REKLAMA

Specyfikacja PS5 Pro na filmie usuniętym przez Sony. Trudno o lepsze potwierdzenie

Jak mieć pewność, że niepotwierdzone doniesienia na temat PS5 Pro są prawdziwe? Ich usunięcia domaga się samo Sony, apelując do administratorów Google oraz YouTube.

17.04.2024 19.33
Specyfikacja PS5 Pro na filmie usuniętym przez Sony
REKLAMA

Jeśli medialny przeciek nie jest prawdziwy, właściwa firma albo nie odnosi się do spekulacji, albo je dementuje. Kiedy jednak ta sama firma żąda zdjęcia materiału, zyskujemy pewność, że opublikowane informacje są wiarygodne. Tak jest w przypadku specyfikacji konsoli PS5 Pro, usuniętej z platformy YouTube na prośbę Sony.

REKLAMA

Sony poprosiło moderatorów YouTube, by zdjęli materiał opisujący specyfikację PS5 Pro.

W ten sposób technologiczny gigant sam się podłożył. Gdyby bowiem opublikowane na YT informacje nie były prawdziwe, zapewne by się do nich w żaden sposób nie odniósł. Ewentualnie by je zdementował, jeśli zawartość przecieku szkodziłaby interesowi spółki. Kiedy jednak Sony prosi o usunięcie materiału, od razu wiemy, że coś jest na rzeczy.

Usunięty materiał na kanale Moore's Law Is Dead odnosił się do specyfikacji konsoli PS5 Pro. Zawarte w nim informacje nie były przełomowe, ale stanowiły podsumowanie tego, co już wiemy o mocniejszej maszynie Sony do gier, publikowane w ostatnich miesiącach przez media na podstawie wiarygodnych przecieków pochodzących z dokumentacji technicznej Sony.

PS5 Pro według wiarygodnych przecieków nie będzie radykalnie mocniejsze od bazowej konsoli.

Wzmocniona konsola PS5 Pro otrzyma o 45 proc. szybszy układ GPU względem bazowego PS5, a także o 10 proc. szybsze CPU. Układ graficzny został zaprojektowany pod kątem lepszego radzenia sobie z technologią ray tracing, zwiększając możliwości śledzenia promieni w czasie rzeczywistym na konsoli.

Z kolei CPU - chociaż o tym samym standardowym taktowaniu 3.5 GHz co w zwykłym PS5 - zyska tryb wyższej wydajności, z taktowaniem podnoszonym do 3.85 GHz. Odnotujemy zatem niewielki, ale jednak wzrost, przynajmniej w określonych scenariuszach renderowania. Co ciekawe, szybsze PCU negatywnie wpłynie na wydajność GPU, obniżając ją o około 1,5 proc.

Specyfikacja PS5 Pro:

  • GPU: Szybsze o 45 proc. od PS5, 30 teraflopów, wydajniejszy ray tracing, upscaling 4K i 8K
  • CPU: 3,5 GHz jak w PS5, z trybem zwiększonego taktowania 3,85 GHz szybszym o 10 proc.
  • RAM: 13,7 GB dla twórców zamiast 12,5 GB w PS5
  • Wydajniejsza jednostka przetwarzania audio
REKLAMA

PS5 Pro umożliwi także lepsze zagospodarowanie pamięci operacyjnej. Z łącznie 16 GB RAM do użytku, dla producentów gier zostanie oddane 13.7 GB, zamiast 12.5 GB jak ma to miejsce w bazowym modelu PlayStation 5. Pozostała pamięć operacyjna jest powiązana z operacjami systemowymi oraz działaniami w tle.

Unikalnym elementem PS5 Pro będzie także technologia upscalingu obrazu od Sony oraz AMD o nazwie PlayStation Spectral Super Resolution (PSSR). Dzięki niej gracze mają otrzymywać wyraźny, ostry obraz 4K oraz 8K kosztem minimalnie większego opóźnienia, o około 2 ms. PSSR ma działać podobnie jak DLSS oraz AMD FSR, wspierając przy tym standard HDR.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA