Co się dzieje podczas całkowitego zaćmienia Słońca? Wyślą rakiety, by sprawdzić
Naukowcy nie przegapią takiej okazji. Całkowite zaćmienie Słońca, które za kilka dni obserwować będzie można w USA, jest okazją do zebrania bezcennych informacji. Pomogą w tym instrumenty wielkości butelki po napoju.
8 kwietnia 2024 roku, podczas całkowitego zaćmienia Słońca, NASA wystrzeli trzy rakiety, aby zbadać, jak górna atmosfera Ziemi reaguje na chwilowe zaciemnienie Słońca nad częścią planety. To wyjątkowe wydarzenie pozwoli naukowcom lepiej zrozumieć dynamikę termosfery i jonosfery, warstw atmosfery kluczowych dla komunikacji radiowej i nawigacji satelitarnej.
Termosfera i jonosfera są kluczowe dla wielu technologii, z których korzystamy na co dzień. Termosfera chroni Ziemię przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym, a jonosfera odbija fale radiowe, umożliwiając komunikację radiową i nawigację satelitarną. Badanie wpływu zaćmienia Słońca na te warstwy atmosfery pomoże naukowcom lepiej zrozumieć, jak chronić te technologie przed zakłóceniami.
Więcej o naszym Słońcu przeczytasz na Spider`s Web:
Rakiety Atmospheric Perturbations Around Eclipse Path (APEP) zostaną wystrzelone, aby zbadać zaburzenia w jonosferze powstałe podczas zaćmienia Słońca przez Księżyc. Rakiety były już wcześniej wystrzelone i pomyślnie odzyskane podczas obrączkowego zaćmienia słońca w październiku 2023 r. Zostały odnowione i wyposażone w nowe oprzyrządowanie.
Rakiety sondujące zostaną wystrzelone w trzech różnych momentach: 45 minut przed, w trakcie i 45 minut po szczytowym zaćmieniu. Odstępy te są ważne, aby zebrać dane na temat wpływu nagłego zniknięcia Słońca na jonosferę.
Klucz do komunikacji
Jonosfera to obszar atmosfery ziemskiej znajdujący się na wysokości od 90 do 500 km nad ziemią.
Jonosfera stanowi granicę pomiędzy niższą atmosferą Ziemi, w której żyjemy i oddychamy, a próżnią kosmiczną. Składa się z morza cząstek, które ulegają jonizacji, czyli naładowaniu elektrycznemu, pod wpływem energii słonecznej, czyli promieniowania słonecznego.
To region, który odbija i załamuje sygnały radiowe, a także wpływa na komunikację satelitarną. Zrozumienie jonosfery i opracowanie modeli, które pomogą nam przewidywać zakłócenia, ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia sprawnego funkcjonowania naszego coraz bardziej zależnego od komunikacji świata
- powiedział kierownik badania, Aroh Barjatya, profesor fizyki inżynieryjnej na Uniwersytecie Lotniczym Embry-Riddle na Florydzie.
Zobacz te wydarzenia na żywo
Gdy cień zaćmienia przemieszcza się przez atmosferę, tworzy szybki zachód słońca, który wyzwala fale atmosferyczne na dużą skalę i zaburzenia lub perturbacje na małą skalę. Zaburzenia te wpływają na różne częstotliwości komunikacji radiowej. Gromadzenie danych na temat tych zakłóceń pomoże naukowcom zweryfikować i ulepszyć obecne modele, które pomagają przewidywać potencjalne zakłócenia w naszej komunikacji, zwłaszcza w komunikacji o wysokiej częstotliwości.
Rakiety APEP osiągną maksymalną wysokość 420 km. Każda będzie mierzyć gęstość naładowanych i neutralnych cząstek oraz otaczające je pola elektryczne i magnetyczne.
Każda rakieta wyrzuci też w przestrzeni kosmicznej cztery dodatkowe instrumenty wielkości dwulitrowej butelki po napojach, które również będą zbierać dane.
Wystrzelenia APEP będzie transmitowane na żywo na oficjalnej stronie NASA w YouTube. Całkowite zaćmienie słońca w USA zobaczy będziemy mogli podczas transmisji NASA.
Wyniki tego badania mogą mieć wpływ na wiele aspektów naszego życia, od sposobu, w jaki komunikujemy się ze sobą, po sposób, w jaki nawigujemy po świecie. Badanie to może również pomóc nam lepiej zrozumieć, jak Słońce wpływa na klimat Ziemi.