REKLAMA

Nowość na Steam. Teraz tak podzielisz się grami

Steam wprowadził właśnie nową odsłonę znanego od lat systemu. Zmienia się kilka kluczowych aspektów, a sama funkcja łączy się z innymi narzędziami platformy.

19.03.2024 07.18
Nowość na Steam. Teraz tak podzielisz się grami
REKLAMA

Do tej pory udostępnianie gier znajomym lub rodzinie na platformie Steam wiązało się z pewnymi utrudnieniami. Gdy ktoś chciał zagrać w tytuł z twojej biblioteki, konieczne było wylogowanie się z konta, co uniemożliwiało grę w tym samym czasie. Problem ten rozwiązuje ogromna aktualizacja platformy. Poza lepszym udostępnianiem gier, zmieniło się też nieco więcej jeśli chodzi o kontrolę rodzicielską.

REKLAMA

Rodziny Steam – udostępnianie gier na nowo

Nowa funkcja Rodziny na Steam oferuje zestaw narzędzi ułatwiających korzystanie z platformy w gronie "rodzinnym". Zastępuje ona dotychczasowe mechanizmy udostępniania gier i widoku rodzinnej biblioteki, zapewniając bardziej zaawansowane opcje zarządzania.

Aby skorzystać z nowości, użytkownicy mogą utworzyć rodzinę na Steam i zaprosić do niej do pięciu osób – bez względu na więzi krwi. Platforma nie weryfikuje geolokalizacji, więc możesz zaprosić każdego, niezależnie od tego, czy kiedykolwiek się widzieliście na żywo. Zarządzanie rodziną odbywa się z poziomu klienta Steam, urządzenia mobilnego lub przeglądarki internetowej.

Jedną z najważniejszych możliwości jest udostępnianie gier między członkami rodziny. Po dołączeniu do rodziny, użytkownicy automatycznie uzyskują dostęp do gier innych członków, co pozwala na swobodne granie w tytuły z rodzinnej biblioteki.

Użytkownicy tworzą swoje własne zapisy stanu gier, zdobywają osiągnięcia i mają dostęp do innych funkcji, nawet jeśli grają w tytuł należący do innego członka rodziny. Co więcej, grając w grę od kogoś z rodziny, otrzymujesz również dostęp do posiadanych przez niego dodatków (z kilkoma wyjątkami, opisanymi poniżej).

Na Spider's Web poznasz więcej growych nowości:

Jak to działa? Udostępnianie gier za darmo

Wyobraźmy sobie 4-osobową rodzinę posiadającą gry Call of Duty: Modern Warfare III i Palworld. W dowolnym momencie jeden członek może grać w Call of Duty: Modern Warfare III, a inny w Palworld. Jeśli dwoje członków rodziny chciałoby zagrać w Call of Duty: Modern Warfare III w tym samym czasie, konieczny będzie zakup dodatkowej kopii gry.

Steam określa również listę gier, których udostępnianie jest niemożliwe:

  • Gry wymagające dodatkowego klucza, konta lub subskrypcji zewnętrznej
  • Gry Free to Play oraz wszelkie zakupione dla nich DLC
  • Darmowe DLC dla gier
  • Gry lub DLC niedostępne w regionie pożyczającego lub właściciela
  • Gry nieobsługiwane przez system operacyjny pożyczającego
  • Gry wyraźnie oznaczone przez wydawcę jako niedostępne do udostępniania
  • Gry oznaczone jako prywatne przez pierwotnego właściciela
  • Gry wykluczone z funkcji udostępniania gier (np. wymagające dodatkowego konta lub subskrypcji)

Rodzina Steam to też kontrola rodzicielska

Kontrola rodzicielska to kolejna ważna funkcja, która pozwala rodzicom na ograniczanie dostępu dzieci do gier na Steam oraz monitorowanie ich aktywności. Rodzice mogą kontrolować dostęp do konkretnych tytułów, określać limity czasowe i otrzymywać raporty o czasie spędzonym na grach.

REKLAMA

W przypadku zakupów, nowa opcja płatności umożliwia dzieciom wysłanie prośby o zakup gry, którą dorosły członek rodziny może zatwierdzić i opłacić. To usprawnienie procesu zakupowego i lepsza kontrola nad wydatkami na gry.

Nową funkcję można testować, przełączając się na kanał aktualizacji klienta o nazwie Steam Family Beta. Celem tej funkcji jest stworzenie wygodnej i elastycznej platformy dla rodzin (i nie tylko) korzystających z gier na Steamie.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA