REKLAMA

Więcej energii i tańszy prąd. Bill Gates stawia na atom

Amerykański miliarder znany z działalności filantropijnej i założyciel Microsoftu, Bill Gates, angażuje się w nowy projekt. Za moment rusza budowa nowatorskiej elektrowni jądrowej w Wyoming, za którą stoi firma TerraPower, w której Gates jest jednym z głównych inwestorów.

20.03.2024 20.46
Więcej energii i tańszy prąd. Bill Gates stawia na atom
REKLAMA

Elektrownia będzie wykorzystywać technologię reaktorów Natrium, opracowanych przez TerraPower. Reaktory te są chłodzone ciekłym sodem i mają wiele zalet w porównaniu do tradycyjnych reaktorów jądrowych. Są one mniejsze, tańsze w budowie i bardziej bezpieczne. Co więcej, mogą pracować na zużytym paliwie jądrowym, co znacząco ogranicza problem odpadów radioaktywnych.

REKLAMA

Zaawansowana technologia

Reaktor prędki chłodzony sodem (SFR) to reaktor jądrowy IV generacji. Reaktory te to najbardziej zaawansowane technologicznie reaktory jądrowe, jakie opracowywane są do pracy w elektrowniach.

Według chińskich mediów państwowych w grudniu 2023 r. Chiny rozpoczęły działalność komercyjną reaktora HTR-PM, co oznacza, że byłby to pierwszy na świecie reaktor generacji IV, który wszedł do komercyjnej eksploatacji. Reaktory generacji V są czysto teoretyczne i nie są jeszcze uważane za wykonalne.

Budowa elektrowni w Wyoming rozpocznie się w czerwcu 2024 r., a jej uruchomienie planowane jest na 2028 r. Inwestycja warta jest 4 mld dol., z czego połowę sfinansuje rząd USA. Elektrownia będzie miała moc 345 megawatów i będzie w stanie zasilić energią około 400 tys. domów.

Ciekły sód ma same plusy

Projekt wzbudza duże zainteresowanie nie tylko ze względu na nazwisko Billa Gatesa, ale również ze względu na nowatorską technologię. Reaktory Natrium mogą być ważnym elementem transformacji energetycznej i odegrać znaczącą rolę w walce ze zmianami klimatu.

Reaktory chłodzone sodem będą kosztować połowę tego, co kosztują elektrownie z reaktorami lekkowodnymi. Ciekły sód jest bardziej wydajnym chłodziwem niż woda, co oznacza, że ​​reaktory TerraPower mogą pracować w wyższych temperaturach. Wyższa wydajność przekłada się na niższe koszty operacyjne zakładu.

TerraPower to firma zajmująca się technologią nuklearną, założona przez Gatesa w 2006 r.

Projekt budowy elektrowni jądrowej w Wyoming to kolejny krok w rozwoju technologii jądrowej. Nowoczesne reaktory chłodzone sodem mogą być ważnym elementem czystej i bezpiecznej energetyki przyszłości.

REKLAMA

Więcej o nowoczesnej energii jądrowej przeczytasz na Spider's Web:

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA