REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Bardzo duże bardzo ciekawe liczby

23.09.2009
23:06
REKLAMA
REKLAMA

Dane, które przytaczam nie są nowe, ale wydaje mi się, że nikt dotąd nie zwrócił na nie większej uwagi. A szkoda, bo to bardzo ciekawa informacja. Chodzi o liczbę użytkowników poszczególnych usług (technologii, produktów) na całym świecie:

Samochód – 800 milionów posiadaczy
Komputer – 850 milionów
Dostęp do internetu – 1,1 miliarda
Telefon stacjonarny – 1,3 miliarda
Karta kredytowa – 1,4 miliarda
Telewizor – 1,5 miliarda
Konto bankowe – 1,6 miliarda
Telefon komórkowy – 4 miliardy

Większość danych pochodzi z prezentacji towarzyszącej premierze Androida. Liczbę kont osobistych podaję za Carol Realini (szefowa Obopay, firmy współpracującej z Nokią przy tworzeniu usługi Nokia Money), a telefonów komórkowych – za International Telecomunication Union. Dane dotyczą lat 2007 – 2008, nie można więc porównywać ich zbyt dosłownie, ale nie o aptekarską dokładność mi tu chodzi, tylko raczej o pokazanie proporcji.

Jak na dłoni widać, że telefon komórkowy jest pierwszą platformą komunikacyjną od czasów radia, która zyskała masową popularność nie tylko w krajach bogatego Zachodu. Ten miażdżący sukces bardziej niż komentarza domaga się wytłumaczenia. Jedno z nich dostarcza Paul Romer:

Dla mnie najciekawsze jest jednak to, co z tego wszystkiego wyniknie. Mamy gotową, bardzo popularną platformę dwukierunkowej, zindywidualizowanej komunikacji. Aż prosi się o nowe usługi przeznaczone dla tych, którzy nie mają ani komputera, ani stałego dostępu do internetu – na przykład takie jak Money i Life Tools Nokii. Gdyby fińskiemu koncernowi udało się przekonać do założenia kont choćby niewielki odsetek swoich klientów (których w samym zeszłym roku było ponad 400 milionów), Nokia z producenta telefonów zamieniłaby się w największy bank detaliczny na świecie.

Nierealne? Chyba mimo wszystko bardziej prawdopodobne, niż to, że stosunkowo niewielka amerykańska firma produkująca komputery może w ciągu 6 lat stać się największym światowym dostawcą muzyki

Widać też doskonale, w jaki rynek celuje Google ze swoim Androidem. Komputerów w zasadzie na świecie nie przybywa, a dynamika wzrostu komórek jest imponująca. Na koniec 2007 roku było ich o miliard mniej niż rok później. Zanim jednak system Google trafi do telefonów za 1 zł minie jeszcze trochę czasu.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA