REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Militaria

Hipersoniczny pojazd bez silnika? To nie cud, tylko prototyp

Jeszcze w tym roku, w ciągu kilku najbliższych miesięcy, firma Stratolaunch operator największego obecnie samolotu na świecie planuje przeprowadzić pierwszy test pojazdu hipersonicznego, który będzie wypuszczany w trakcie lotu z uwięzi pod największym samolotem na świecie.

31.05.2022
8:32
Talon TA-0. Stratolaunch pokazał testowy pojazd hipersoniczny
REKLAMA
  • Stratolaunch, firma założona przez 2011 roku przez Paula Allena. Jej celem było stworzenie nowego systemu wynoszenia satelitów na orbitę okołoziemską
  • Po śmierci Allena firma w powietrze wzbił się Roc - wyprodukowany przez firmę największy samolot na świecie.
  • Ostatecznie firma zmieniła właściciela i postanowiła wykorzystać Roc do wynoszenia pojazdów hipersonicznych.
  • Teraz Stratolaunch pokazał prototyp takiego pojazdu o nazwie Talon TA-0.
REKLAMA

Mowa tutaj oczywiście o pojeździe Talon-A, który z Ziemi będzie startował podwieszony do samolotu Roc. Po wyniesieniu na odpowiednią wysokość Roc będzie zwalniał zaczepy, Talon-A będzie uwalniany z uwięzi i po oddaleniu się na bezpieczną odległość, będzie uruchamiał swoje silniki, które pozwolą mu na osiągnięcie prędkości hipersonicznych ponad pięciokrotnie wyższych od prędkości dźwięku.

Prototyp Talon TA-0 nie ma nawet silnika

Tak oczywiście to wszystko ma wyglądać docelowo. Przedstawiony właśnie mediom pojazd hipersoniczny w rzeczywistości jest jedynie prototypem i nigdy nie osiągnie prędkości hipersonicznych, chociażby ze względu na fakt, że nie jest wyposażony w żaden silnik rakietowy. Talon-A posłuży jedynie do testowania aerodynamicznych wymagań docelowego zestawu Roc+Talon.

Pierwsze loty z podczepionym do skrzydła prototypem TA-0 zaplanowano na trzeci lub czwarty kwartał 2022 roku. Kiedy te testy zostaną zakończone z pozytywnym wynikiem, Stratolaunch wymieni Talona TA-0 na TA-1, pierwszy prawdziwy testowy pojazd hipersoniczny.

 class="wp-image-2199384"
Testowy pojazd hipersoniczny Talon TA-0 połączony z pylonem pod skrzydłem Roca

Po wielu latach opóźnień Stratolaunch w ostatnich miesiącach przyspieszył tempo prac nad pojazdami hipersonicznymi i swoim samolotem Roc. Dopiero co, 4 maja 2022 r. Roc wykonał swój piąty w historii lot testowy. W ramach tamtego lotu przetestowano specjalistyczny pylon z wyciągarką, do którego będzie teraz mocowany Talon TA-0.

 class="wp-image-1690032"
Roc

Stratolaunch Roc to największy samolot świata

REKLAMA

Roc jest największym samolotem, jaki kiedykolwiek zbudowano. Rozpiętość jego skrzydeł wynosi oszałamiające 117 metrów. Warto przypomnieć, że pierwotnie Stratolaunch, firma założona przez Paula Allena, współtwórcę Microsoftu planowała wynosić samolotami satelity na orbitę. Roc jednak wzbił się w powietrze po raz pierwszy dopiero rok po śmierci Allena w 2019 roku. W trakcie tego pierwszego, inauguracyjnego lotu nie było pewności czy jednocześnie nie jest to jego ostatni lot.

Ostatecznie jednak firma Stratolauch zmieniła właściciela, który z kolei zmienił plany co do przeznaczenia samolotu. W 2020 roku ogłoszono, że Roc będzie służył do testowania pocisków hipersonicznych między innymi dla armii amerykańskiej. Teraz wielkimi krokami zbliżamy się do realizacji tego celu. Jeżeli wszystkie testy w najbliższych miesiącach przebiegną prawidłowo, to Roc oraz Talon będą gotowe do służby w drugiej połowie 2023 r.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA