W mObywatelu opłacisz zobowiązania. Sprawdź, czy twoje miasto wdrożyło nową usługę
Aplikacja mObywatel wprowadza ePłatności. Za jej pośrednictwem można opłacać m.in. podatki. Obecnie z nowej funkcji skorzystają tylko mieszkańcy wybranych miast. Których?
Czy wiesz, że w aplikacji mObywatel 2.0 można już wygodnie opłacać podatki? Wszystko załatwisz z poziomu telefonu, jeśli tylko twój urząd miejski wdrożył usługę ePłatności.
Czym są ePłatności?
Mamy oficjalny, rządowy sposób na opłatę zobowiązań urzędowych online: ePłatności. Funkcja dostępna w aplikacji mObywatel i na mObywatel.gov.pl, pozwala na szybką i bezprowizyjną płatność bez kolejek.
Usługa działa na podstawie ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne i jest współtworzona z Polskim Standardem Płatności - BLIK. Dowiedzieliśmy się ostatnio, że w planach jest dodanie kolejnych metod płatności, m.in. Apple Pay, Google Pay i kart.
Czy ePłatności się przyjęły? Zdecydowanie, bo tylko w trakcie pilotażu - o tym za chwilę - zrealizowano już 50 tys. transakcji.
Ale ta funkcja to nie tylko podatki, gdyż obecnie usługa pozwala na opłacenie 5 zobowiązań urzędowych:
- Podatek od nieruchomości
- Łączne zobowiązanie pieniężne
- Podatek rolny - osoby fizyczne
- Podatek leśny - osoby fizyczne
- Opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi
mObywatel: lista urzędów z opcją ePłatności
Funkcja ePłatności jest obecnie testowana w urzędach, które zgłosiły się do programu pilotażowego. Choć na liście miast biorących udział w pilotażu znajdują się już Rumia i Włocławek, wciąż brakuje urzędów z największych aglomeracji. Oto lista urzędów z ePłatnościami na dzień 10 kwietnia:
- Bielsko-Biała
- Brzeszcze
- Bydgoszcz
- Chełm
- Cieszyn
- Dąbrowa Górnicza
- Elbląg
- Gdańsk
- Gdynia
- Grudziądz
- Hażlach
- Jasienica
- Kalety
- Kalisz
- Kielce
- Krotoszyn
- Leżajsk
- Lubenia
- Łowicz
- Mielec
- Mińsk Mazowiecki
- Nowy Dwór Mazowiecki
- Oława
- Ostrowiec Świętokrzyski
- Piaseczno
- Piekary Śląskie
- Pleszew
- Płock
- Polanka Wielka
- Police
- Poznań
- Ruda Śląska
- Rumia
- Skierniewice
- Sopot
- Stalowa Wola
- Starogard Gdański
- Tarnowo Podgórne
- Tarnowskie Góry
- Toruń
- Włocławek
- Wodzisław Śląski
- Zabrze
- Zielona Góra
- Zielonki
Przystąpienie do pilotażu nie oznacza, że będziesz mógł opłacić tam wszystkie zobowiązania: w sporej liczbie urzędów przeważają dwa, może trzy. Jeśli chciałeś opłacić podatek od nieruchomości, to mam dobrą informację, bo ten jest dostępny praktycznie w każdym urzędzie podczas pilotażu. Jeśli chcesz sprawdzić, który urząd obsługuje dane płatności, zrobisz to na rządowej stronie.
Przeczytaj więcej o najnowszych aktualizacjach popularnych aplikacji: