REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Motoryzacja

240 nowych satelitów na orbicie. Budują alternatywę dla GPS-a

Geely chce stworzyć własny, niezależny system satelitarny do kierowania samochodami autonomicznymi. Właśnie wystrzelił kolejne 11 satelitów. Czy ktoś jeszcze wątpi w potęgę chińskiej motoryzacji?

03.02.2024
15:48
geely chiński gps
REKLAMA

Na niskiej orbicie okołoziemskiej pojawiło się 11 nowych satelitów. To drugi kosmiczny ładunek, jaki zlecił Geely, chiński koncern motoryzacyjny. Tak jak poprzednio, w czerwcu 2022 r., również i tym razem misja była przeprowadzona przy współpracy z chińską agencją kosmiczną i Centrum Startowym Satelitów Xichang. Co więcej, to dopiero początek.

REKLAMA

Geely zapowiada, że do końca 2025 r. na niskiej orbicie będzie już 72 jego satelitów. Docelowo planuje konstelację mającą się składać z aż 240 jednostek - jednak koncern na dziś nie informuje, kiedy spodziewa się osiągnięcia swojego celu. Celem Geely jest całkowita niezależność od systemów satelitarnych innych krajów, a także ewentualnych systemów swoich bezpośrednich rywali. Przy okazji ma to być też najbardziej precyzyjny konsumencki system nawigacji satelitarnej.

Elektryczna i autonomiczna przyszłość:

Geely i jego niezależna nawigacja satelitarna. Autonomiczne samochody z Chin zarządzane z kosmosu.

Systemy nawigacji satelitarnej to rodzaj radionawigacji, która wykorzystuje sygnały z satelitów w celu określania położenia i ruchu odbiorników na powierzchni Ziemi. Istnieją różne systemy nawigacji satelitarnej, które są zarządzane przez różne państwa lub organizacje. Niektóre z nich to:

  • GPS (Global Positioning System) - amerykański system, który składa się z 31 satelitów na orbicie średniej.
  • GLONASS (Globalnaja Nawigacionnaja Sputnikowaja Sistema) - rosyjski system, który składa się z 24 satelitów na orbicie średniej.
  • Galileo - europejski system, który składa się z 26 satelitów na orbicie średniej.
  • BeiDou (Běidǒu Wèixīng Dǎoháng Xìtǒng) - chiński system, który składa się z 35 satelitów na różnych orbitach.
  • QZSS (Quasi-Zenith Satellite System) - japoński system, który składa się z 4 satelitów na orbicie geosynchronicznej.
REKLAMA

System satelitarny Geely ma się wyróżniać znacznie wyższą precyzją i rozpoznawać obiekty o rozmiarze nawet jednego metra. System ma być przy tym jednym z wielu źródeł danych, jakimi mają się posługiwać pojazdy autonomiczne Geely. Jakby tego było mało, wystrzelone satelity mają też moduły telekomunikacyjne, które w żaden sposób nie są bezpośrednio związane z motoryzacją. Geely wkroczy bowiem na rynek telekomunikacyjny i będzie oferować satelitarną łączność internetową w modelu B2B.

Według oficjalnych danych chińskiej agencji kosmicznej, na orbicie okołoziemskiej znajduje się na dziś ponad 400 satelitów należących do Chin. Liczba ta nie uwzględnia jednak satelitów szpiegowskich i pozostałych - w tym z chińskiego teoretycznie prywatnego sektora - do których rząd Chin wolałby się nie przyznawać.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA