Czat RCS - co to jest i jak działa? Używasz go, a nawet o tym nie wiesz
RCS, czyli Rich Communication Services to system wiadomości tekstowych, który zastąpił SMS i MMS - i to w taki sposób, że praktycznie nie różni się od komunikatorów internetowych na smartfonach.
Swego czasu do pisania krótkich wiadomości tekstowych korzystaliśmy z usługi SMS. Po nadejściu komunikatorów internetowych SMS-y zaczęły szybko tracić na popularności, bowiem komunikatory jak Messenger, czy What'sUp umożliwiają znacznie więcej - możemy za ich pomocą przesyłać zdjęcia, filmy, animowane GIFy, emoji, czy wręcz dowolne pliki z telefonu, czy komputera.
Tu wkracza właśnie RCS - nowy standard wiadomości, który zastępuje SMS, rozszerza możliwości systemu wiadomości tekstowych i czyni go bardziej bezpiecznym. RCS jest dziełem Google i został zaprezentowany już w 2007 roku, a rok później został zatwierdzony przez GSMA.
Z tego artykułu dowiesz się:
Co to jest RCS?
Rich Communication Services (RCS), to protokół komunikacji pomiędzy operatorami komórkowymi i smartfonami a operatorami, który zastąpił SMS-y. Większość użytkowników telefonów z Androidem, korzysta z wiadomości RCS i nawet o tym nie wie. Dzieje się tak dlatego, ponieważ RCS włączony jest domyślnie. To właśnie dzięki tej opcji wiadomości mogą zawierać nagrania głosowe, zdjęcia czy emoji.
W Polsce RCS działa już od jakiegoś czasu. Wprowadzona zmiana mogła nie być widoczna na pierwszy rzut oka, ale każdy z nas pewnego dnia zorientował się, że pisząc SMS-a może dodawać emoji, animowane GIFy, czy kolejne osoby do konwersacji.
RCS - jak działa?
Z dnia na dzień aplikacja do SMSów w twoim smartfonie z systemem Android zyskała nowe funkcjonalności, albo po prostu zastała zastąpiona przez nową - właśnie ze wsparciem RCS.
O ile klasyczna wiadomość SMS mogła mieć długość do 160 znaków, to wiadomość RCS może mieć nawet 100 MB. Możliwe jest również śledzenie statusu wiadomości - czy została wysłana i dostarczona. Masz ochotę na czat grupowy? Nie ma sprawy. Dane przesyłane są przez internet.
Inną doskonałą funkcjonalnością RCS jest ochrona przed spamem i oszustwami. System może sam ostrzec nas przed potencjalnie groźną wiadomością, czy nadawcą, ale również i my możemy zgłaszać do systemu podejrzane numery.
RCS może się również pochwalić inną funkcjonalnością, a mianowicie szyfrowaniem end-to-end, czego wiadomościach SMS po prostu nie było.
Aby skorzystać z RCS pobierz po prostu najnowszą wersję Wiadomości Google, chociaż mogą wystąpić problemy z działaniem na starszych telefonach. Jeśli numer, na który piszesz nie ma włączonego RCS, bądź operator tego nie umożliwia, to wiadomość zostanie dostarczona jako zwykły SMS. Jeśli używasz innej aplikacji do komunikacji tekstowej, zobacz, czy w jej ustawieniach nie ma opcji RCS.
Wiadomości RCS na iPhone'ach
System RCS działa tylko na smartfonach wyposażonych w system Android. Jak na razie iPhone'y go nie wspierają - o czym zresztą regularnie przypomina Google. Oczywiście jednak podobne funkcje realizuje komunikator iMessage.
Jednak już jesienią, wraz z premierą iOS 18, wiadomości RCS zawitają także na iPhone'ach. To jedna z największych zmian w urządzeniach Apple od lat. Zarówno dla posiadaczy iPhone'ów, jak i smartfonów z Androidem oznacza to nie tylko łatwiejszą komunikację, ale potencjalnie zmianę sposobu, w jaki komunikujemy się ze sobą.
Za sprawą RCS wiadomości przesłane przez urządzenia z Androidem z użyciem popularnych aplikacji do SMS-ów na iOS będą wyświetlane w pełnej krasie - nie zabraknie w nich reakcji (właściwych reakcji, nie tekstowych abominacji), obrazy nie będą MMS-ami, a ponadto będą zielone, tak jak wiadomości odbierane od innych iPhone'ów.
- tłumaczy Malwina.
Czytaj też: