ROZDAJEMY SPRZĘTY!
Rotated image 1Image 2Rotated image 3Image 4Image 4
Close small
REKLAMA

Dzwonią do ciebie z numeru 22 733 30 93? Blokuj bez zastanowienia, moja historia cię przekona

Czuję się nękany przez firmę zajmującą się telemarketingiem. Blokowanie numerów pomaga na chwilę, bo dzwonią z kolejnych, różniących się jedynie końcówką. Mimo wszystko dodaję nowe numery do czarnej listy, licząc że tym konkretnym spamerom w końcu skończą się możliwości.

25.06.2024 10.13
Niechciane połączenia
REKLAMA

W ostatnich dniach kilkukrotnie i o różnych porach dzwoniono do mnie z numeru 22 733 30 9X. Zamiast ostatniej cyfry podałem "X", bo numer zmieniał się. Raz był to: 22 733 30 92, innym razem: 22 733 30 93, dziś pojawił się: 22 733 30 96. Nawet nie wiem, kto do mnie dzwoni, bo chwilę po odebraniu połączenia następuje „piknięcie” i rozłączenie.

REKLAMA

Oczywiście skorzystałem z dostępnych w sieci witryn, takich jak ktodzwonil, by dowiedzieć się, jaka jest tematyka marketingowego spamu. Bo co do tego, że mam do czynienia ze spamem, nie żywię żadnych wątpliwości. Z informacji, których dostarczają inne ofiary wynika, że jest to marketing związany z wymianą pieców, czyli – można rzec – typowa fotowoltaika.

Brak zgody na marketing telefoniczny w Polsce niczego nie gwarantuje

Od lat staram się dbać o to, by podczas podpisywania umów czy zakupów, odznaczać zgody na marketing drogą telefoniczną, SMS-ową, a nawet e-mailową. Nie odpowiada mi taka forma i jestem bardzo skrupulatny pod tym względem. O ile poważne firmy, takie jak operatorzy komórkowi, nauczyły się szanować tzw. zgody (w czym nieco "pomógł" im UOKiK) i w zasadzie od lat nie odbieram tego typu połączeń, tak firmy krzak, które pozyskały mój numer z niewiadomych źródeł, dzwonią do mnie kilka razy w miesiącu, a nawet – jak teraz – w tygodniu.

Moja czarna lista w telefonie liczy już 89 pozycji. Teraz przybywają kolejne i w tym tempie pewnie już w lipcu przekroczę 100. I co? I nic? W zasadzie poza zablokowaniem numeru, nie mogę zrobić nic więcej. System operacyjny mojego telefonu oferuje co prawda wyciszanie połączeń od nieznanych numerów, ale korzystanie z tej funkcji to zupełny absurd, bo jednak odbieram również WARTOŚCIOWE dla mnie połączenia od rozmówców, których nie mam w książce telefonicznej.

Warto dodać, że posiadacze telefonów z Androidem mają nieco ułatwione zadanie, bo na ekranie połączenia wyświetla się często (ale nie zawsze) ostrzeżenie przed spamem. Użytkownicy iPhone'ów, niczym dzieci we mgle, muszą po prostu odebrać telefon.

Aż się prosi, żeby napisać, że potrzebne jest nowe prawo…

Tyle że nie, bo może nie zadziałać, czego przykładem jest Francja. W tym kraju w 2023 r. wprowadzono z jednej strony rejestr osób, które nie wyrażają zgody na marketing telefoniczny, a z drugiej wprowadzono szereg obostrzeń, takich jak możliwość wykonywania połączeń marketingowych tylko w określonych godzinach. Niestety okazało się, że firmy nic sobie nie robią z wprowadzonych regulacji, a Francuzi nadal skarżą się na spam telefoniczny.

To mógłby być przykład dla polskiego ustawodawcy. Wystarczyłoby skopiować przykład francuski, który mimo swych wad stanowi dobry przykład i zafundować spamerom nie tyle wysokie, co dotkliwe kary, które stawiałyby pod znakiem zapytania sensowność ich dalszego bytu.

Żeby zaś system był skuteczny, należałoby stworzyć biuro w ramach np. UOKiK czy UKE, które przyjmowałoby i weryfikowało zgłoszenia od abonentów usług telefonicznych, którzy mimo braku zgody musieli odbierać niechciane połączenia. Nie jestem wróżką, ale śmiem przypuszczać, że dobre prawo plus skuteczna egzekucja mogłyby rozwiązać problem.

Bo tak, mamy do czynienia z problemem i to ciągnącym się od lat, bo już w 2022 r. serwis INFOR podał, że z przeprowadzonych badan wynika, że prawie 40 proc. otrzymało ponowne połączenia od firm, którym zakomunikowali, że nie życzą sobie tego typu kontaktów. Niestety o problemie świadczy również podany przez cytowany serwis fakt, że zgodnie prawem telekomunikacyjnym przedsiębiorca musi mieć na to naszą zgodę. Jednym słowem prawi jest martwe.

Póki co zatem, czekają na lepsze czasy, polecam wam blokowanie numerów telefonów, z którymi nie chcecie mieć kontaktu. Co prawda zadzwonią do was z innego numeru, ale wcześniejszy będziecie mieć odhaczony.

Czytaj także:

REKLAMA

Zdjęcie główne: wisely / Shutterstock

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA