REKLAMA

Niezależnie od tego, czy ją złożysz, czy pokroisz, ta bateria będzie działać

Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego akumulatory w naszych ulubionych gadżetach tak szybko się wyczerpują i czasem potrafią być naprawdę niebezpieczne? Wszystko przez powszechnie stosowane baterie litowo-jonowe, które, choć wydajne, mają swoje ograniczenia.

iPhone - cena wymiany baterii
REKLAMA

Naukowcy z całego świata intensywnie pracują nad nowymi technologiami, które pozwolą nam stworzyć baterie jeszcze bardziej wydajne, bezpieczne i trwałe. Jednym z obiecujących rozwiązań są baterie litowo-siarkowe (Li-S).

REKLAMA

Większość akumulatorów zasilających urządzenia przenośne, takie jak zabawki, odkurzacze ręczne i rowery elektryczne, wykorzystuje technologię litowo-jonową. Jednak akumulatory te mogą mieć krótką żywotność i a w przypadku uszkodzenia potrafią zamienić się w pochodnię.

Aby rozwiązać problemy ze stabilnością i bezpieczeństwem, naukowcy American Chemical Society (ACS) zaprojektowali akumulator litowo-siarkowy (Li-S) z ulepszoną katodą z siarczku żelaza. Jeden z prototypów zapewnia zasilanie nawet po złożeniu lub przecięciu. Wyniki badań opisano w czasopiśmie ACS Energy Letters. 

Więcej akumulatorach przeczytasz na Spider's Web:

Magia chemii i technologii

Siarka została zaproponowana jako materiał do baterii litowo-jonowych ze względu na jej niski koszt i potencjał do magazynowania większej ilości energii niż tlenki litowo-metaliczne i inne materiały stosowane w tradycyjnych wersjach opartych na jonach.

Zespół pokrył katody siarczku żelaza różnymi polimerami i odkrył w początkowych testach wydajności elektrochemicznej, że kwas poliakrylowy (PAA) działał najlepiej, zachowując pojemność po 300 cyklach ładowania i rozładowania.

Bateria, która działa po przecięciu

Następnie naukowcy włączyli katodę siarczku żelaza pokrytą PAA do prototypowego projektu baterii, który obejmował również elektrolit na bazie węglanu, folię litowo-metalową jako źródło jonów i anodę na bazie grafitu. Wyprodukowali, a następnie przetestowali prototypy baterii kieszeniowych i pastylkowych.

 class="wp-image-4895603"
Akumulator litowo-siarkowo-żelazowy można złożyć (górny obraz) lub przyciąć (dolny obraz) i nadal będzie dostarczać energię.

Po ponad 100 cyklach ładowania i rozładowania Wang i współpracownicy nie zaobserwowali znaczącego spadku pojemności w ogniwie kieszeniowym. Ogniwo guzikowe zachowało 72 proc. swojej pojemności po 300 cyklach ładowania i rozładowania.

Jednym z najbardziej imponujących osiągnięć naukowców jest stworzenie prototypu baterii Li-S, który zachował pełną funkcjonalność nawet po tym, jak został zgnieciony lub przecięty. To przełomowe odkrycie otwiera zupełnie nowe możliwości zastosowania baterii w urządzeniach mobilnych, a nawet w pojazdach elektrycznych.

REKLAMA

Baterie Li-S mogą być znaczącą innowacją w dziedzinie magazynowania energii. Dzięki swoim wyjątkowym właściwościom, mogą zrewolucjonizować sposób, w jaki korzystamy z urządzeń elektronicznych. Choć jeszcze nie trafiły do masowej produkcji, to już dziś możemy być pewni, że przyszłość baterii wygląda niezwykle obiecująco.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA