Takich pomp ciepła w Polsce jeszcze nie było. Będą podłączone do akumulatora wysokiego na 16 pięter
Pompy ciepła cieszą się popularnością nie tylko w prywatnych gospodarstwach. W Elektrociepłowni PGE Energia Ciepła w Gdańsku planowany jest montaż czterech największych w Polsce wielkoskalowych pomp ciepła.
Elektrociepłownia w Gdańsku już jest wyjątkowa na skalę kraju. To właśnie w niej oddano do eksploatacji kotłownię z pierwszymi w Polsce kotłami elektrodowymi zasilanymi energią elektryczną. Teraz w planach jest budowa wielkoskalowych pomp ciepła i akumulatora ciepła, który zoptymalizuje pracę odnawialnych źródeł.
Podobnie jak w przypadku całej energetyki, także ciepłownictwo systemowe przechodzi proces zielonej transformacji i zastępowania węglowych źródeł wytwarzania ciepła rozwiązaniami nisko i zeroemisyjnymi. Realizowana w Gdańsku inwestycja, podobnie jak inne prowadzone w całym kraju, zwiększają bezpieczeństwo cieplne mieszkańców i znacząco ograniczają wpływ na środowisko naturalne z korzyścią dla mieszkańców
– powiedział Karol Rabenda, podsekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.
Akumulator będzie wysoki na 16 pięter i będzie mógł pomieścić 35 milionów litrów wody
To tyle, ile mieści się w dziesięciu basenach olimpijskich. Temperatura wody w akumulatorze wynosić będzie ok. 98˚C. Akumulator będzie gromadził ciepło, gdy zapotrzebowanie na nie będzie mniejsze niż bieżąca produkcja, oddawać zaś będzie w sytuacji odwrotnej. Pojemność cieplna akumulatora wyniesie blisko 2000 MWh, co odpowiada dobowemu zapotrzebowaniu gdańskiej sieci w okresie letnim.
Akumulator wyrównuje pracę elektrociepłowni w cyklu dobowym, przez co ogranicza ilość paliwa spalanego w kotłach i tym samym wpływa na ograniczenie emisji szkodliwych substancji do środowiska. W Gdańsku powstanie drugi co do wielkości magazyn ciepła w Polsce.
Do niego podłączone zostaną kotły elektrodowe, a także cztery wielkoskalowe pompy ciepła o łącznej mocy cieplnej 80 MW, z dolnym źródłem ciepła w Martwej Wiśle. Będą one instalowane równolegle z budową akumulatora.
Z szacunków wynika, że zużycie oleju lekkiego zmniejszy się o 4 tys. ton, a zużycie paliwa węglowego - o blisko 25 proc. Dzięki temu do Gdańska nie wjedzie co roku niemal dwa i pół tysiąca wagonów z węglem. O prawie 300 tys. ton rocznie obniży się emisja CO2 z EC Gdańsk. Tyle CO2 redukują w ciągu roku drzewa wraz z roślinnością rosnące na powierzchni 30 tys. hektarów. To tak, jakby posadzić las o powierzchni prawie całego Wrocławia albo Szczecina – słusznie chwali się PGE.
zdjęcie główne: pgeenergiaciepla.pl