REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Jak powinna wyglądać nowoczesna waga, czy ciśnieniomierz? Na Withings są odpowiedzi

06.08.2012
14:35
Jak powinna wyglądać nowoczesna waga, czy ciśnieniomierz? Na Withings są odpowiedzi
REKLAMA
REKLAMA

Zdecydowana większość użytkowników korzystających ze smartfonów dobrze wie, jakie mają możliwości. Aplikacje przygotowane na systemy iOS oraz Android pozwalają na wykonywanie takich operacji, o których kilka lat temu nawet by nam się nie śniło. Szereg zastosowań programów przygotowanych na te platformy wydaje się być niemożliwy do opisania.  Do nowoczesnych funkcji tych systemów swoje produkty dostosowało wielu producentów urządzeń elektroniczny. Obsługa telewizora, czy całego systemu „inteligentnego” domu nie jest już niczym zaskakującym. Również, gdy wejdziemy w sferę życia osobistego spotykamy się z urządzeniami i aplikacjami, które w dużym stopniu ułatwiają nam życie. Serie takich urządzeń i aplikacji możemy zakupić na stronie Withings.com.

Zaczynając od początku. Czy kiedykolwiek słyszeliście o tym, by telefon mógł kontrolować waszą wagę? Nie? Do swego czasu ja też nie. Słyszałem o świetnych aplikacjach do monitorowania treningu czy snu, ale żeby urządzenia kontrolowały moją wagę? W sieci znajdziemy mnóstwo różnego rodzaju wag, są ich tysiące, ale na szczególną uwagę zasługuje tylko ta jedna:

Po pierwsze, wygląda znakomicie i wiele wskazuje na to, że jest bardzo starannie wykonana. Dbałość o szczegóły można śmiało porównać do sprzętu marki Apple. Zewnętrzne pokrycie hartowanym, granatowym lub białym szkłem oraz elegancki, matrycowy wyświetlacz naprawdę cieszą oko.

Co ma to wspólnego z wymienionymi na początku smartfonami? Otóż waga współpracuje z takimi urządzeniami jak iPhone, iPad, część sprzętu na platformie Anroid oraz wszelkie komputery przenośne. Poprzez wbudowany moduł Wi-Fi po odpowiednim skonfigurowaniu możemy ustawić aż 8 profili użytkowników. Dla każdego z nich otrzymujemy takie wartości jak waga, wskaźnik BMI, czy nawet poziom tłuszczu badany metodą BIA (Bioelectrical Impedance Analysis). Dzięki bezprzewodowemu połączeniu wszelkie uzyskane informacje przekazywane są za pomocą metody Push bezpośrednio na wcześniej zsynchronizowane urządzenia. Dopiero w tym momencie w pełni dostrzegamy funkcjonalność całego systemu z jakim zintegrowana jest waga. Logując się do specjalnie przygotowanego serwisu otrzymujemy szereg danych przedstawionych w postaci bardzo czytelnych i zrozumiałych wykresów. Nie musimy zatem dbać już o zapamiętywanie i zapisywanie poszczególnych wyników każdego ważenia i badania. Wystarczy kilka sekund i przed oczami pojawia się cała historia.

Kolejnym ciekawym urządzeniem przygotowanym przez WiThings nakierowanym nieco bardziej na zagadnienie medyczne jest ciśnieniomierz – również współpracujący z produktami rodziny Apple. Po zainstalowaniu odpowiedniej aplikacji podłączamy go do wybranego sprzętu i rozpoczynamy pomiar. Precyzyjny wynik ukazuje się na wyświetlaczu i zostaje zapamiętany w pamięci. Analogicznie, tak jak w przypadku wagi, kompleksowe wyniki regularnie przeprowadzanych przez nas badań tworzą bazę danych, przedstawionych między innymi w postaci wykresu. Wyniki można grupować w dowolny sposób wybierając np. pomiary wieczorne czy poranne. Trzeba przyznać, że udogodnienie jest w tym wypadku ogromne. Nie dbamy o notatki, zeszyty czy walające się po domu kartki – odpalamy aplikację i jesteśmy w stanie w pełni kontrolować sytuację. Bardzo funkcjonalnym elementem, aczkolwiek jeszcze nie dostępnym w naszym kraju jest możliwość wysłania wyników pomiarów z danego okresu do naszego lekarza. Cały proces ogranicza się do kilku kliknięć bezpośrednio z poziomu aplikacji.

Niepodważalna funkcjonalność obydwu urządzeń ma jednak swoją cenę (waga i ciśnieniomierz kosztują po 129 dolarów). Na tle konkurencji wag czy ciśnieniomierzy oferujących podobne pomiary cena jest wysoka, ale jeżeli wziąć pod uwagę zalety synchronizacji to cały system z pewnością wart jest swojej ceny. Chyba każdy z nas, a na pewno osoby z problemami zdrowotnymi chętnie zrezygnowałby z prowadzenia dzienniczków na kartce papieru na rzecz nowoczesnych urządzeń i świetnie zaprojektowanych, i działających aplikacji.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA