Google+ wkracza do Apps i na salony biznesowe
Google+ na dobre zagościł w wirtualnej przestrzeni, a jego integracja z innymi usługami giganta sprawia, że możemy mieć pewność iż nie zniknie, jak wiele innych, w przyszłości, chyba że razem z firmą. Teraz możemy oglądać jak Google podeszło do mariaż G+ z Apps.
Do tej pory dostęp do „enterprise social networking” (ESN) posiadały jedynie wybrane organizacje, które współpracowały z gigantem z Mountain View, zbierając feedback. Tego typu forma wdrażania funkcji działa również w przypadku API dla Google+.
Wprowadzenie platformy ESN do Apps jest bardzo ważnym elementem, ponieważ konkurencyjne rozwiązania Cisco, Microsoft czy Salesforce.com już teraz oferują podobne narzędzia. Również organizacje i przedsiębiorstwa zwracają uwagę na dostępność tego typu usług ponieważ stają się istotnym elementem w aparatach korporacyjnych.
Jakie więc Google udostępniło funkcje G+ w Apps?
Po pierwsze dodano możliwość udostępniania wpisów wyłącznie w obrębie organizacji, których nie ma możliwości udostępnienia poza nią. Nie zapomniano również o partnerach czy pracowników spoza organizacji, oni także mogą zostać dołączeni do odbiorców, posiadamy więc ogromną kontrolę nad tym kto co zobaczy.
Kolejną funkcją, chyba najbardziej wyczekiwaną, jest Hangouts. Użytkownicy Apps otrzymują bezpośredni dostęp nie tylko z poziomu G+ ale również Gmaila czy też Docs. Dodatkowo, w przypadku zaplanowanych konferencji wideo w kalendarzu, będzie można rozpocząć udział bezpośrednio z jego poziomu.
Nie zabrakło także narzędzi dla administratorów. Mogą wprowadzić nie tylko globalne ale również indywidualne ograniczenia na to z kim można dzielić się wpisami oraz zaprosić do Hangouts, dbając tym samym o prywatność wewnętrznego obiegu informacji.
To dopiero początek, a kolejne udogodnienia zostaną wprowadzone na przestrzeni kolejnych miesięcy, w tym mobilna aplikacja Google+ dla użytkowników korporacyjnych oraz więcej udogodnień dla administratorów. Dostęp do ESN, z racji że to faza rozwojowa, będzie darmowy do końca 2013.
Źródła: GoogleEnterprise.blogspot.com, ITWorld.com