REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka

Maszyna zastąpi medyków. Boreas zwyciężył w tegorocznej polskiej edycji Konkursu Nagroda Jamesa Dysona

Corocznie odbywający się konkurs Nagroda Jamesa Dysona to okazja do nie tylko przedstawienia innowacyjnych pomysłów szerszej publiczności, ale przede wszystkim zdobycia możliwości dalszego rozwoju projektów, które mają szansę zmienić świat. Tegoroczna, polska edycja konkursu, wyróżniła się rekordową liczbą zgłoszeń, spośród których zwyciężył Boreas - projekt startupu Pd meds założonego przez absolwentów Politechniki Warszawskiej.

13.09.2023
11:18
Maszyna zastąpi medyków. Boreas zwyciężył w tegorocznej polskiej edycji Konkursu Nagroda Jamesa Dysona
REKLAMA

Konkurs Nagroda Jamesa Dysona to inicjatywa twórcy marki Dyson, sir Jamesa Dysona, która ma pokazać, że wynalazcy i inżynierowie mogą zmieniać świat. Konkurs jest prowadzony przez Fundację Jamesa Dysona – organizację charytatywną, która wspomaga edukację inżynierów i jest finansowana z zysków firmy Dyson.

REKLAMA

Boreas zwycięzcą Konkursu Nagroda Jamesa Dysona. Polacy będą walczyć na arenie międzynarodowej

13 września Fundacja Jamesa Dysona ogłosiła zwycięzców tegorocznej edycji konkursu. Są nimi twórcy projektu Boreas, którzy wraz z tytułem otrzymali 26 500 zł na potrzeby dalszego rozwoju inicjatywy. W składzie jury zasiadł m.in. Przemysław Pająk, redaktor naczelny Spider's Web oraz Julian Bond, inżynier marki Dyson.

Boreas to urządzenie rozwiązujące problem niewystarczającej liczby fizjoterapeutów pulmonologicznych w szpitalach, aby zapewnić wystarczające leczenie pacjentom po operacjach lub z ciężkimi powikłaniami chorób układu oddechowego.

Boreas wyposażony jest w mikrokomputer, który kontroluje trudność wykonywanych ćwiczeń, zbiera dane oraz wizualizuje choremu sposób, w jaki należy prawidłowo wykonywać ćwiczenia oddechowe. Urządzenie wyposażone jest w wymienne części, co zapewnia sterylność i możliwość stosowania przez wielu pacjentów. Po skończonej sesji ćwiczeń dane zebrane przez Boreasa przesyłane są automatycznie do lekarza prowadzącego, który może porównać dane z poprzednimi wynikami danego pacjenta. Następna sesja ćwiczeń generowana jest przez urządzenie automatycznie.

Zwycięski projekt Konkursu Nagrody Jamesa Dysona: Boreas

Takie rozwiązanie nie tylko znacznie ułatwia lekarzowi ocenę stanu pacjenta i jego postępów, ale również jest niezwykle pomocne dla chorego. Dzięki Boreasowi ćwiczenia można wykonywać także w domu, pod okiem wirtualnego trenera. Aby uczynić projekt jeszcze bardziej atrakcyjnym dla pacjenta, a tym samym zwiększyć jego motywację i systematyczność ćwiczeń, twórcy systemu postanowili wykorzystać motyw gry połączonej z aplikacją. Możliwość wykonywania ćwiczeń indywidualnych bez udziału fizjoterapeuty pulmonologicznego, pozwoli na skuteczną rehabilitację pacjenta nawet w obliczu trudności w dostępie do tego rodzaju specjalistów.

Twórcami Boreas jest Pd meds, startup założony przez absolwentów Politechniki Warszawskiej. W skład zwycięzkiego zespołu wchodzą lider zespołu Piotr Falkowski z Politechniki Warszawskiej oraz Maciej Pikuliński, Bazyli Leczkowski, i Anna Pastor.

Pd meds: Piotr Falkowski, Maciej Pikuliński, Bazyli Leczkowski i Anna Pastor

Boreas przechodzi do międzynarodowego etapu Konkursu Nagroda Jamesa Dysona, natomiast Pd meds zamierzają kontynuować pracę nad swoim projektem i zbadać zainteresowanie rynku podczas targów Medica 2023.

Międzynarodowa krótka lista 20 wynalazków zostanie ogłoszona 18 października, natomiast zwycięzców międzynarodowego etapu konkursu poznamy 15 listopada.

Nie tylko Boreas. Jakie projekty zasługują na uwagę podczas tegorocznej edycji Konkursu Nagroda Jamesa Dysona?

Oprócz zwycięskiego Boreas, jury Konkursu Nagroda Jamesa Dysona wyróżniła dwa inne projekty: The Life Chariot oraz Innowacyjne materiały do regeneracji kości.

REKLAMA

The Life Chariot adresuje problem braku bezpiecznych narzędzi do przewozu chorych i poszkodowanych tam, gdzie nie jest w stanie dotrzeć dobrze wyposażona karetka - w warunkach konfliktu zbrojnego lub terenu o zróżnicowanym ukształtowaniu. The Life Chariot to projekt przyczepy ewakuacyjnej na wysokiej klasy zawieszeniu terenowym zdolnym do szybkiego przewozu poszkodowanego na noszach, w warunkach bezpieczniejszych niż bagażnik samochodu terenowego. Dodatkowo pojazd został wyposażony w dwa fotele dla lżej rannych i ratowników oraz skrzynie na sprzęt medyczny. Klatka konstrukcji ochraniająca pasażerów została powleczona ognioodporną plandeką osłaniającą przed opadami, błotem i kamieniami. "Rydwan Życia" jest nie tylko praktyczny, ale przede wszystkim cechuje się łatwą naprawialnością i możliwością ciągnięcia przez dowolny pojazd wyposażony w hak, czyniąc nawet z samochodu osobowego pojazd do zadań specjalnych.

Drugi projekt adresuje istniejące od dekad wyzwanie regeneracji tkanek kostnych w medycynie. "Innowacyjne materiały do regeneracji kości" to technologia zakładająca wykorzystanie materiałów biodegradowalnych do stworzenia bioaktywnych materiałów do regeneracji kości z wykorzystaniem membran. Jego twórcy podkreślają znaczenie wynalazku dla stomatologii oraz coraz szybciej starzejącego się społeczeństwa.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA