REKLAMA

Tak teraz sprawdzą cię na polskim lotnisku. Koniec z wyciąganiem elektroniki i płynów

Polskie lotniska zapowiadają instalację skanerów CT. Dzięki nim kontrola na bramkach będzie wymagać od pasażerów mniej obowiązków.

11.03.2024 08.19
lotnisko skanery
REKLAMA

Nowoczesne skanery tworzą trójwymiarowy obraz tego, co znajduje się w kontrolowanym bagażu. Portal fly4free.pl powołując się na informacje „Rzeczpospolitej” donosi, że warszawskie lotnisko Chopina zdecyduje się na ułatwiającą pasażerom życie technologię. Montaż skanerów CT przewidziany jest po zakończeniu letniego szczytu przewozowego.

REKLAMA

Tego typu rozwiązania na europejskich lotniskach sprawiły, że zniesiony został limit płynów w bagażu podręcznym. Nie jest jeszcze potwierdzone, czy na warszawskim lotnisku będzie podobnie. Już jednak wiadomo, że opakowań z płynami nie trzeba będzie przynajmniej wyciągać. Tak samo jak i elektroniki.

Na polskich lotniskach kontrole będą przebiegały szybciej

Na początku roku zakupem 8 skanerów pochwaliło się krakowskie lotnisko. Zamontowane mają zostać do końca roku. Już wówczas zapowiedziano, że wykorzystanie obrazu 3D sprawi, że elektronika i płyny pozostaną w bagażu i pasażer nie będzie musiał ich wyciągać.

Skanery będą w użyciu również na katowickim lotnisku. Tyle że nie prędko. Znajdą się w nowym terminalu, który zostanie otwarty w 2028 r.

To na pewno usprawni proces kontroli pasażerów i pewnie docelowo sprawi, że limity płynów w bagażu podręcznym zostaną zniesione

- powiedział w rozmowie z fly4free.pl Artur Tomasik, prezes Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego.

Nowy terminal sprawi, że przepustowość lotniska zwiększy się do 8 mln pasażerów. Aktualna wynosi ok. 6 mln. Polskie lotniska już zbliżają się do granic swoich możliwości, bo podróżnych przybywa. Jak pisał Bizblog porty lotnicze w Polsce obsłużyły od stycznia do września 2023 roku ponad 40 mln pasażerów, co jest najlepszym wynikiem w historii polskiego transportu lotniczego. Wynik pozwolił  pobić o 6,8 proc. dotychczasowy rekord z 2019 roku, czyli ostatniego roku przed wybuchem pandemii.

Na Spider's Web piszemy o zmianach na polskich lotniskach:

REKLAMA

Na lotniskach ludzi będzie więcej, ale wygląda na to, że przynajmniej na niektórych portach kontrola będzie przebiegała nieco sprawniej. A skoro już trzy lotniska mają w planach skanery CT, to pewnie reszta nie zostanie w tyle.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA