Ten dron osiąga prędkość 5 machów. Już trwają testy
Opracowany przez kalifornijski startup Stratolaunch we współpracy ze spółką Ursa Major dron Talon-A2 będzie w stanie osiągać pięciokrotność prędkości światła. Właśnie rozpoczęły się jego testy. Stworzenie sprzętu zlecił sam Pentagon.

Niedawno spółki Stratolaunch oraz Ursa Major poinformowały, że przeprowadziły testy autonomicznego drona Talon-A2. Pojazd został wystrzelony z użyciem samolotu transportowego Stratolaunch 35. Jego prędkość osiągnęła 5 machów – oznacza to, że jest on pierwszym, w pełni odzyskiwalnym, hipersonicznym statkiem powietrznym USA od czasów programu X-15 z lat 60. Co więcej – dron nie tylko przyspieszył do pięciokrotności prędkości dźwięku, lecz także samodzielnie wylądował.
Lot niczym z filmów science fiction
Testowy lot autonomicznego drona Talon-A2 odbył się nad Oceanem Spokojnym. Samolot Stratolaunch 35 wniósł go na dużą wysokość, a następnie wypuścił w przestrzeni powietrznej. Tam dron przyspieszył i zrealizował zaplanowany lot, osiągając przy tym prędkość hipersoniczną. Następnie samodzielnie powrócił na ląd i bezpiecznie wylądował w bazie sił kosmicznych Vandenberg.
Za testami stoi Departament Obrony Stanów Zjednoczonych, który jakiś czas temu podpisał z firmą Stratolaunch kontrakt na rozwój i testowanie technologii hipersonicznych. Dron Talon-A2 powstał w ramach przygotowania USA na rosnące zagrożenia ze stron Chin i Rosji.
George Rumford, dyrektor rządowego Centrum Zarządzania Testami Departamentu Obrony USA, nie ukrywa, że nie chodzi wyłącznie o pokaz siły, ale o konkretne efekty:
Możliwość wielokrotnego użycia drona oznacza, że czas przygotowania kolejnych testów skróci się z miesięcy do tygodni.
Duże ambicje startupu założonego przez Paula Allena
Powstały z inicjatywy Paula Allena, współzałożyciela Microsoftu, startup Stratolaunch miał pierwotnie zajmować się przygotowaniami i wystrzeliwaniem rakiet w kosmos, jednak po roku 2018 firma obrała zupełnie nowy kurs. Obecnie opracowuje kolejne generacje Talona, w tym większego drona Talon-Z oraz pracuje nad samolotem kosmicznym Black Ice, który mógłbym w przyszłości transportować zarówno towary, jak i ludzi na orbitę okołoziemską. Test Talona-A2 to coś więcej niż tylko wyczyn inżynieryjny – to symboliczny powrót USA do gry o prędkość, dominację technologiczną i kontrolę nad przestrzenią powietrzną.
Przeczytaj także: