mObywatel nauczy się nowych sztuczek. Podatki zapłacisz jednym kliknięciem
Popularny mObywatel niebawem zyska nowe możliwości. Podatki zapłacisz jednym kliknięciem – jeszcze szybciej niż dotychczas.
Rządowa aplikacja otrzyma nowe sposoby płatności za należności. Dotychczas można było to zrobić jedynie przy pomocy BLIKA. Rozwiązanie niebawem zostanie ulepszone, bo oprócz polskiej metody płatności w aplikacji mobilnej pojawi się obsługa portfelów mobilnych i kart płatniczych.
W mObywatelu pojawią się nowe metody płatności: Google Pay, Apple Pay i obsługa kart
Jak donosi Polska Agencja Prasowa, dyrektor pionu usług cyfrowych w Centralnym Ośrodku Informatyki Hubert Gniadowicz podczas konferencji BGK dla JST miał zapowiedzieć, że w najbliższych miesiącach system zostanie wzbogacony o nowe metody płatności. Pierwsza ma pojawić się obsługa standardowych kart płatniczych – Hubert Gniadowicz twierdzi, że ma to nastąpić "wkrótce".
Wkrótce to oczywiście bardzo względne pojęcie, natomiast możemy oczekiwać, że wprowadzenie możliwości płatności kartą w mObywatelu pojawi się jeszcze w tym roku. Skąd takie twierdzenie? Ponieważ jednocześnie dyrektor COI zapowiedział, że w przyszłym roku lista metod z dostępnymi płatnościami wydłuży się o inne nowoczesne rozwiązania w postaci portfeli mobilnych: Google Pay oraz Apple Pay.
Jeśli portfele mają zostać udostępnione w następnym roku, to płatności kartą powinny zostać wprowadzone do aplikacji jeszcze w obecnym. Wprowadzenie karty i portfeli mobilnych wydaje się naprawdę świetnym krokiem. Użytkownik mObywatela dzięki temu zyska większy wybór, jeśli chodzi o ulubione metody płatności – BLIK jest wygodny, natomiast są osoby, które zdecydowanie wolą korzystać z portfeli mobilnych typu Google Pay i Apple Pay, ze względu na prostotę i ogromne bezpieczeństwo.
Nie trzeba sięgać do aplikacji po 6-cyfrowy kod, wystarczy tylko wybrać wspierany portfel i potwierdzić swoją tożsamość przykładając palec do czytnika (smartfony z Androidem) lub zeskanować twarz za pomocą Face ID (iPhone’y). Aby wprowadzić płatność kartą w mObywatelu, twórcy aplikacji będą musieli też wprowadzić możliwość bezpiecznego wprowadzenia i przechowywania kart bezpośrednio do aplikacji, tak jak jest w innych usługach, aplikacjach i stronach internetowych.
Oczywiście funkcja ePłatności w mObywatelu (pozwalająca zapłacić m.in. podatek od nieruchomości, leśny, rolny, czy opłaty za śmieci) jak na razie jest dostępna wyłącznie dla mieszańców określonych miast i miejscowości. Na ten moment program obejmuje 50 gmin, natomiast kolejną dużą zmianą będzie wprowadzenie opcji płatności w kolejnych 70 gminach z całej Polski. Na udostępnienie funkcji w całej Polsce najpewniej poczekamy jeszcze kilka lat.
Więcej podobnych tekstów znajdziesz na Spider's Web: