Największy światowy łowca dezinformacji na X? Malutki startup robiący antywirusa
Malutka firemka okazała się nieoczekiwanym bohaterem w walce o prawdę na platformie X. Web3 Antivirus, założony przez Alexa Duluba, nie tylko chroni użytkowników przed kryptoprzekrętami, ale także stał się największym pojedynczym kontrybutorem w systemie Community Notes - crowdsourcingowej inicjatywie moderacji treści Elona Muska.

Kiedy zespół Indicator przeprowadzał analizę danych Community Notes, natrafił na zaskakujące odkrycie. Wśród tysięcy anonimowych kontrybutorów ukrywających się pod ptasimi pseudonimami, jeden profil wyróżniał się na tle pozostałych swoją niezwykłą aktywnością. Po dalszych badaniach okazało się, że za tym profilem stoi Web3 Antivirus - niewielka firma od cyberbezpieczeństwa, która wykorzystuje zautomatyzowane procesy do publikowania notek ostrzegających przed oszustwami kryptograficznymi.
Alex Dulub, założyciel Web3 Antivirus, w rozmowie z Indicator wyjaśnił, że celem jego działań jest pomoc użytkownikom oraz wypełnienie luki pozostawionej przez ograniczoną responsywność zespołów wsparcia i technicznych X w obliczu tego typu zagrożeń. To fascynujące, jak mały startup, który pierwotnie miał chronić portfele krypto, stał się de facto największym moderatorem treści na jednej z największych platform społecznościowych świata.
To też jest ciekawe:
Web3 Antivirus - od ochrony portfeli do ochrony prawdy
Historia Web3 Antivirus sięga 2022 r., kiedy Alex Dulub, doświadczony przedsiębiorca technologiczny i założyciel firmy PixelPlex obchodzącej w tym roku swoje 15. urodziny, dostrzegł pilną potrzebę stworzenia kompleksowego rozwiązania bezpieczeństwa dla przestrzeni Web3. Podczas pracy nad audytowaniem i budowaniem smart kontraktów z moim zespołem, widzieliśmy ogromną liczbę oszustw prowadzących do szkodliwych skutków. To straszne, jak miliony dolarów mogą zostać utracone w wyniku scamów w zaledwie kilka kliknięć, wyjaśnił Dulub w wywiadzie dla CoinsBench.
Rozszerzenie do przeglądarki Web3 Antivirus działa jak ochronna warstwa między użytkownikiem a zagrożeniami, które może napotkać w przestrzeni web3 (głównie kryprowaluty). Narzędzie to potrafi zatrzymać transakcję, przeanalizować ją i przedstawić raport oceny ryzyka w ciągu zaledwie 2 sekund, precyzując, co może się stać źle, jeśli użytkownik zatwierdzi transakcję. W3A jest w stanie wykonywać backtrace stosu wywołań, co pozwala na głęboką analizę potencjalnych zagrożeń.
Aktualna wersja narzędzia chroni przed ponad 60 typami scamów, w tym honeypotami, drainerami portfeli, złośliwymi transakcjami, fałszywymi tokenami, atakami poisoning i wieloma innymi. System symuluje transakcje, aby pokazać potencjalny wynik i oznacza te niebezpieczne, jednocześnie oferując natychmiastowe alerty o stronach phishingowych.
Community Notes. Demokracja w moderacji czy utopia?
Aby zrozumieć skalę osiągnięcia Web3 Antivirus, należy najpierw przyjrzeć się systemowi Community Notes. Ta inicjatywa, pierwotnie znana jako Birdwatch, została uruchomiona na Twitterze w 2021 r. i stała się szeroko dostępna na X w 2023 r. To program moderacji treści oparty na społeczności, mający na celu dostarczanie pomocnego i informacyjnego kontekstu w oparciu o system crowdsourcingowy. Notatki są stosowane do potencjalnie wprowadzających w błąd treści za pomocą algorytmu opartego na budowaniu mostów, który nie bazuje na zasadzie większości, ale na zgodzie użytkowników z różnych stron spektrum politycznego.
Stan programu na listopad 2023 r. wykazywał około 133 tys. kontrybutorów, a notatki otrzymywały dziesiątki milionów wyświetleń dziennie. Jednak już w maju bieżącego roku liczba kontrybutorów wzrosła do imponującego miliona osób z 200 krajów, co pokazuje dynamiczny rozwój tej inicjatywy.
Ostatecznie, w świecie, gdzie dezinformacja rozprzestrzenia się z prędkością światła, może się okazać, że najskuteczniejsi łowcy fałszywych informacji to nie wielkie korporacje technologiczne ani agencje rządowe, ale małe, zwinne startupy z wyspecjalizowaną wiedzą i automatycznymi narzędziami do jej wykorzystania.