REKLAMA

Takiego roku jeszcze nie było. NASA potwierdza najgorsze prognozy

Miesiąc za miesiącem bite były rekordy, więc podsumowanie nie mogło być inne. NASA, podobnie jak inni naukowcy, potwierdza: 2023 r. był rekordowo gorący.

15.01.2024 11.53
zmiany klimatu
REKLAMA

Miniony rok był o 1,2 st. C. cieplejszy niż średnia z lat 1951-1980 oraz o 1,4 st. C. niż średnia z końca XIX w., kiedy rozpoczęto pomiary. Tak przynajmniej wynika z analizy naukowców z należącego do NASA Instytutu Badań Kosmicznych im. Goddarda (GISS) w Nowym Jorku.

REKLAMA

Takiego ocieplenia nie widzieliśmy jeszcze w historii Ziemi – twierdzi Gavin Schmidt, dyrektor GISS. Naukowcy zwracają uwagę, że choć w trakcie fazy El Niño temperatury wychodzą powyżej średniej, to rekordowe temperatury z drugiej połowy 2023 r. wystąpiły przed szczytem tego zjawiska.

Zarówno La Niña, jak i El Niño to zestawy zjawisk pogodowych, które opisują zmiany klimatu na Ziemi w zależności od zmieniających się temperatur powierzchni mórz i oceanów w równikowym rejonie Oceanu Spokojnego. O ile w trakcie fazy La Niña temperatury są niższe od długoterminowej średniej, o tyle w trakcie fazy El Niño temperatury wychodzą powyżej tejże średniej.

- wyjaśnialiśmy na Spider's Web.

Już pobity został rekord, a przecież El Niño dopiero ma dać popalić:

2023 r. był też najcieplejszym według danych gromadzonych w ramach unijnego programu Copernicus C3S

W 2023 r. średnia globalna temperatura powietrza wyniosła 14,98 st. C. i była wyższa o 0,17 st. od rekordowej wartości z 2016 roku. Ubiegły rok był cieplejszy o 0,6 st. C od średniej z lat 1991-2020 oraz o 1,48 st. powyżej poziomu sprzed epoki przemysłowej (1850-1900). Co więcej: pierwszy raz w historii obserwacji mieliśmy do czynienia z sytuacją, gdy każdego dnia w roku średnia dobowa temperatura powietrza przekroczyła o jeden stopień średnią z lat 1850-1900.

Więcej o zmianie klimatu przeczytasz na Spider`s Web:

Rok 2023 był wyjątkowy pod względem rekordów, które padały jeden za drugim niczym kostki domina. To nie tylko najcieplejszy rok w historii pomiarów, ale prawdopodobnie najbardziej wyjątkowy pod względem wartości temperatury od 100 tysięcy lat.

– powiedziała Samantha Burgess, zastępca dyrektora Copernicus Climate Change Service.

Prof. Mirosław Miętus, z-ca dyrektora IMGW-PIB, dodaje z kolei, że również w Polsce rok 2023 był bardzo ciepły. Średnia obszarowa temperatura powietrza wyniosła 10 st. C., plasując ubiegły rok na drugim miejscu, po najcieplejszym w historii 2019 roku, gdy średnia temperatura była tylko o 0,2 st. wyższa. „I to zarówno w odniesieniu do bazy danych prowadzonej od 1951 roku, jak również pomiarów instrumentalnych realizowanych na ziemiach polskich od lat 70. XIX w.” – dodał naukowiec.

REKLAMA

Niestety fakt, że aktualnie za oknem pada śnieg, a niedawno przez chwilę mieliśmy do czynienia z niemały mrozem, powoduje, że wielu zapomniało o tym, jak przedziwnym rokiem był 2023. Burze w listopadzie i grudniu, rekordowe temperatury, susze, powodzie, ekstremalne zjawiska? Pod tym względem zbyt często ludzka pamięć jest zdecydowanie zbyt krótka.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA