REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Ekologia

Takiego roku jeszcze nie było. NASA potwierdza najgorsze prognozy

Miesiąc za miesiącem bite były rekordy, więc podsumowanie nie mogło być inne. NASA, podobnie jak inni naukowcy, potwierdza: 2023 r. był rekordowo gorący.

15.01.2024
12:53
zmiany klimatu
REKLAMA

Miniony rok był o 1,2 st. C. cieplejszy niż średnia z lat 1951-1980 oraz o 1,4 st. C. niż średnia z końca XIX w., kiedy rozpoczęto pomiary. Tak przynajmniej wynika z analizy naukowców z należącego do NASA Instytutu Badań Kosmicznych im. Goddarda (GISS) w Nowym Jorku.

REKLAMA

Takiego ocieplenia nie widzieliśmy jeszcze w historii Ziemi – twierdzi Gavin Schmidt, dyrektor GISS. Naukowcy zwracają uwagę, że choć w trakcie fazy El Niño temperatury wychodzą powyżej średniej, to rekordowe temperatury z drugiej połowy 2023 r. wystąpiły przed szczytem tego zjawiska.

Zarówno La Niña, jak i El Niño to zestawy zjawisk pogodowych, które opisują zmiany klimatu na Ziemi w zależności od zmieniających się temperatur powierzchni mórz i oceanów w równikowym rejonie Oceanu Spokojnego. O ile w trakcie fazy La Niña temperatury są niższe od długoterminowej średniej, o tyle w trakcie fazy El Niño temperatury wychodzą powyżej tejże średniej.

- wyjaśnialiśmy na Spider's Web.

Już pobity został rekord, a przecież El Niño dopiero ma dać popalić:

2023 r. był też najcieplejszym według danych gromadzonych w ramach unijnego programu Copernicus C3S

W 2023 r. średnia globalna temperatura powietrza wyniosła 14,98 st. C. i była wyższa o 0,17 st. od rekordowej wartości z 2016 roku. Ubiegły rok był cieplejszy o 0,6 st. C od średniej z lat 1991-2020 oraz o 1,48 st. powyżej poziomu sprzed epoki przemysłowej (1850-1900). Co więcej: pierwszy raz w historii obserwacji mieliśmy do czynienia z sytuacją, gdy każdego dnia w roku średnia dobowa temperatura powietrza przekroczyła o jeden stopień średnią z lat 1850-1900.

Więcej o zmianie klimatu przeczytasz na Spider`s Web:

Rok 2023 był wyjątkowy pod względem rekordów, które padały jeden za drugim niczym kostki domina. To nie tylko najcieplejszy rok w historii pomiarów, ale prawdopodobnie najbardziej wyjątkowy pod względem wartości temperatury od 100 tysięcy lat.

– powiedziała Samantha Burgess, zastępca dyrektora Copernicus Climate Change Service.

Prof. Mirosław Miętus, z-ca dyrektora IMGW-PIB, dodaje z kolei, że również w Polsce rok 2023 był bardzo ciepły. Średnia obszarowa temperatura powietrza wyniosła 10 st. C., plasując ubiegły rok na drugim miejscu, po najcieplejszym w historii 2019 roku, gdy średnia temperatura była tylko o 0,2 st. wyższa. „I to zarówno w odniesieniu do bazy danych prowadzonej od 1951 roku, jak również pomiarów instrumentalnych realizowanych na ziemiach polskich od lat 70. XIX w.” – dodał naukowiec.

REKLAMA

Niestety fakt, że aktualnie za oknem pada śnieg, a niedawno przez chwilę mieliśmy do czynienia z niemały mrozem, powoduje, że wielu zapomniało o tym, jak przedziwnym rokiem był 2023. Burze w listopadzie i grudniu, rekordowe temperatury, susze, powodzie, ekstremalne zjawiska? Pod tym względem zbyt często ludzka pamięć jest zdecydowanie zbyt krótka.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA