REKLAMA

Wiatraki będą cichsze. Zaskakujące rozwiązanie

Szum wiatraków to jeden z głównych argumentów przeciwko ich budowie. Hałas może być uciążliwy dla mieszkańców okolicznych terenów, a nawet negatywnie wpływać na ich zdrowie. Firma Biome Renewables postanowiła rozwiązać ten problem.

03.03.2024 19.30
turbina wiatrowa
REKLAMA

Wiatraki to znakomite źródło energii odnawialnej, ale nie są pozbawione wad. Jednym z problemów jest ich hałas. Wiatraki potrafią wydawać uporczywe świszczące dźwięki, które, choć cichsze niż hałas miejskiego ruchu, mogą wciąż przysporzyć ból głowy i wywołać szum w uszach u osób mieszkających w ich pobliżu.

REKLAMA

Na ratunek przychodzi Biome Renewables, firma, która stworzyła cichszy wiatrak wzorowany na skrzydłach sowy. Ich technologia FeatherEdge zadebiutowała w pierwszej instalacji latem 2023 r. To fascynujące połączenie rozwiązania technicznego z inspiracją płynącą z natury. Firma dysponuje pierwszymi wnioskami z działania nowych wiatraków.

Więcej o wiatrakach i energii z wiatru przeczytasz na Spider`s Web:

Wiatraki ciche jak sowy

Skąd się bierze hałas w wiatrakach? Tu nie obędzie się bez nauki. Emisje hałasu z turbin wiatrowych są w dużej mierze spowodowane tworzeniem się turbulentnej warstwy granicznej na tylnej krawędzi płata w zewnętrznych sekcjach łopatki turbiny. Aby temu zaradzić, w projekcie FeatherEdge skupiono się na temat specyficznej morfologii, która umożliwia cichy lot sowy.

Sowy to mistrzowie polowania, częściowo dzięki temu, że potrafią latać prawie bezszelestnie. Jak to osiągają? Odpowiedź kryje się w delikatnych piórach na krawędziach skrzydeł, które nazywane są frędzelkami. Tłumią one powietrze, dzięki czemu sowa leci bez świstu, bezszelestnie. Biome Renewables zastosowało podobną technologię w swojej turbinie.

Ciszej o 80 proc.

Hałas wytwarzany przez działającą turbinę wiatrową to około 35–45 dB kiedy stoimy w odległości 300 m od wiatraka. Rozwiązanie oparte o skrzydła sowy zapewnia średnią redukcję hałasu o 8 dB w porównaniu z podstawowym profilem skrzydeł wiatraka. Osiągnięto to dzięki zastosowaniu specjalnych, ząbkowanych krawędzie skrzydeł wiatraków, które przypominają pióra układające się na skrzydle ptaka. Firma Biome Renewables dodaje, że w planach ma obniżenie poziomu hałasu wytwarzanego przez wiatraki o 80 proc.

REKLAMA

Ciche wiatraki to przyszłość energetyki wiatrowej. Dzięki nim możliwa będzie budowa farm wiatrowych bliżej zabudowań, co zwiększy dostęp do czystej energii.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA