REKLAMA

Apple już wie, że przegrał ważny wyścig. Po kluczową technologię poszedł do konkurenta

Jak podaje Mark Gurman powołując się na swoich informatorów, Apple prężnie pracuje nad implementacją generatywnej sztucznej inteligencji do różnych usług i funkcji w iPhone'ach. Jednak nie mają one nic wspólnego z budowaniem własnej AI. Bowiem koncern chce uzyskać licencję na Gemini od Google'a.

18.03.2024 07.18
Apple wie, że przegrał ważny wyścig. Po kluczową technologię poszedł do konkurenta
REKLAMA

Do rozpoczętego w zeszłym roku wyścigu technologicznego, by opracować najbezpieczniejszą, a zarazem najbardziej atrakcyjną dla konsumentów generatywną sztuczną inteligencję, w szranki stanęły największe koncerny technologiczne. Google, Microsoft (w duecie z OpenAI), ale także Meta. W tej wyliczance jednak na próżno szukać Apple, które póki co jedynie eksploruje swoje możliwości.

Plotki, że Apple włączy do systemu iOS 18 (a więc i do nadchodzącej generacji iPhone'ów) generatywną AI pojawiają się od kilku tygodni, jednak na próżno szukać szczegółów technologii, którą szykuje koncern. Jak się okazuje, Apple szykuje kolejny kontrakt do podpisania z konkurencją.

REKLAMA

Apple ciężko pracuje nad wprowadzeniem generatywnej AI do iPhone'a. Ma nią być... AI Google

Jak informuje Mark Gurman, dziennikarz Bloomberga, znany w branży z podawania informacji prosto od źródeł wewnątrz Apple, koncern obecnie prowadzi rozmowy z Google na temat "zbudowania silnika Gemini dla iPhone".

Według informacji przekazanych przez informatorów, oba koncerny prowadzą negocjacje mające na celu umożliwienie Apple uzyskanie licencji na używanie modeli Google w iPhone'ach. Gemini ma docelowo być używany "do obsługi niektórych funkcji zmierzających na iPhone'y w tym roku".

Gemini to duży model językowy sztucznej inteligencji, opracowany przez Google, który znajdziemy w chatbocie o tej samej nazwie (dawnym Bardzie). Gemini został stworzony w trzech wariantach: Ultra, Pro oraz Nano - ostatni z nich skierowany jest na użycie w smartfonach i już dzisiaj możemy znaleźć go w Samsungach Galaxy S24.

Informacje pozyskane przez Gurmana pochodzą od anonimowych informatorów, którzy przy okazji wspomnieli, iż Apple podobne negocjacje prowadziło również z OpenAI. Jednocześnie dotychczasowe rozmowy nie zaowocowały propozycją rebrandingu i nazwy generatywnej AI ani funkcji, które mają się znaleźć na pokładzie iPhone'ów.

Partnerstwo z Google przyszłoby Apple znacznie łatwiej, gdyż Google od wielu lat płaci Apple gigantyczne sumy za ustawienie wyszukiwarki Google jako domyślnej w przeglądarce Safari. Ponadto, gdyby doszło ono do skutku, Gemini zdominowałby rynek inteligentnych asystentów, gdyż według Gurmana Apple ma do "zaoferowania" Google ponad dwa miliardy aktywnych urządzeń - potencjalnych użytkowników modeli Gemini.

Kup iPhone'a
MediaMarkt
iPhone 15
MediaMarkt
iPhone 15 Plus
MediaMarkt
iPhone 15 Pro
MediaMarkt
iPhone 15 Pro Max

Więcej na temat AI w urządzeniach Apple:

REKLAMA

Zdjęcie główne: Yarrrrrbright / Shutterstock

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA