Tablet zamiast książek. Jak skutecznie wykorzystywać tablet na studiach?

Lokowanie produktu: HUAWEI

Czasy się zmieniają i współcześni studenci już nie muszą chodzić z całym naręczem książek, z których i tak w większości nie skorzystają, ale za to niepotrzebnie obciążają kręgosłup. Zamiast tego mogą zabrać do plecaka tablet i zobaczyć, że życie może być łatwiejsze. Wystarczy trochę technologii.

Tablet zamiast książek. Jak skutecznie wykorzystywać tablet na studiach?

Ile stron zajmuje jeden podręcznik? Niektórzy powiedzą, że to zależy od przedmiotu, ale uznajmy, że będzie to od 300 do 500 stron i taką odpowiedź podsuwa również ChatGPT. Waga takiej książki to około kilograma. Ile jest w stanie udźwignąć student? Złośliwi powiedzą, że to zależy w jakim stanie skupienia, bo płyny przenosi się łatwiej, ale nie możemy dać się stereotypom. 5 lub 10 książek wystarczy, żeby pokonać największych atletów.

A co gdyby książkę zamienić na e-booka? Wtedy jej rozmiar waha się od 3 MB do nawet 50 MB, jeżeli będzie pełna ilustracji. Tablety mają od 128 GB pamięci na dane, ale część z nich zarezerwowana jest dla systemu i jego poprawnego działania, więc mocno asekuracyjnie załóżmy, że będzie to 90 GB. Potrzeba około 5000 pozycji, żeby zapełnić pamięć, co oznacza żę gdybyśmy czytali jedną dziennie, to potrzebowalibyśmy około 13,5 roku, żeby przeczytać je wszystkie. A ile waży 5000 pozycji? Mniej niż 600 g. Dlatego mając wybór pomiędzy 600 g, a kilkoma kilogramami nie waham się ani chwili i wybieram lżejsze rozwiązanie, ale to dopiero początek zalet tego typu urządzeń. 

Back to School – Najlepsze w Klasie
Huawei
Kupuj w oficjalnym sklepie HUAWEI
Huawei

Tablet wygrywa multizadaniowością

Co można robić z książką? Czytać, zaznaczać ważne fragmenty, żeby je później jeszcze raz przeczytać. Można jej użyć również jako podstawki pod meble, ale uznajmy, że będziemy jednak skupiać się na nauce. A na tablecie? Możemy czytać książki, robić notatki, korzystać z kamery, uczestniczyć w wykładach online i wideorozmowach, nagrywać wykłady, pisać, a także wykorzystywać go do rozrywki takiej jak słuchanie muzyki, oglądanie filmów czy po prostu do przeglądania internetu. A może potrzebujecie zeskanować projekt, opatrzyć go notatkami i przesłać dalej do swojej grupki znajomych? Na książce tego nie zrobicie, a na tablecie tak.

Co najlepsze - nie musimy pracować tylko na jednym oknie, możemy uruchomić kilka aplikacji, odpowiednio do naszych potrzeb. Nazwałem to personalizacją nauki, bo tylko od użytkownika zależy jak bardzo jego tablet będzie pod niego skrojony. Każdy ma inne preferencje i indywidualne potrzeby, a nawet styl nauki różni się mocno pomiędzy poszczególnymi osobami. Książka jest jedna i ta sama, a tablet można dopasować do swoich preferencji.

Najlepiej widać to na konkretnych przykładach. W tabletach Huawei znajdziemy genialną aplikację Notatki, która pozwoli przenieść notowanie na wykładach, ale i podczas nauki na wyższy poziom. Możemy wybrać rodzaj narzędzia, którym robimy notatki ręczne - decydujemy czy nasz rysik jest długopisem, ołówkiem a może markerem? Otwiera to nowe możliwości, bo dzięki temu można robić wielopoziomowe notatki, a genialny system rozpoznawania pisma odręcznego pozwoli szybko zamienić je na tekst drukowany. Do notatki można dodać zdjęcia, wklejać inne fragmenty tekstu, linki, zmieniać rozmiar zaznaczonego fragmentu tekstu, a jeżeli potrzebujecie narysować figury geometryczne, to aplikacja sprawi, że będą wyglądać idealnie. 

A może macie chęć nagrania audio z wykładu? Nie ma żadnego problemu, a dzięki aplikacji będziecie mogli porównać wykonane notatki z tym, co powiedział wykładowca. To wspaniała opcja dla każdego, kto łatwo się rozprasza. Notatki mają więcej funkcji, niż jestem w stanie wymienić, bo przecież dzięki nim możemy rysować po zdjęciach, a jeżeli zajdzie taka potrzeba, to tablet działa w trybie podzielonego ekranu, więc można podejrzeć wcześniejsze notatki, otworzyć stronę internetową, albo włączyć nagranie. 

Ale tablet to nie tylko notatki

Doskonale nadaje się do zarządzania czasem i organizacji życia. Na studiach miałem problem z rozpisaniem sobie nauki na poszczególne bloki, miałem mnóstwo rozpraszaczy, których nie potrafiłem się pozbyć. Brakowało mi organizacji, a dopiero jak zacząłem kilkanaście lat później wykorzystywać do tego technologię, to ze zdumieniem odkryłem, że urządzenia w rodzaju tabletu niosą za sobą więcej pożytku, niż mogłoby się wydawać. Gdy myślimy o tablecie, mimochodem widzimy zalewające nas powiadomienia, które odciągają uwagę od rzeczy, które aktualnie robimy. Tymczasem dzięki harmonogramom działania oraz trybowi skupienia możliwa jest nauka na tablecie bez żadnych rozpraszaczy. 

Doskonale sprawdzi się to przy nauce metodą Pomodoro, w której trzeba się maksymalnie skupić na 25 minut, chwilę odpocząć i znów skupić się na 25 minut. Nie wychodząc z tabletu ustawiamy odpowiednie harmonogramy działania i możemy znaleźć pomoc, w urządzeniu, które kojarzy się z ciągłym dostępem do internetu. Planery, kalendarze i listy zadań to świetne rozwiązania dla wszystkich, którzy chcą chociaż trochę zapanować nad chaosem. 

Tablety pomagają również nauczyć się ludziom, dla których robienie notatek wcale nie jest najlepszą metodą. Pełno wśród nas wzrokowców i słuchowców, w przypadku których lepiej sprawdzają się multimedialne metody nauki, np. w formie nagrań wideo, materiałów edukacyjnych czy podcastów. Odtworzymy je wygodnie na dużym ekranie, a w przypadku tabletów Huawei dzięki głośnikom stereo słuchanie ich będzie przyjemne. Mamy dostęp do aplikacji edukacyjnych, które pomogą osiągnąć wyznaczone cele. 

Możliwości jest dużo

Nie samą nauką żyje człowiek i dobrze, bo każdy potrzebuje wytchnienia w tych trudnych i zabieganych czasach. Nie potrafisz uspokoić oddechu? Może czas skorzystać z aplikacji relaksacyjnych, które mają za zadanie dbać o komfort psychiczny, a wszyscy wiemy, że są okresy w życiu studenta, gdy jedzie się na pełnych obrotach organizmu. Czasem trzeba się zatrzymać, wziąć do ręki tablet i włączyć odcinek ulubionego serialu, filmu czy po prostu zagrać w grę. 

Znam ludzi, których uspokaja malowanie i szkicowanie, do tacki zastosowań świetnie sprawdzi się rysik (zwłaszcza genialny HUAWEI M-Pencil 3. generacji, który wykrywa 10 tys. poziomów nacisku) oraz aplikacja GoPaint, która umożliwia szkicowanie na poziomie nieosiągalnym dla innych tabletów. Możemy wybrać czym ma być nasz rysik - ołówkiem, węglem, a nawet pędzlem malarskim. Dzięki mikrowibracjom rysika użytkownik odnosi wrażenie, że maluje po prawdziwym papierze. Za sprawą obsługi warstw można tworzyć dzieła, które będą imponować liczbą detali. Nad aplikacją pracowali ludzie związani z Chińską Akademią Sztuk Pięknych, więc specjaliści, którzy doskonale wiedzą, co jest potrzebne, żeby stworzyć prawdziwe dzieło sztuki. 

Wszystkie powyższe aplikacje i zastosowania znajdziecie w HUAWEI MatePad 11.5”S, który obecnie jest dostępny w promocji z klawiaturą i rysikiem za 1999 zł na oficjalnej stronie producenta. To z pewnością świetny wybór dla wymagających użytkowników. Jeśli jednak potrzebujecie wydać mniej, a czujecie, że tablet może być dla Was świetnym narzędziem - spokojnie – na stronie w ofercie promocyjnej są dostępne inne tablety Huawei z różnych półek cenowych. To doskonała okazja, żeby samemu sprawdzić jak tego typu urządzenie pomoże w nauce, ale również w codziennych zastosowaniach. 

Back to School – Najlepsze w Klasie
Huawei
Kupuj w oficjalnym sklepie HUAWEI
Huawei
Lokowanie produktu: HUAWEI
Najnowsze
Zobacz komentarze