REKLAMA

IBM: Pecet umarł, ale to nic nie znaczy

IBM Personal Computer (fot. IBM.com)
IBM: Pecet umarł, ale to nic nie znaczy
REKLAMA

Jak to w końcu jest - czas peceta się skończył, czy nie? A jeśli tak, to na czym to "skończenie się" będzie polegać? Bo przecież największy nawet entuzjasta tabletów i smartfonów nie spodziewa się, że komputery PC z dnia na dzień znikną z rynku... Swoje trzy grosze (arcyciekawe) do tej dysputy dorzucił właśnie jeden z najbardziej kompetentnych specjalistów na świecie - człowiek, który uczestniczył we wprowadzeniu na rynek pierwszego peceta.

REKLAMA

Zdecydowanie nie jestem zwolennikiem tej całej "ery post PC" - gdybym miał się jakoś kategoryzować, to wpadam do szufladki "power user" i wydaje mi się, że dla takich jak ja tablet, smartfon czy inne ustrojstwo jeszcze długo pozostanie tylko protezą/uzupełnieniem klasycznego komputera. Nie obrażam się na nowe - urządzenia mobilne są nieprzeciętnie przydatne, ale gdybym jutro miał zdecydować, że przez najbliższy rok czy dwa będę musiał wybrać tylko jedno urządzenie komputerowe, to z pewnością byłby to komputer. I myślę, że dotyczy to większości użytkowników - w tym również entuzjastów post PC.

Ale z drugiej strony, ewolucja rynku IT postępuje nieubłaganie i nie ma co udawać, że  zmiany nie następują. Problem w tym, że cały dyskurs o erach PC, post PC itp. jest mocno zniekształcony przez skrajne opinie, które zdecydowanie utrudniają obiektywne spojrzenie na sytuację. Piewcy "nowego" prześcigają się w ogłaszaniu, że pecet zdycha i właściwie jest już po nim (ignorując przy tym fakt, że tych urządzeń wciąż sprzedają setki milionów rocznie), zaś fani pecetów wszem i wobec udowadniają, że tablety i smartfony to tylko moda i bezużyteczne gadżety (dyskretnie przemilczając przy tym fantastyczne wzrosty sprzedaży notowane w tym sektorze).

Na szczęście w tym chaosie pojawiają się czasami trzeźwe opinie - Networld.pl przytacza wypowiedź Irvinga Wladawsky'ego-Bergera, wieloletniego szefa IBM Academy of Technology (obecnie emerytowanego). Wladawsky-Berger pracował w Big Blue ponad czterdzieści lat - to za jego kadencji koncern wprowadził na rynek pierwszy komputer osobisty, a potem (25 lat później), wycofał się z produkcji tych urządzeń. Jeśli taki człowiek mówi coś o konflikcie PC/post PC, to moim zdaniem warto posłuchać...

Wladawsky-Berger się nie patyczkuje - w rozmowie stwierdza, że PC jest martwy. Dodaje też, że tej "śmierci" można się było spodziewać już od dawna, i to właśnie dlatego już pięć lat temu IBM pozbył się działu produkującego ThinkPady (sprzedano go chińskiemu Lenovo).

Najciekawsze jest jednak to, jak Wladawsky-Berger tę śmierć definiuje - według niego PC jest martwy w tym samym sensie, w jakim martwy jest mainframe. Chodzi o to, że ten sektor rynku wypalił się już pod względem innowacyjności. Owszem - komputery PC (podobnie jak mainframe) są i jeszcze przez lata będą produkowane w ogromnych ilościach. Tyle, że nie powinniśmy się już spodziewać żadnych przełomów technologicznych - te następować będzie w świecie smartfonów, tabletów, usług chmurowych itp. Jasne, "pecety" też będą korzystały z tych innowacji, ale niejako przy okazji, w dalszej kolejności.

REKLAMA

Właściwie trudno się z tym nie zgodzić - Wladawsky-Berger ma rację, co widać choćby po "jedynkach" czołowych serwisów technologicznych. Popatrzcie, co tam dziś dominuje - nowy smartfon Samsunga/Apple/Motoroli, nowy procesor dla tabletów NVIDII, nowy wyświetlacz 3D dla urządzeń przenośnych LG... Dziś nikt już nie wita z hukiem nowych procesorów desktopowych, a premiery kolejnych modeli komputerów przenośnych (które kiedyś z powodzeniem mogły być tematem dnia w dużym serwisie IT), dziś są odnotowywane lakonicznymi notkami.

I to właśnie tak będzie wyglądać świat post PC - wbrew sugestiom niektórych entuzjastów "nowego" komputery osobiste jeszcze przez wiele, wiele lat nie znikną z naszego życia. Tyle, że z segmentu urządzeń "nowoczesnych", przełomowych i ogólnie "high tech" z czasem przejdą do tej samej kategorii, w której dziś mamy pralki, lodówki i telewizory. Każdy ma, każdy używa... ale nikt się specjalnie nie podnieca tym faktem. Podniecać będziemy się tabletami i smartfonami.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA