Myślałeś, że masz duży dysk w komputerze? To patrz na to
Jeśli masz wrażenie, że w twoim komputerze osobistym drzemie dysk - SSD lub HDD o dużej pojemności, możesz się zdziwić. Jeden z popularnych producentów nośników pamięci, Seagate, ma w planach coś niesamowitego. W przyszłości stworzy jednostkę, która zapisze aż 100 TB danych.

Duża ilość pamięci w urządzeniu elektronicznym to pojęcie względne. Dla typowego użytkownika, który korzysta z komputera do prostych zadań i grania, 2-terabajtowy dysk będzie więcej niż wystarczający. Z kolei twórca treści, który pracuje z ogromnymi plikami wideo czy grafiką, potrzebuje znacznie większej przestrzeni - nawt dziesiątek TB na dysku. Kwestia ta zmieniała się przez lata - w latach 80. dyski o pojemności 5 MB były prawdziwą rewolucją.A dziś 100 TB na jednym nośniku jednak nie już tak odległą perspektywą, jak mogłoby się wydawać.
100 TB na jednym dysku twardym. To kwestia 5 lat
Warto zaznaczyć, ze komputerach osobistych dominują obecnie dyski SSD. Praktycznie każdy komputer osobisty i laptop oferuje ten rodzaj pamięci, który zapewnia superszybkie transfery. W przypadku magistrali PCIe 5.0 są to wartości przekraczające zapis i odczyt na poziomie 10 GB/s. Niemniej jednak, tradycyjne dyski HDD wciąż mają się dobrze i są tańszą alternatywą na przechowywanie danych.
Dziś 4-terabajtowy dysk HDD można kupić za ok. 400 zł, podczas gdy SSD PCIe o tej samej pojemności kosztuje już ok. 1000 zł. Dyski HDD również oferują ogromne pojemności - na rynku dostępne są nośniki o pojemności 24 TB. Seagate na początku 2025 r. wprowadził dyski o pojemności 36 TB, a w przyszłym roku szykują się propozycje o pojemności 60 TB.
Seagate zapowiada, że do 2030 roku będzie możliwe zapisanie aż 100 TB na jednym dysku. Dziś, aby uzyskać taką pojemność, musimy używać trzech dysków o pojemności 36 TB. A jak wiadomo, dyski HDD mimo swojej pojemności, mają swoje wady - są dość duże i ciężkie, a do ich działania potrzeba dodatkowego zasilania, co wiąże się z większym zużyciem energii. Zastąpienie trzech dysków jednym urządzeniem to nie tylko oszczędność miejsca, ale także mniejsze zużycie energii.

Aby opracować dysk o pojemności 100 TB, Seagate będzie musiał ulepszyć kilka kwestii - największym wyzwaniem jest opracowanie talerza o odpowiednio wysokim zagęszczeniu. Obecnie stosowane dyski twarde osiągają gęstość obszarową na poziomie 2,6 Tb na cal kwadratowy. Dyski HDD bazują na ruchomych talerzach z głowicami odczytująco-zapisującymi, które są ichkluczowymi elementami. Im większa gęstość obszarowa talerza, tym lepiej. Aby możliwe było osiągnięcie pojemności 100 TB, konieczne będzie zastosowanie talerzy o gęstości nawet 5-7 Tb na cal kwadratowy.
Dlaczego to tak ważne? Choć w komputerach osobistych coraz rzadziej stosujemy dyski HDD, te wciąż odgrywają kluczową rolę w centrach danych. To one przechowują ogromne ilości informacji dla usług sieciowych, aplikacji czy stron internetowych. W wielu takich przypadkach szybkość transferu nie jest priorytetem - liczy się przede wszystkim pojemność i ekonomia przechowywania danych. Dotyczy to również rozwijającej się dynamicznie sztucznej inteligencji, która do działania wymaga terabajtów danych treningowych.
Wykorzystanie większych, tańszych dysków HDD pozwala na ograniczenie ogólnych kosztów. Dyrektor handlowy Seagate twierdzi, że wciąż nie ma innej technologii, która oferowałby tak wysoki stosunek ceny do pojemności, jak klasyczne dyski talerzowe. Do tego pojedyncze nośniki o wyższych pojemnościach mają obniżyć stosunek mocy do przechowywanej pojemności (na 1 TB). Dziś terabajty nie robią na nikim wrażenia - profesjonalne zastosowania wymagają wykorzystywania petabajtów czy eksabajtów pamięci.
Więcej o sprzęcie komputerowym przeczytasz na Spider's Web: