa dni temu Maciek Gajewski pisał o ponad 100-stronicowym dokumencie wewnętrznym Samsunga, z którego jasno wynika, że Galaxy S I był w niezwykły sposób wzorowany na iPhonie. Dzisiaj możemy poznać szczegółowe dane sprzedażowe zarówno Apple’a, jak i Samsunga, które – przynajmniej w przypadku tego drugiego – szokują.

Te dane sprzedażowe, chociaż dotyczą tylko rynku amerykańskiego, to – wcale nie przesadzając – kopalnia nigdy wcześniej niedostępnej wiedzy. Co ciekawe, korzystać z niej będą nie tylko przedstawiciele mediów opisujący wydarzenia z procesu gigantów technologii, ale także rywale rynkowi, którzy jak na dłoni widzą jak rozkłada się sprzedaż dwóch największych graczy na rynku telefonów komórkowych oraz tabletów na tak newralgicznym rynku lokalnym jak Stany Zjednoczone.

Z tego raportu można również wyczytać „prawdę” o popularności poszczególnych modeli zarówno smartfonów, jak i tabletów, głównie Samsunga, bo przecież ze względu na małą liczbę modeli w rynkowym obiegu, sprzedaż iPhone’ów i iPadów w USA jest dobrze znana i odpowiednio dobrze zanalizowana. Co więcej, analizując ten dokument sprzedażowy można łatwo zweryfikować medialną grę, którą prowadził Samsung w przypadku popularności niektórych modeli smartfonów. Na podstawie tego dokumentu widać powiem wyraźnie, że amerykański sukces chociażby pierwszego słynnego tabletu Galaxy Tab, czy nawet hitowego smartfonu Galaxy S II był znacznie mniejszy, niż wcześniej mogłoby się wydawać.

Poniższy raport dotyczy skumulowanej sprzedaży poszczególnych telefonów komórkowych (oczywiście łącznie ze smartfonami) Samsunga w Stanach Zjednoczonych pomiędzy drugim kwartałem 2010 r., a czwartym 2012 r. Co ciekawe, raport przedstawia zarówno wymiar ilościowy sprzedaży (liczby sprzedanych smartfonów), jak i wartościowy (przychody ze sprzedaży danego smartfona). Jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki zyskujemy dostęp do rynkowej wiedzy o bardzo wysokim priorytecie poufności.

Kliknij by powiększyć

Link do zdjęcia w pełnej rozdzielczości

Najpopularniejszym modelem Samsunga w USA na przestrzeni trzech ostatnich lat był oczywiście Galaxy S II, ale jego łączna sprzedaż nie powala. To zaledwie 4,137 mln sztuk sprzedanych egzemplarzy we wszystkich sieciach mobilnych, gdzie był on dostępny. W porównaniu do iPhone’a, to wręcz piekielnie mało. Licząc od 3 kwartału 2010 r. (czyli wtedy, gdy Galaxy S II pojawił się na rynku amerykańskim), Apple sprzedał 24,059 mln sztuk iPhone’ów w USA!

Z innych ciekawostek sprzedażowych Samsunga na rynku amerykańskim na uwagę zasługuje fakt, że Nexus S, słynny smartfon przygotowany w ścisłej współpracy z Google’em, sprzedał się w zaledwie 512 tys. sztuk. To znacznie mniej niż sprzedaż innych, mniej znanych modeli Samsunga, jak chociażby Epic 4G (1,897 mln sztuk), czy Galaxy Prevail (2,255 mln sztuk). Zresztą patrząc całościowo na raport sprzedaży telefonów komórkowych koreańskiej firmy w USA, to widać, że lepiej jej szło w przypadku nieco tańszych modeli aniżeli tzw. super-smartfonów.

Jeszcze bardziej spektakularnie wygląda raport sprzedaży tabletów Samsunga w USA. Słynny model Galaxy Tab, o którym mówiło się, że może być godnym rywalem dla iPada, a w pewnym momencie mówiono o 2 mln sztuk wpuszczonych w kanał dystrybucyjny, sprzedał się łącznie w zaledwie 725 tys. sztuk od 2010 r. do połowy 2012 r.! W tym czasie Apple sprzedał 19,074 mln sztuk iPadów na rynku amerykańskim.

Kliknij by powiększyć

Link do zdjęcia w pełnej rozdzielczości.

Galaxy Tab 10.1, czyli tablet, do którego Apple ma chyba najwięcej zastrzeżeń oskarżając go o bycie wierną kopią iPada, również nie jest rynkowym hitem na rynku amerykańskim. Od połowy 2011 r. sprzedał się on zaledwie w 714 tys. egzemplarzy w USA! Łącznie Samsung sprzedał zaledwie 1,4 mln sztuk tabletów Amerykanom.

Patrząc na amerykańską sprzedaż Apple’a, to oprócz spektakularnej sprzedaży w ujęciu ilościowym – 85 mln iPhone’ów sprzedanych od 2007 r. oraz 34 mln iPadów sprzedanych od 2010 r. – na uwagę zasługuje wręcz niebotycznie wysoki zarobek, jak Apple dzięki tej sprzedaży zaksięgował. Średni przychód ze sprzedaży jednego iPhone’a w USA wyniósł – uwaga uwaga – 590 dol., a średni przychód ze sprzedaży jednego iPada – uwaga uwaga – 560 dol. To są niewyobrażalnie wysokie kwoty poza zasięgiem jakiejkolwiek konkurencji.

Kliknij by powiększyć

Link do zdjęcia w pełnej rozdzielczości.

Kliknij by powiększyć

 Link do zdjęcia w pełnej rozdzielczości.

Jeśli takie dokumenty będą wypływać z sali sądowej, na której ścierają się Apple z Samsungiem, to jak dla mnie proces może się nigdy nie kończyć.

Czytaj także poprzednie relacje z procesu Apple vs. Samsung:

Lewy sierpowy Apple’a, Samsung znokautowany – kolejna runda rozprawy zdecydowanie na korzyść Cupertino

Skandale, ciekawostki, handlowe tajemnice – czyli pierwszy dzień procesu Apple vs. Samsung

Nieporadność Koreańczyków i stoicki spokój Nadgryzionego Jabłka – czyli drugi dzień procesu Apple vs. Samsung

Gdzie leży granica pomiędzy inspiracją a plagiatem? Proces Apple vs Samsung staje się coraz ciekawszy

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA