REKLAMA

Cena prądu będzie się zmieniać co chwila. Chcesz oszczędzać? Musisz być czujny

Już od sierpnia 2024 r. czeka nas prawdziwa rewolucja na rynku energii elektrycznej. W życie wchodzą taryfy dynamiczne, które oznaczają, że ceny prądu będą zmieniać się co 15 minut. To ogromna zmiana, która wymusi na milionach Polaków zmianę ich przyzwyczajeń.

01.04.2024 08.10
Cena prądu będzie się zmieniać co chwila. Chcesz oszczędzać? Musisz być czujny
REKLAMA

Wejście w życie taryf dynamicznych to początek nowej ery na rynku energii. Będziemy musieli nauczyć się żyć w rytmie cen prądu i świadomie zarządzać zużyciem energii. To wyzwanie, ale też szansa na oszczędności.

REKLAMA

Taryfy dynamiczne będą atrakcyjne dla osób, które potrafią dostosować swoje zużycie energii do niestandardowych godzin. Właściciele domów jednorodzinnych, mieszkań czy nawet letniskowych zyskają na elastyczności. Warto jednak pamiętać, że oszczędności wymagają świadomego planowania.

Wprowadzane w polskim prawie zmiany już niedługo nałożą na dużych sprzedawców energii elektrycznej obowiązek wprowadzenia taryf dynamicznych do swojej oferty. Rozliczanie w oparciu o rynkowe, rzeczywiste dla danej chwili ceny energii, stanie się wtedy dostępne dla wszystkich chętnych odbiorców, u których zamontowany już został licznik zdalnego odczytu.

Jak to będzie działać?

Ceny prądu będą uzależnione od bieżącego zapotrzebowania na energię. W godzinach szczytu, gdy zużycie jest największe, ceny będą wyższe. Z kolei w nocy, gdy prądu zużywa się mniej, ceny będą niższe. To, czy taryfy dynamiczne będą opłacalne, zależy od indywidualnych nawyków i możliwości. Osoby, które są w stanie dostosować swoje zużycie do cen prądu, mogą zaoszczędzić pieniądze.

Taryfy dynamiczne będą dobrym wyborem dla wszystkich tych, którzy są gotowi korzystać z energii elektrycznej w sposób świadomy. Jeżeli w jednym momencie jest ona niezwykle tania, to oczywiście w innym będzie droższa niż przy standardowych opartych na stałych taryfach sposobach rozliczeń.

Więcej o energetyce w Polsce przeczytasz na Spider`s Web:

Dlatego też przy rozważaniu przejścia na taryfę dynamiczną należy przemyśleć sposób korzystania z energii w domu lub firmie. Warto zadać sobie pytanie o to, w jakim stopniu możemy zmienić swoje nawyki, ale też rozplanować kompleksowo pracę urządzeń w użytkowanym obiekcie.

Jeżeli np. budynek ogrzewa pompa ciepła to jej pracę da się dostosować do godzin, kiedy energia elektryczna jest najtańsza, bez ograniczania komfortu przebywających w nim osób.

Jeszcze korzystniej wyglądać może sytuacja w przypadku zastosowania magazynu energii lub ładowania pojazdu elektrycznego, który także może pełnić funkcję magazynu. Taki magazyn będzie można naładować wtedy, kiedy energia jest bardzo tania, aby wykorzystać ją później. Oznacza to, że mniej energii w innym czasie będzie musiało zostać wyprodukowanej z paliw kopalnych.

Skąd będę wiedzieć, jaka jest aktualnie cena prądu?

Nie trzeba będzie czuwać przy włączniku, ale będzie trzeba też odpowiednio się przygotować. Wiadomo już teraz, że najwięcej zaoszczędzimy gdy będziemy zużywać energię wieczorem, w nocy oraz w weekendy.

Większość sprzedawców energii oferuje aplikacje mobilne, w których można sprawdzić aktualną cenę prądu, a także swoje zużycie energii i wysokość rachunków. Na stronie internetowej swojego sprzedawcy energii również można znaleźć informacje o aktualnej cenie prądu.

Aby korzystać z taryf dynamicznych, konieczne będzie posiadanie licznika zdalnego odczytu. Te nowoczesne urządzenia są już instalowane w polskich domach i mieszkaniach. Pozwalają na bieżąco monitorować zużycie i ceny prądu.

REKLAMA

Liczniki takie posiadają też port, za pomocą którego, na wniosek odbiorcy, skomunikować je będzie można z domową siecią urządzeń internetu rzeczy (IoT). Takie rozwiązanie, wraz z odpowiednimi udostępnionymi np. przez sprzedawców energii aplikacjami pozwoli na wcześniejsze zaplanowanie pracy urządzeń gdy cena prądu będzie najniższa.

Rewolucja w rachunkach za prąd już za kilka miesięcy. Taryfy dynamiczne to szansa na oszczędności, ale także wyzwanie dla naszych nawyków. Przygotujmy się na nową erę w energetyce i zadbajmy o nasze portfele, korzystając z możliwości, jakie przyniesie zmiana.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA