REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Biznes

Polskie miasto znalazło świetny sposób na oszczędzanie prądu. Nie róbcie tego w domu

Po co płacić za prąd, skoro można go wyprodukować ze śmieci? Na taki pomysł wpadło jedno z największych miast w Polsce. Dzięki temu zaoszczędzono naprawdę poważne pieniądze.

13.12.2023
6:18
Polskie miasto znalazło świetny sposób na oszczędzanie prądu. Nie róbcie tego w domu
REKLAMA

Oświetlone ulice, przejścia dla pieszych i wiadukty. Działające sygnalizacje świetlne, kamery miejskie, tablice informacyjne, a nawet fotoradar. To tylko niektóre elementy miejskiej infrastruktury w Szczecinie, które w 2024 r. będą funkcjonować dzięki energii elektrycznej wyprodukowanej z odpadów.

REKLAMA

Tani i ekologiczny prąd

Producentem energii elektrycznej z odpadów jest Zakład Unieszkodliwiania Odpadów - EcoGenerator. Firma podpisała właśnie umowę na zaopatrywanie w energię Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie przez cały 2024 r. Szacowana ilość dostarczanej energii elektrycznej wynosi 14 130,718 MWh.

Energia elektryczna z odpadów ma dwie niepodważalne zalety. Po pierwsze jest ona ekologiczna, a po drugie dużo tańsza. Oszczędności przy korzystaniu z tego typu rozwiązania idą w miliony.

Przewidywany koszt zakupionej energii to 7 mln 789 tys. zł brutto. Kolejna oferta złożona do postępowania przetargowego przez Energa Obrót opiewała na kwotę 11 mln 332 tys. zł brutto, zatem oszczędności z tytułu zawarcia umowy w 2024 r. wyniosą 3,5 mln zł

- informuje Anna Folkman, rzecznik prasowy Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów.

Więcej o ekologicznej energii przeczytasz na Spider`s Web:

Miasto niezależnie energetyczne

Dostarczanie prądu do miejskich jednostek przez EcoGenerator stało się możliwe w 2022 r., kiedy to Zakład Unieszkodliwiania Odpadów w Szczecinie uzyskał koncesję na obrót energią elektryczną. Efektem tego było zawarcie umów z Zarządem Dróg i Transportu Miejskiego oraz ze Szczecińskim Parkiem Naukowo-Technologicznym, które zaczęły obowiązywać od 2023 r. To jednak nie koniec. Nowe podmioty, które w 2024 r. energię elektryczną będą czerpać od EcoGeneratora to Tramwaje Szczecińskie oraz Szczecińskie Przedsiębiorstwo Autobusowe Klonowica.

Szczeciński EcoGenerator.

EcoGenerator produkuje energię elektryczną i cieplną w wyniku kontrolowanego spalania odpadów komunalnych. To elektrociepłownia, w której paliwem są odpady komunalne, a także jedna z najnowocześniejszych spalarni w Europie, wykorzystująca tzw. mokry system oczyszczania spalin.

REKLAMA

Spaliny, zanim opuszczą zakład, przechodzą  przez szereg zespołów procesowych, w których pozbawiane są szkodliwych substancji w stopniu gwarantującym całkowite bezpieczeństwo środowisku naturalnemu i ludziom. Główne elementy systemu oczyszczania spalin to reduktor tlenków azotu, elektrofiltr służący separacji pyłów i popiołów, absorber związków fluoru i chloru oraz absorber dwutlenku siarki. Ostatnim etapem oczyszczania spalin jest adsorpcja na węglu aktywnym substancji organicznych, dioksyn, furanów, metali ciężkich i rtęci. System chroni środowisko, ponieważ unieszkodliwia odpady, które zalegałyby na składowiskach odpadów.

Szczecin od pewnego czasu dąży do osiągnięcia samodzielności energetycznej. Planowane miejskie farmy fotowoltaiczne i inne alternatywne źródła razem z EcoGeneratorem, byłyby w stanie pokryć całkowicie zapotrzebowanie miasta na prąd i zapewnić Szczecinowi niezależność energetyczną.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA