REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Bezpieczeństwo

Rekordowy odwiert geotermalny w Polsce. Naukowcy odkryli ogromne pokłady wrzątku

Najgłębszy na święcie odwiert geotermalny powstaje w Polsce. Właśnie sięgnął 5 km, a do końca jeszcze daleko. Najważniejsze jednak, że badacze dowiercili się do pokładów wrzącej wody.

27.12.2023
19:12
Rekordowy odwiert geotermalny w Polsce. Naukowcy odkryli ogromne pokłady wrzątku
REKLAMA

W Szaflarach koło Zakopanego trwa budowa najgłębszego w Polsce odwiertu geotermalnego. Jego planowana głębokość to około 7 km. Odwiert przekroczył właśnie 5 km, a w trakcie wiercenia natrafiono na kolejny poziom wód geotermalnych o temperaturze około 120 stopni Celsjusza.

To bardzo dobra wiadomość. Jest to temperatura znacznie wyższa niż w innych polskich odwiertach geotermalnych, które zwykle nie przekraczają 90 stopni Celsjusza. Wysoka temperatura wody geotermalnej oznacza większą efektywność energetyczną i ekonomiczną projektu. Pierwszy pokład z gorącą wodą odkryty w Szaflarach miał 85 stopni C.

REKLAMA

Inwestycja warta miliony

Prace rozpoczęły się wiosną 2023 r. i mają potrwać do końca pierwszego kwartału 2024 r. Póki co prace posuwają się z prędkością 40 m dziennie. Badacze spodziewają się znaleźć trzeci poziom z pokładem wodonośnym na głębokości 7 km. Na dnie odwiertu może znajdować się źródło geotermalne o temperaturze nawet powyżej 150 stopni C.

Pierwsza sekcja odwiertu miała średnicę 24 cali (60,96 cm), jednak wraz z postępem prac i głębokością otwór się zawęża. Całkowity koszt inwestycji to 132 mln zł. Prace w całości finansuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Więcej o energii przyszłości przeczytasz na Spider`s Web:

Ciepło i prąd dla mieszkańców

Geotermia w Szaflarach ma przynieść korzyści zarówno dla środowiska, jak i dla mieszkańców. Geotermia jest źródłem energii odnawialnej, które nie emituje dwutlenku węgla i innych zanieczyszczeń do atmosfery. Dzięki temu geotermia przyczynia się do walki ze zmianami klimatu i poprawy jakości powietrza.

REKLAMA

Geotermia jest również źródłem energii stabilnym i niezależnym od warunków pogodowych i cen paliw kopalnych. Dzięki temu geotermia zapewnia bezpieczeństwo energetyczne i obniża koszty ogrzewania i energii elektrycznej.

Gorąca woda ma być wykorzystywana głównie do ogrzewania budynków w gminach Szaflary i Nowym Targu. Jeśli uda się odkryć źródła wody o temperaturze powyżej 120 stopni C przewidywana jest także produkcja prądu.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA