REKLAMA

Helios - oto najszybszy superkomptuer w Polsce. Duma Krakowa

W Akademickim Centrum Komputerowym Cyfronet AGH powstał nowy potężny superkomputer. Nazywa się Helios i jest dumą polskiej nauki i Krakowa.

26.04.2024 17.48
Helios - oto najszybszy superkomptuer w Polsce. Duma Krakowa
REKLAMA

Za przedsięwzięcie odpowiada Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie. Urządzenie nazywa się Helios, zostało opracowane i zaprojektowane przez centrum Cyfronet i powstało w wyniku projektu Narodowa Infrastruktura Superkomputerowa dla EuroHPC – EuroHPC PL. Superkomputer został stworzony przez firmę Hewlett-Packard Enterprise.

REKLAMA

Helios to nowy potężny polski superkomputer. Obsługuje go Cyfronet

Nowy krakowski superkomputer jest naprawdę potężny. Dlaczego? Jest bowiem najszybszym urządzeniem tego typu w Polsce. Dotychczas najszybsza była Athena, która również należy do krakowskiej uczelni. Wszystko dlatego, że sprzęt ma na pokładzie najnowsze układ. Oferuje łącznie 75264 rdzeni CPU AMD Zen 4 (znamy je m.in. z konsumenckich procesorów Ryzen 7000 i 8000G) – bazuje bowiem na procesorach AMD Epyc, które wspiera aż 200 TB pamięci operacyjnej w standardzie DDR5.

Natomiast jeśli chodzi o układ graficzny, to Cyfronet postawił na 440 superczipów NVIDIA Grace Hopper GH200, które wykorzystują PCIe 5.0 i superszybkie pamięci typu HBM3. Dodatkowo AGH postanowiło wyposażyć superkomputer w trzecią partycję obliczeniową INT, która bazuje na 24 akceleratorach NVIDIA H100 i posługuje się superszybką pamięcią NVMe. Helios dzięki takiemu potężnemu zestawowi osiąga teoretyczną moc obliczeniową na poziomie 35 PetaFlops.

Z dodatkowych technikaliów i specyfikacji technicznej komputera warto wspomnieć o pamięci – ta została rozwiązana w taki sposób, że wykorzystuje się dwa rodzaje systemów plików Lustre: scratch o pojemności 1,5 PB i prędkości ponad 1,8 TB/s oraz project o większej pojemności 16 PB i prędkości niemal 200 GB/s. Wszystkie elementy komputera mają być połączone siecią o prędkości 200 GB/s. Dwie główne sekcje Heliosa – GPU i CPU są chłodzona cieczą, dzięki czemu komputer osiąga bardzo niski wskaźnik Power Usage Effectiveness.

Komputer ma być energooszczędny, a ciepło wytwarzane za jego pomocą będzie wykorzystywane do ogrzewania. Zważywszy na rosnące ceny energii Cyfronet chciał, aby Helios był bardziej energooszczędny niż inne komputery. No dobra, ale czym będzie się zajmował Helios? To komputer, który obsługuje najbardziej wymagające obliczenia m.in. z zakresu nauki – takich, które bazują na sztucznej i inteligencji, system oferuje szczytową wydajność w zadaniach AI na poziomie 1,8 eksaflopa.

Do tego wykorzystywane są układy graficzne NVIDIA GH200, natomiast pozostałe partycje obliczeniowe również mają swoje zadania. Pierwszy – wyposażony w dziesiątki tysięcy rdzeni Zen 4 będzie wykonywał tradycyjne obliczenia do badań naukowych, natomiast trzeci stworzony z 24 układów NVIDIA H100 ma realizować interaktywne obciążenia wymagające przetwarzania dużych zbiorów danych. Cyfronet i Helios będzie wspierał rozwój chemii, medycyny, technologii materiałowej, astronomii oraz co bardzo ważne ochrony środowiska.

Helios zostanie udostępniony badaczom – naukowcom z organizacji prywatnych i publicznych, ale też instytutów badawczych, gmin, szpitali. To ogromna pomoc dla nauki i innowacji.

REKLAMA

Więcej podobnych wiadomości znajdziesz na Spider's Web:

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA