REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

iPhone jest królem smartfonów. To jest potęga

Telefony iPhone są często porównywane do konkurencji z oprogramowaniem Android, zazwyczaj w takim zestawieniu okazując się rynkową mniejszością. Apple prowadzi jednak swój interes jak nikt inny. Statystyki finansowe są prawdopodobnie trudne do przełknięcia dla konkurencji.

03.02.2024
16:30
iPhone jest królem smartfonów. To jest potęga
REKLAMA

Według analizy firmy Counterpoint Research to telefony iPhone odpowiadały w minionym roku za niemal okrągłe 50 proc. przychodów z rynku telefonów komórkowych. Tak wysoki wynik w porównaniu do wszystkich pozostałych podmiotów Apple odnotował po raz pierwszy w swojej historii. Tym niemniej by dodać oliwy do ognia firmie się udało osiągnąć taki wynik bez rekordowej dla siebie penetracji rynku. iPhone co prawda ma się świetnie, tym niemniej rynek telefonów jest dla Apple’a coraz trudniejszy.

REKLAMA

Według tych samych danych rynek telefonów komórkowych skurczył się o 2 proc. w ujęciu przychodów i o 4 proc. w liczbie wprowadzonych do obrotu urządzeń. Suma światowych przychodów z telefonów komórkowych to 410 mld dol., a do sprzedaży weszło 1,17 mld sprzętów.

Należysz do fanów iPhone’a? My też:

Apple po raz pierwszy w historii zgarnął z rynku więcej pieniędzy od Samsunga

Urządzenia marki Galaxy stanowią prawdopodobnie największą konkurencję dla telefonów Apple’a - technicznie, wizerunkowo, a przede wszystkim w ujęciu finansowym. Samsung znacząco się jednak różni od Apple’a - poza telefonami klasy premium ma też w swojej ofercie relatywnie niedrogie urządzenia dla bardziej oszczędnych klientów. To prawdopodobnie za sprawą bardzo szerokiej oferty odnotowywał istotnie wyższe przychody od amerykańskiej konkurencji. Prawdopodobnie nie w tym roku.

Zwycięstwo Apple’a nad Samsungiem jest na dziś symboliczne, ale warte odnotowania. 20 proc. wprowadzonych do obrotu telefonów to telefony Apple’a, a więc o 1 proc. więcej niż telefonów Samsunga.

 class="wp-image-4397249" width="760" height="1033"
iPhone rządzi rynkiem telefonów (źródło: Counterpoint Research)

Analitycy z Counterpoint Research tłumaczą coraz lepsze wyniki Apple’a rosnącym na nowo zainteresowaniem drogimi telefonami. Prawie wszyscy producenci odnotowują wzrosty sprzedaży urządzeń w cenie 600 dol. lub wyższej (mając na uwadze rozmaite amerykańskie podatki, to orientacyjnie kwota 3000 zł). Raport zwraca uwagę jednak, że sprzedaż zaczęły napędzać też elastyczne wyświetlacze i generatywna SI - rozwiązania, nad którymi Apple w najlepszym razie dopiero pracuje.

iPhone królem wszystkich telefonów? Bo tymi drogimi rządzi od lat.

REKLAMA

Według zaprezentowanego raportu, typowy iPhone sprzedawał się w cenie 890 dol. (2-procentowy wzrost kwoty względem 2022 r.), typowy telefon w cenie 350 dol, a typowy Samsung Galaxy w cenie 288 dol. W segmencie telefonów premium rządzi Apple, z 71-procentowym udziałem (choć rok wcześniej był to udział 75-procentowy). 24 proc. sprzedanych telefonów w minionym roku to telefony klasy premium.

Tak dobre wyniki Apple zawdzięczać ma ogromnym wzrostom sprzedaży na rynkach rozwijających się, w tym w Indiach, na Karaibach, w Ameryce Środkowej, na Bliskim Wschodzie i w Afryce. Najważniejszym i najbardziej dochodowym rynkiem pozostają dla Apple’a Stany Zjednoczone. W Chinach, jak się okazuje, rynek Apple’owi sukcesywnie odbiera Huawei, gdzie firma ta nadal ma się znakomicie.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA