REKLAMA

Chcą pozbyć się abonamentu RTV. Ta zmiana ci się spodoba

Rząd chce pozbyć się abonamentu RTV. Ta zmiana ci się spodoba i nie chodzi wyłącznie o twój portfel.

24.06.2024 13.54
samsung-smart-tv-dvb-t2-hevc-tuner-telewizja-polska-1-kod-produktu-jak-sprawdzic
REKLAMA

Rząd ogłosił konsultacje ustawy medialnej. Oprócz rozwiązań takich jak Europejski Akt o Wolności Mediów i Reforma Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT), zostanie również przemyślany aspekt finansowania mediów publicznych. Dotychczasowy abonament RTV, choć istnieje, jest nieskuteczny, ponieważ wiele osób po prostu go nie płaci, mimo korzystania z odbiorników radiowych lub telewizyjnych. Wcześniej proponowano zastąpienie abonamentu opłatą audiowizualną. Jednak rząd ma teraz lepsze rozwiązanie.

REKLAMA

Chcą znieść abonament RTV. Nie będzie też nowej opłaty

Abonament RTV jest obowiązkowy i wynosi 8,70 zł/mies. za odbiornik radiowy oraz 27,30 zł/mies. za odbiornik telewizyjny lub telewizyjny i radiowy. Można też płacić za kilka miesięcy z góry – dzięki temu jesteśmy w stanie zdobyć zniżkę (przy opłacie na rok ta sięga -10 proc.). Co ważne, opłata musi być uiszczona niezależnie od tego, czy płacimy za telewizję internetową/satelitarną/kablową u operatora, czy nie.

Kilka miesięcy temu pojawiły się sugestie, że abonament ten zostanie zastąpiony opłatą audiowizualną w postaci podatku pobieranego wraz z zeznaniem CIT lub PIT. Jednak dzisiaj na stronie rządowej pojawiło się ogłoszenie konsultacji, w których kluczowym aspektem będzie kwestia finansowania mediów publicznych. Na stronie czytamy, że dotychczasowe rozwiązanie w postaci abonamentu RTV nie gwarantowało stabilności mediów.

Zaproponowano likwidację abonamentu i wprowadzenie finansowania mediów publicznych z budżetu państwa. Zmiana ta wydaje się bardzo korzystna dla obywateli, ponieważ nie zakłada wprowadzenia dodatkowego opodatkowania, lecz zapewnia gwarancję środków z państwa. Nowe rozwiązanie teoretycznie byłoby bardzo korzystne – korzystalibyśmy bowiem z odbiorników telewizyjnych lub radiowych za darmo. Pozostałyby jedynie opłaty dla operatorów, ale w kieszeni każdego roku pozostałoby ok. 300 zł.

Co jednak ważne, wprowadzenie stałej kwoty finansowania, przynajmniej w teorii, zakłada, że jakość samych mediów publicznych się poprawi. Nie chodzi jednak o treści przedstawiane w wiadomościach, tylko zmniejszenie liczby reklam pojawiających się między programami. Każdy, kto ogląda telewizję, wie, jakie to irytujące doświadczenie (nie dziwię się, że ludzie rezygnują z TV na rzecz serwisów VOD, które w wielu przypadkach są pozbawione jakichkolwiek reklam).

Oczywiście, na razie są to tylko proponowane rozwiązania, które będą poddane dalszym konsultacjom. Konsultacje społeczne mają trwać od dzisiaj, 24 czerwca, przez następne trzy miesiące, do 23 września 2024 r. Raport z konsultacji ma ukazać się w październiku 2024 r., a pod koniec roku rozpoczną się prace nad projektami ustawy. Nie wydaje się, aby abonament RTV został zlikwidowany na początku 2025 r. Osobiście obstawiałbym dopiero 2026 rok, choć na bieżąco będą się pojawiać nowe informacje. Zniesienie abonamentu RTV byłoby korzystne z co najmniej dwóch powodów. Jak będzie, pokaże przyszłość.

REKLAMA

Więcej podobnych wiadomości znajdziesz na Spider's Web:

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA