REKLAMA

Gigantyczne turbiny dla polskich wiatraków na morzu. Jeden obrót i masz prądu na cztery dni

Jesteśmy o krok bliżej budowy potężnych farm wiatrowych na Bałtyku. Polenergia - największy niezależny producent energii odnawialnej w Polsce - podpisała umowy na dostawę i serwis 100 morskich turbin wiatrowych dla swoich projektów Bałtyk II i Bałtyk III. To inwestycja, która ma zmienić oblicze polskiego rynku energetycznego i przyspieszyć transformację w kierunku zielonej gospodarki.

18.02.2024 19.30
farmy wiatorwe
REKLAMA

Equinor i Polenergia wybrały Siemens Gamesa na dostawcę turbin dla morskich farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III. Firmy energetyczne podpisały finalne umowy na produkcję, dostawę i serwis 100 nowoczesnych, morskich turbin wiatrowych.

REKLAMA

Podpisane kontrakty mają kluczowe znaczenie dla realizacji obu projektów na Morzu Bałtyckim. Morskie farmy wiatrowe Bałtyk II i III, o łącznej mocy 1440 MW, dostarczą zieloną energię dla ponad dwóch milionów gospodarstw domowych. To inwestycje o strategicznym znaczeniu dla polskiego bezpieczeństwa energetycznego.

Więcej o energii z wiatru w Polsce przeczytasz na Spider`s Web:

Morskie kolosy od Siemens Gamesa

Turbiny SG 14-236 DD, które zostały zamówione do projektów Bałtyk II i Bałtyk III, to największe morskie turbiny wyprodukowane do tej pory przez Siemens Gamesa. Każda z nich będzie dysponowała mocą 14,4 MW. Jeden obrót wirnika zainstalowanej turbiny pozwoli wyprodukować czystą energię, która zaspokoi potrzeby jednego gospodarstwa domowego w Polsce przez cztery dni.

Każda turbina będzie miała średnicę wirnika 236 m. Turbiny będą wyposażone w zaawansowane systemy sterowania i monitorowania, które zapewnią optymalną pracę turbiny w różnych warunkach pogodowych i morskich. Turbiny będą również przyjazne dla środowiska, ponieważ minimalizują hałas i emisje, a także są dostosowane do ochrony ptaków i ssaków morskich.

Morskie turbiny wiatrowe, które zamówiliśmy dla projektów Bałtyk II i Bałtyk III to flagowy model marki Siemens Gamesa, osiągający imponującą moc. Czysta energia odnawialna z bałtyckich projektów Equinor i Polenergii powinna zasilić krajową sieć energetyczną już w 2027 r.

- mówi dr Michał Michalski, prezes zarządu Polenergia S.A.

Planowane na 2027 r. farmy wiatrowe Bałtyk II i Bałtyk III będą jednymi z pierwszych na polskim morzu. Ich uruchomienie będzie miało znaczący wpływ na bezpieczeństwo energetyczne Polski, zapewniając stabilną energię odnawialną na długie lata.

Inwestycje i edukacja

W tzw. drugiej fazie rozwoju polskiego sektora offshore wind, Equinor i Polenergia realizują również projekt Bałtyk I. Morska farma wiatrowa o mocy do 1560 MW będzie zlokalizowana około 80 km od brzegu na wysokości Łeby. Wszystkie trzy farmy wiatrowe Bałtyk będą dysponowały łączną mocą do 3 GW, dostarczając zieloną energię dla ponad czterech milionów gospodarstw domowych.

Projekty realizowane wspólnie przez Equinor i Polenergię stanowią kluczowy element polskiej transformacji energetycznej. Mieszkańcy Pomorza mogą dowiedzieć się więcej na ich temat w „Centrum informacji o morskich farmach wiatrowych Bałtyk”. Punkt informacyjny otwarty przez inwestorów w Łebie to pierwsza tego typu placówka w Polsce.

Bałtyk to energetyczna potęga

REKLAMA

Polska jest krajem, który ma duży potencjał do rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. Według raportu Polskiej Izby Morskiej Energetyki Wiatrowej Bałtyk ma warunki do zbudowania farm wiatrowych o łącznej mocy ponad 28 GW, co stanowi około 40 proc. zapotrzebowania na energię elektryczną w Polsce. Morska energia wiatrowa to szansa na zwiększenie udziału energii odnawialnej w polskim miksie energetycznym, zmniejszenie zależności od importu paliw kopalnych i stworzenie nowego sektora gospodarki.

Także Orlen jest jedną z firm, która inwestuje w morskie farmy wiatrowe na Bałtyku. Orlen ma już koncesje na budowę sześciu farm wiatrowych o łącznej mocy ponad 3 GW, a wnioskuje o kolejne 11 koncesji o potencjalnej mocy około 7 GW. Orlen realizuje obecnie projekt Baltic Power, który ma być pierwszą morską farmą wiatrową w Polsce, o mocy do 1,2 GW. Orlen współpracuje także z innymi firmami, takimi jak Northland Power, Siemens Gamesa i Vestas, w zakresie dostawy i serwisu turbin wiatrowych. 

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA