REKLAMA

Honor ma nowy system operacyjny. Te smartfony dostaną aktualizację

Honor zaprezentował swój najnowszy system operacyjny. Kolejna wersja oprogramowania ulepszy smartfony oraz tablety marki, dodając m.in. szereg funkcji sztucznej inteligencji.

22.03.2024 20.23
Honor Magic6 Pro
REKLAMA

Nowa wersja nakładki zachowuje dotychczasowy system nazewnictwa, więc w dalszym ciągu mamy do czynienia z MagicOS. Oprogramowanie z dopiskiem 8.0 bazuje na najświeższej wersji systemu operacyjnego Google w postaci Androida 14, ale poza funkcjami typowymi dla "czternastki" nowy MagicOS wprowadza m.in. wsparcie dużego modelu językowego MagicLM. System na razie dostępny jest dla modelu Magic 6 Pro, ale w niedalekiej przyszłości kolejne telefony marki Honor otrzymają aktualizację.

REKLAMA

MagicOS 8.0 już tu jest. Tak wygląda Android 14 według Honora

Największą nowością systemu operacyjnego MagicOS 8.0 jest funkcja Magic Portal. Można ją przyrównać do pływających pasków bocznych oraz do funkcji Dock z macOS (tej, która wyświetla ikony programów/aplikacji/usług). Rozwiązanie jest bezpośrednio połączone z aplikacjami – np. jeśli otrzymamy wiadomość z adresem w komunikatorze internetowym, to będziemy musieli przesunąć informację na prawy róg i tam wyświetli się ikona Map Google.

Opuszczenie adresu na ikonę sprawi, że aplikacja automatycznie uruchomi nawigację do danego miejsca. Przeciągnąć można też zdjęcie – np. żeby szybko udostępnić je na Facebooku lub innym serwisie społecznościowym. Magiczny Portal ma obsługiwać obecnie 100 różnych aplikacji i ułatwiać m.in. wyszukiwanie informacji, zakupy i rozrywkę.

Obok Magicznego Portalu dostępny jest też duży model językowy MagicLM oparty na sztucznej inteligencji. Producent twierdzi, że MagicLM można wykorzystać m.in. w procesie tworzenia filmów – sztuczna inteligencja ma umożliwiać wyszukiwanie konkretnej klatki filmu na podstawie zapytania. Model ma również za zadanie wspierać asystenta głosowego YOYO dostępnego w smartfonach Honor.

Od pierwszego smartfona AI w branży obsługującego asystenta MagicLive do oficjalnego debiutu sztucznej inteligencji w systemie MagicOS 7.0, Honor w ciągu kilku ostatnich lat wprowadzał wiele innowacji. Teraz MagicOS 8.0 i MagicLM stanowią ogromny kamień milowy dla marki HONOR w zakresie sztucznej inteligencji na urządzeniach i są znaczącym krokiem w kierunku zapewnienia większej interakcji pomiędzy człowiekiem a smartfonem

– mówi George Zhao, prezes firmy HONOR Device Co. Ltd.

Kolejną dużą nowością MagicOS 8.0 ma być funkcja Magicznego Pierścienia, która pozwala na łączenie wielu urządzeń jednocześnie – nie tylko smartfonów, laptopów, ale też sprzętów peryferyjnych typu drukarka czy myszka. Magiczny pierścień ma obsługiwać 8 nowych kanałów transmisji, które pozwalają na transfer plików czy okien aplikacji między różnymi urządzeniami.

Z nowości systemu operacyjnego warto też wspomnieć o wprowadzeniu funkcji Parallel Spaces, która daje do dyspozycji prywatną przestrzeń do przechowywania plików aplikacji. System przynosi też Magiczną Kapsułę - pasek na górze ekranu, który po dotknięciu ma się rozszerzać i wyświetlać szczegóły dotyczące otwartych aplikacji – m.in. odtwarzanej muzyki. Honor mocno zainspirował się Apple i Dynamiczną Wyspą, która oferuje identyczne możliwości. MagicOS również wprowadza tryb Standby, który działa tak samo, jak opcja znana z iPhone'ów z funkcją AoD – po obróceniu smartfon zamienia się w zegarek.

Kiedy mój smartfon Honor otrzyma aktualizację do MagicOS 8.0 i Androida 14?

Honor podał harmonogram aktualizacji modeli dostępnych w Polsce. Niektóre urządzenia zostaną zaktualizowane już w następnym miesiącu, a reszta będzie musiała poczekać na wakacje 2024:

  • HONOR Magic5 Pro – kwiecień 2024
  • HONOR 90 – czerwiec 2024
  • HONOR Magic V2 – czerwiec 2024
  • HONOR Magic6 Lite – lipiec 2024
  • HONOR X7b – lipiec 2024
  • HONOR X8b – lipiec 2024
  • HONOR X6a – sierpień 2024
  • HONOR 90 Lite – sierpień 2024
  • HONOR X8a – sierpień 2024
  • HONOR X7a – sierpień 2024
REKLAMA

Więcej o smartfonach przeczytasz na Spider's Web:

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA