REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Uczcijmy pamięć Paula Allena. Współzałożyciel Microsoftu był jednym z ojców komputerowej rewolucji

Gdy mówimy o założycielach Microsoftu, przychodzi nam na myśl głównie najbardziej charakterystyczny członek początkowej ekipy, czyli Bill Gates. Gates nie założył tej wielkiej firmy sam - towarzyszył mu zespół zaangażowanych ludzi, z których najważniejszy był zmarły właśnie Paul Allen.

16.10.2018
9:44
Nie żyje Paul Allen - współzałożyciel Microsoftu i jeden z ojców komputerowej rewolucji
REKLAMA
REKLAMA

To właśnie Allen przyczynił się do największego początkowego sukcesu Microsoftu (wtedy zapisywano nazwę firmy jako Micro-Soft). To on dogadał się z IBM-em, który zabezpieczył interesy firmy jako dostawcy systemu operacyjnego DOS na wszystkie komputery.

Współpraca między Allenem i Gatesem nie była łatwa. Już pierwsze wspólne przedsięwzięcia, jak kontrakt z IBM, wzbudziły między nimi kontrowersje. Obaj twierdzili że mieli największy wkład w dobicie targu, i choć początkowo udziały w Microsofcie były podzielone po równo, Gates poprosił Allena o oddanie części akcji. Stosunek 60 do 40, miał lepiej odzwierciedlać wkład pracy Gatesa i Allena w rozwój firmy.

 class="wp-image-821381"

Allen zgodził się na nowy podział, choć podobno Gates później próbował wymusić na nim kolejną zmianę: 64 do 36. Próbował również wykupić od niego akcje po 5 dolarów, czego Allen już odmówił. Jak się później okazało, pozostawienie sobie tak dużej puli udziałów w firmie zapewniło mu do śmierci status miliardera i pozycję na liście najbogatszych ludzi na świecie (w chwili śmierci był 46. z majątkiem ponad 20 miliardów dolarów).

Paul Allen szybko zrezygnował z aktywnej pracy w Microsofcie ze względów zdrowotnych.

W 1982 roku zajął się leczeniem choroby nowotworowej - chłoniaka Hodgkina. Udało mu się ją pokonać po wielomiesięcznej radioterapii.

Oficjalnie Paul Allen pozostał doradcą w radzie nadzorczej Microsoftu aż do 2000 roku, jednak zajmował się własnymi przedsięwzięciami, które zapewniły mu uznanie.

Niektóre z osiągnięć Allena to:

  • Założenie Vulcan Inc, firmy zarządzającej jego majątkiem, i poprzez Vulcan Capital inwestującej w nieruchomości, linie lotnicze i inne przedsięwzięcia.
  • Inwestycja i przejęcie kilku klubów piłkarskich, m.in. Seattle Seahawks. Allen inwestował również w aplikację do streamowania meczów oraz wykupił Ticketmaster - firmę zajmującą się sprzedażą biletów na mecze i koncerty.
  • Założenie Allen Institute for Brain Science oraz Institute for Artificial Intelligence, badawczych placówek non-profit, w które zainwestował ponad dwa miliardy dol.
  • Złożenie i posiadanie w biurze patentowym USA praw do 43 patentów.
  • Inwestycja ogromnych kwot (często przekraczających setki milionów dolarów) w fundacje zajmujące się ochroną zdrowia i ochroną środowiska. Szczególnie ważne w jego działalności filantropijnej było przekazanie 100 milionów dolarów na walkę z wirusem Ebola, co uczyniło go największym prywatnym donatorem w tej sprawie.
REKLAMA

Allen zmarł w wieku 65 lat w wyniku komplikacji związanych z przebytą wcześniej chorobą nowotworową. W ciągu swojego życia nie poszukiwał sławy ani nie pokazywał się często szerokiej publiczności. Wczesna walka z chorobą nauczyła go skromności i tego, że życie i zdrowie ludzkie jest bezcenne. Świat stracił jednego z ojców komputerowej i internetowej rewolucji, której jesteśmy wciąż świadkami.

Na zdjęciu głównym Paul Allen w towarzystwie Steve'a Wozniaka, założyciela Apple. By Cromemco - Own work, CC BY-SA 4.0

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA