REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Ekologia

Tym kierują się Polacy przy wyborze pompy ciepła. A potem płacą i płaczą

Pompy ciepła są obietnicą niższych rachunków. I faktycznie wiele osób, które wybrało rozwiązanie po jakimś czasie przyznaje, że była to opłacalna decyzja. Sęk w tym, że niektórzy wolą iść na skróty i od samego początku wydają jak najmniej się da. Eksperci już ostrzegają, że może się to źle skończyć.

28.09.2023
12:44
Tym kierują się Polacy przy wyborze pompy ciepła. A potem płacą i płaczą
REKLAMA

Jak wynika z badań Stiebel Eltron w opinii Polaków marka zamawianej pompy ciepła nie ma decydującego znaczenia. Co jest najważniejsze? Cóż, cena i pobór prądu. W zestawieniu najistotniejszych cech pomp ciepła aspekt marki i renomy producenta zajmuje dopiero ósme miejsce.

REKLAMA

W największym stopniu przy wyborze kierujemy się ceną urządzania, która niestety nie jest jednoznaczna z gwarancją uzyskania odpowiedniej jakości. Wybór instalacji jedynie przez pryzmat jej najniższej ceny nie jest rozsądnym rozwiązaniem.

– mówi Jakub Kapuśniak, ekspert Stiebel Eltron, producenta technologii grzewczych i wentylacyjnych.

Złośliwie moglibyśmy stwierdzić, że przedstawiciel branży musi powiedzieć tak, a nie inaczej. Tyle że na zalew tanich i wadliwych pomp ciepła zwrócił uwagę Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Kiepskiej jakości sprzęt dociera do nas głównie z Chin.

Niektóre urządzenia nie spełniają w rzeczywistości parametrów technicznych opisanych na karcie produktu i etykiecie energetycznej oraz są niskiej jakości. Parametry te w przypadku pomp ciepłą określane mogą być na podstawie deklaracji importera, a więc bez przedkładania dowodu w postaci badania w akredytowanym laboratorium.

- komentował PAP Paweł Mirowski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Ze słów wiceprezesa wynikało, że wśród niektórych dystrybutorów popularną praktyką jest zawyżanie ceny urządzeń niskiej jakości, by te załapały się na potrzeby programu "Czyste powietrze".

Na Spider's Web piszemy o pompach ciepła - tych małych i dużych:

Niestety naciąć mogą się nawet ci, którzy zwracają uwagę na producenta

Aleksandra Jurkowska, wiceprezes IGUOZE, w rozmowie z PAP dodawała, że dużo firm prowadzących działalność na terenie Polski masowo sprowadza z Chin pompy ciepła. I co gorsza oznacza je swoim logo, przedstawiając w reklamach jako polski produkt. Konsumenci mają olbrzymi problem w rozpoznaniu, który produkt jest faktycznie sprawdzony i dobrej jakości, a który ściągnięty z Azji.

REKLAMA

Czy w takim razie nie powinien interweniować ktoś "wyżej"? Owszem, i tak ponoć ma się stać – planowane są kontrole oraz wymaganie, aby dystrybutor potwierdzał, że jego pompa przeszła testy w sprawdzonych i pewnych laboratoriach.

Warto dodać, że pompa ciepła złej jakości może hałasować i denerwować sąsiadów. Oprócz nienawistnego spojrzenia, gdy będzie się wychodzić z domu, liczyć można się nawet z ewentualnym pozwem. Zdarzyły się już w Polsce przypadki, kiedy to właśnie w taki sposób niektórzy chcieli rozwiązać problem zbyt wysokich dźwięków w swojej bliskiej okolicy.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA