REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka

Oto zwycięzcy Konkursu Nagroda Jamesa Dysona 2023. Polak z wyróżnieniem w prestiżowym konkursie

Jednak nie to nie projekt Boreas, lecz The Life Chariot zdobył uznanie sir Jamesa Dysona podczas finału prestiżowego Konkursu Nagroda Jamesa Dysona 2023. Projekt Piotra Tłuszcza otrzymał 160 tys. dofinansowania na dalszy rozwój, a my pokrótce wyjaśniamy, czym jest Rydwan Życia, który być może w przyszłości wejdzie do wyposażenia służb ratunkowych i armii.

21.11.2023
12:35
Oto zwycięzcy Konkursu Nagroda Jamesa Dysona 2023. Polak z wyróżnieniem w prestiżowym konkursie
REKLAMA

Po wielu tygodniach oczekiwań, właśnie zakończył się Konkurs Nagroda Jamesa Dysona 2023. Tegoroczna edycja była dla nas wyjątkowa, bowiem do finałowej dwudziestki trafiły aż dwa projekty młodych polskich inżynierów: Boreas, urządzenie pomagające w rehabilitacji układu oddechowego oraz The Life Chariot, przyczepa medyczna pozwalająca na ewakuację medyczną w nawet najtrudniejszych warunkach.

W jury polskiej edycji Konkursu Nagroda Jamesa Dysona 2023 zasiadł m.in. Przemysław Pająk, redaktor naczelny Spider's Web, natomiast finałową dwudziestkę wybrali inżynierowie firmy Dyson. Z kolei zwycięzców w trzech kategoriach: główna międzynarodowa nagroda, Zrównoważony Rozwój oraz Projekt Humanitarny wybrał sam sir James Dyson.

REKLAMA

The Life Chariot Piotra Tłuszcza nagrodzony w Konkursie Nagroda Jamesa Dysona 2023

Nagrodę w kategorii Projekt Humanitarny otrzymał The Life Chariot (Rydwan Życia) autorstwa Polaka, Piotra Tłuszcza. Projektowanie przyczep to pasja Piotra, która narodziła się podczas rodzinnych podróży po Bałkanach i Pirenejach. Przez dekadę, w tym czasie studiów licencjackich i magisterskich, Piotr tworzył przyczepy do zadań specjalnych, takich jak wykorzystanie w terenie czy ratownictwo.

Piotr interesował się sytuacją na Ukrainie, gdzie konflikt zbrojny utrudniał ewakuację medyczną z niebezpiecznych terenów. Efektem tego zainteresowania jest Rydwan Życia, specjalna przyczepa do transportu rannych, którą można podłączyć do dowolnego pojazdu z hakiem. Przyczepa jest lekka i ma zawieszenie dostosowane do trudnych warunków drogowych. W przeciwieństwie do zwykłych pojazdów medycznych, przyczepa umożliwia bezpieczniejsze przemieszczanie poszkodowanych. Wewnątrz przyczepy znajdują się nosze dla jednej osoby oraz siedzenia dla ratowników lub rannych z niewielkimi urazami.

– W tegorocznej edycji Konkursu Nagroda Jamesa Dysona przyznaliśmy specjalną nagrodę za Projekt Humanitarny. Otrzymał ją Piotr, który stworzył pomysłowe rozwiązanie do ewakuacji rannych w trudnym terenie. Rydwan Życia można doczepić do każdego pojazdu, co umożliwia ratownikom wykonywanie ich jakże ważnej pracy, nawet w bardzo wymagających warunkach. Warto też podkreślić, że tworząc swój wynalazek, Piotr stosuje podejście iteracyjne i uwzględnia informacje zwrotne od osób korzystających z przyczepy w terenie

- podkreśla James Dyson, założyciel firmy Dyson i jej główny inżynier

Dwa pierwsze egzemplarze Rydwanu Życia zostały sprawdzone w górach, lasach, jaskiniach i kopalniach, a następnie przekazane ukraińskiej jednostce medycznej i polskiej grupie ratowników "W międzyczasie" Damiana Dudy.

– Mam nadzieję, że dzięki tej nagrodzie Rydwan Życia będzie mógł dalej ratować ludzi – czy to podczas ewakuacji z pola walki, czy w razie wypadków w trudno dostępnych miejscach

- skomentował wiadomość o wygranej Piotr Tłuszcz.

Koreańczycy zwycięzcami głównej nagrody. Inżynierowie z Hongkongu z nagrodą w kategorii Zrównoważony Rozwój

Natomiast główna międzynarodowa nagroda przypadła zespołowi koreańskiemu: Yujin Chae, Daeyeon Kim, Yeonghwan Shin i Yuan Bai i ch projektowi "The Golden Capsule".

Jak przekazuje zespół, inspiracją dla ich projektu były katastrofalne w skutkach trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii z lutego 2023 roku. Podczas akcji ratunkowych lekarze przemieszczali się w trudnym terenie, często niosąc w rękach po kilka zestawów infuzyjnych dla poszkodowanych.

Zespół studentów z Uniwersytetu Hongik w Seulu zaproponował rozwiązanie problemu poprzez projekt The Golden Capsule, czyli urządzenia do podawania płynów, które nie potrzebuje prądu ani obsługi ręcznej. Urządzenie to działa na zasadzie sprężystości i różnicy ciśnień, a nie grawitacji. Dzięki temu ratownicy, którzy ewakuują pacjentów z terenów dotkniętych kataklizmem, nie muszą trzymać w górze worków do infuzji, a kontrola tempa wlewu nie wymaga dostępu do prądu.

Z kolei w kategorii Zrównoważony Rozwój zwyciężył projekt E-COATING autorstwa dwójki inżynierów z Hongkongu: Hoi Fung Ronaldo Chan i Can Jovial Xiao. E-COATING adresuje dwa problemy: klimatyzacji, której działanie odpowiada za jedną trzecią całkowitego zużycia energii elektrycznej w Hongkongu oraz fakt, że na wysypiska śmieci codziennie trafia ponad 470 000 szklanych butelek.

E-COATING to specjalny materiał, wytwarzany z przetworzonych odpadów, którym można pokrywać od zewnątrz dachy i ściany. Zmniejsza on pochłanianie ciepła przez budynki, odbijając promienie słoneczne. Pozwala to ograniczyć zużycie energii przez systemy chłodzenia, takie jak klimatyzatory, a w ten sposób zmniejszyć emisje gazów cieplarnianych.

REKLAMA

Więcej na temat Konkursu Nagroda Jamesa Dysona:

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA