REKLAMA
 1. Spider's Web
 2. Technologie
 3. Biznes

Wracają wiatraki, kolektory słoneczne i farmy wiatrowe. KPO zasypie nas pieniędzmi

Chcemy ekologicznie ogrzewać budynki. Będziemy wspierać odnawialne źródła energii i rozwijać nowe technologie przyjazne przyrodzie. Do Polski nadciągają potężne pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy. Ich spora część przeznaczona zostanie na sektor energetyczny. To jednak nie wszystko, bo Unia Europejska zgodziła się na dodatkowy solidny zastrzyk pieniędzy na zieloną energię.

26.11.2023
18:12
farmy-wiatrowe
REKLAMA

Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) to program, który ma pomóc Polsce w odbudowie gospodarki po kryzysie wywołanym pandemią COVID-19. Z programu tego Polska otrzyma 158,5 mld złotych. Zgodnie z celami UE znaczną część budżetu przeznaczymy na cele klimatyczne (42,7 proc.).

REKLAMA

Wielkie pieniądze na zieloną energię

Jednym z głównych celów KPO jest transformacja energetyczna, czyli przejście z opartej na węglu energetyki konwencjonalnej na energetykę bardziej ekologiczną i nowoczesną. Zgodnie z założeniami UE, Polska ma zwiększyć udział odnawialnych źródeł energii (OZE) w swoim miksie energetycznym do 32 proc. do 2030 roku i do 50 proc. do 2050 roku. Oznacza to, że Polska musi zainwestować w rozwój takich technologii jak energia wiatrowa, słoneczna czy jądrowa.

Więcej o zielonej energii dla Polski, przeczytasz na Spider`s Web:

W tym celu KPO przeznacza ponad 60 mld zł na reformy i inwestycje w sektorze energetycznym. Na program czyste powietrze i efektywność energetyczna wydane zostanie 17,3 mld zł. 14,6 mld zł ma być przeznaczone na rozwój energetyki wiatrowej, w tym na budowę farm wiatrowych na morzu. Ponadto KPO przewiduje wsparcie dla energetyki słonecznej, biogazowej, wodnej, geotermalnej, a także dla modernizacji sieci przesyłowych i dystrybucyjnych, poprawy efektywności energetycznej i redukcji emisji gazów cieplarnianych.

To jednak nie wszystko. Komisja Europejska zgodziła się właśnie na zmiany w Krajowym Planie Odbudowy, które zakładają możliwości dodania do KPO funduszy z RePower EU. Dzięki temu budżet KPO zwiększył się aż o 25,3 mld euro (ponad 100 mld zł), w całości przeznaczone na zielone inwestycje, głównie w energetyce. Program ten ma zapewnić przystępną cenowo, bezpieczną i zrównoważoną energia dla Europy.

W co zainwestujemy energetyczne KPO?

Najważniejsze inwestycje z KPO w sektor energetyczny:

 • 791 200 nowe źródła ciepła w budynkach jednorodzinnych
 • 332 zmodernizowane energetycznie budynki placówek oświatowych
 • 320 km sieci elektroenergetycznej (nowej lub zmodernizowanej)
 • 33 900 nowych przyłączy wodociągowych
 • budowa morskich farm wiatrowych o mocy 1 500 MW
 • 12 355 nowych mieszkań w budynkach energooszczędnych (dla gospodarstw domowych o niskich i średnich dochodach)
 • 70 039 termomodernizacji domów jednorodzinnych i mieszkań
 • szybsza wymiana starych pieców węglowych na bardziej ekologiczne
 • zakup paneli fotowoltaicznych i kolektorów słonecznych
 • inteligentna sieć energetyczna
 • technologie wodorowe
 • zielone miasta

Co to oznacza dla energetyki?

REKLAMA

Zmiany w KPO oznaczają, że energetyka jest jednym z najważniejszych i najbardziej wspieranych sektorów w ramach programu odbudowy gospodarczej. Zmiany te mają na celu przyspieszenie transformacji energetycznej, zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego, zmniejszenie zależności od importu paliw kopalnych, poprawę jakości powietrza i ochrony klimatu.

Zmiany w KPO są też korzystne dla polskich przedsiębiorców i konsumentów. Dzięki nim Polska będzie mogła zbudować nowoczesną i konkurencyjną energetykę, która będzie opierać się na różnorodnych i niskoemisyjnych źródłach energii. Dzięki temu polskie firmy będą miały dostęp do taniej i stabilnej energii, a polscy obywatele będą płacić niższe rachunki za prąd i ogrzewanie. Zmiany w KPO są więc szansą dla rozwoju polskiej gospodarki i poprawy jakości życia Polaków.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA