REKLAMA

Szukają młodych wynalazców, którzy zmienią świat. Jest nowa edycja Konkursu Nagroda Jamesa Dysona

6 marca rozpocznie się kolejna edycja Konkursu Nagroda Jamesa Dysona. Przyjmowanie zgłoszeń potrwa aż do lipca, a najlepszy projekt może wygrać nawet 170 tys. na dalsze zmienianie otaczającej nas rzeczywistości.

06.03.2024 11.17
Szukają młodych wynalazców, którzy zmienią świat. Jest nowa edycja Konkursu Nagroda Jamesa Dysona
REKLAMA

Konkurs Nagroda Jamesa Dysona to coroczny, międzynarodowy konkurs organizowany przez fundację Jamesa Dysona założoną przez Sir Jamesa Dysona, brytyjskiego inżyniera i założyciela marki Dyson. Cel Nagrody jest prosty: promowanie, zachęcanie i inspirowanie kolejnych pokoleń inżynierów.

W poprzednich polskich edycjach konkursu w jury zasiadał redaktor naczelny Spider's Web, Przemysław Pająk, a pomysły polskich inżynierów trafiały do prestiżowego grona międzynarodowych finalistów. Jak będzie w tym roku? O tym przekonamy się już wkrótce.

REKLAMA

Rozpoczęła się kolejna edycja Konkursu Nagroda Jamesa Dysona. Tak w poprzednich latach triumfowali Polacy

6 marca ruszyły zapisy do tegorocznej edycji międzynarodowego Konkursu Nagroda Jamesa Dysona prowadzonego przez Fundację Jamesa Dysona. W konkursie mogą wziąć wszyscy studenci oraz niedawni absolwenci kierunków inżynieryjnych oraz projektowania.

Warunek jest jeden: przedstawienie jury działającego prototypu urządzenia, który zaadresuje jeden z problemów, z którym boryka się współczesne społeczeństwo.

W zeszłym roku krajowy etap konkursu zwyciężył Boreas, urządzenie wspomagające rehabilitację płuc opracowane przez wynalazców z Uniwersytetu Warszawskiego, którzy zaadresowali problem niewystarczającej liczby fizjoterapeutów pulmonologicznych w szpitalach. Boreas zawiera wbudowany komputer, który poprzez grę i liczne czujniki angażuje użytkownika do ćwiczeń, mierzy ich wyniki, a następnie automatycznie przesyła je do lekarza prowadzącego.

Natomiast w międzynarodowym finale wyróżniony został projekt The Life Chariot - Rydwan Życia Piotra Tłuszcza. Uczestnik zainspirowany wydarzeniami i problemami jednostek medycznych za naszą wschodnią granicą, opracował projekt przyczepy możliwej do zamontowania do dowolnego pojazdu. Przyczepa pozwala na zamianę nawet zwykłego samochodu osobowego w bezpieczny dla poszkodowanej osoby pojazd i bezpieczne przewiezienie jej z nawet najbardziej niedostępnych miejsc.

Również w 2022 roku nagrodzony został polski wynalazek. Najlepszym projektem Konkursu Nagroda Jamesa Dysona dwa lata temu okazał się być SmartHEAL stworzony przez zespół trzech studentów Wydziału Mechatroniki Politechniki Warszawskiej. Ich projekt to inteligentny plaster, który ocenia przebieg procesu gojenia rany za pomocą pomiaru jej pH.

Plaster zawiera w sobie dwie elektrody - referencyjną oraz wskaźnikową, które na podstawie różnic w pomiarach oceniają pH rany i przekazują informacje personelowi medycznemu. Plaster nie wymaga zdejmowania i wymiany, zmniejsza ryzyko jej zakażenia, a według twórców gotowy produkt będzie dostępny w "przystępnej cenie".

Właśnie tego typu projektów poszukuje Fundacja Jamesa Dysona, która w ciągu ponad 20 lat działalności wsparła młodych wynalazców kwotą ponad miliona funtów brytyjskich. Jej założyciel, ale i światowej sławy inżynier i projektant, któremu zawdzięczamy dobrze znaną nam markę Dyson, oczekuje z niecierpliwością na projekty podczas tegorocznej edycji konkursu.

"Świat potrzebuje więcej ludzi czynu - rozwiązujących problemy, a nie populistów, którzy są nimi jedynie zainteresowani. Każdego roku Konkurs Nagroda Jamesa Dysona zapewnia młodym ludziom platformę dla ich wynalazków medycznych i środowiskowych, a także wiele więcej. To właśnie "błędne myślenie" wynalazców prowadzi do przełomów, niezależnie od tego, czy chodzi o opracowanie nowego zrównoważonego materiału, czy też zastosowanie sprytnych zasad inżynierii w celu poprawy życia ludzi."

Powiedział Sir James Dyson

James Dyson zasłynął wynalazkiem technologii cyklonicznej w odkurzaczach. Do dziś jest ona standardem w produkcji sprzętu AGD do sprzątania, bo zapewnia wysoką wydajność pracy urządzenia.

Wynalazek wziął się z obserwacji, że wraz ze wzrostem ilości kurzu spada siła ssania. Był więc odpowiedzią na istotny problem. Skonstruowanie pierwszego na świecie bezworkowego odkurzacza trwało 5 lat. Powstało aż 5127 prototypów.

Jak zgłosić się do Konkursu Nagroda Jamesa Dysona?

Zwycięzca krajowego etapu konkursu otrzyma otrzyma 25 200 złotych na dalszy rozwój wynalazku oraz otrzyma nominację do walki o miejsce w międzynarodowym finale konkursu, w którym najlepszy projekt zostanie uhonorowany kwotą 151 400 złotych.

REKLAMA

Do Konkursu Nagroda Jamesa Dysona można zapisać się do 17 lipca poprzez formularz na stronie internetowej. Przyjmowane są zarówno zgłoszenia indywidualne (uczestnik musi być zapisany na co najmniej jeden semestr studiów licencjackich lub magisterskich związanych z inżynierią/projektowaniem), jak i grupowe (wszyscy członkowie muszą być w ciągu ostatnich czterech lat zapisani na co najmniej jeden semestr studiów licencjackich lub magisterskich, a co najmniej jeden członek zespołu musi studiować przedmiot z zakresu inżynierii lub projektowania).

Zwycięzcy krajowi zostaną ogłoszeni 11 września, lista Top 20 projektów zostanie opublikowana 16 października, a zwycięzcy międzynarodowi zostaną wyłonieni 13 listopada.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA