REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Ekologia

Jest decyzja w sprawie drugiej polskiej elektrowni jądrowej. Wiemy, gdzie powstanie

Pierwsza elektrownia jądrowa na Pomorzu jest już praktycznie przyklepana i tylko wielkie nieszczęście mogłoby powstrzymać rozpoczęcie prac i jej wybudowanie – więc na wszelki wypadek odpukajmy w niemalowane. Na tym jednak polska transformacja energetyczna się nie kończy. Podjęto ważną decyzję w sprawie budowy drugiej elektrowni jądrowej w naszej kraju.

25.11.2023
18:08
elektrownia-atomowa
REKLAMA

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa wydała decyzję zasadniczą dotyczącą budowy drugiej elektrowni jądrowej w Polsce. Wniosek złożyła spółka PGE PAK Energia Jądrowa pod koniec sierpnia, a przychylne rozpatrzenie to według ministerstwa „wyraz akceptacji państwa dla przedstawionego przez inwestora zamierzenia inwestycyjnego w zakresie budowy obiektu energetyki jądrowej”.

REKLAMA

W kwestii formalnej oznacza to, że zdaniem ministra klimatu i środowiska inwestycja zgodna jest z interesem publicznym i nie ma negatywnego wpływu na bezpieczeństwo wewnętrzne państwa.

O ile pierwszą elektrownię budujemy z Amerykanami, tak druga ma powstać we współpracy z Koreańczykami

Razem z PGE PAK Energia jądrowa działać ma koreański koncern KHNP. Planowane dwa reaktory APR 1400 o łącznej mocy 2,8 GW mają w sumie pokrywać nawet 12 proc. zapotrzebowania energetycznego Polski. Ich żywotność szacowana jest na ok. 60 lat, a Koreańczycy przekonują, że konstrukcja jest odporna zarówno na katastrofy naturalne, jak i na ataki terrorystyczne. 

Elektrownia ma powstać w 2035 r. w Koninie-Pątnowie w gminie Konin w Wielkopolsce. Jak zapewnił prezes PGE Wojciech Dąbrowski „plan jest bardzo realny”.

Na Spider's Web piszemy o elektrowniach jądrowych:

Wcześniej, bo w 2033 r., ruszy pierwsza polska elektrownia jądrowa. Znajdzie się na Pomorzu i od startu zasili 12 mln gospodarstw domowych. Jak zapewniał premier Mateusz Morawiecki pierwsza elektrownia atomowa będzie zbudowana „razem z najlepszymi amerykańskimi podmiotami, amerykańskimi firmami, które mają w tej dziedzinie ogromne doświadczenie”. Do zawarcia umowy projektowej między spółką Polskie Elektrownie Jądrowe S.A. a konsorcjum amerykańskich firm Westinghouse i Bechtel doszło pod koniec września.

REKLAMA

Westinghouse i Bechtel będą tutaj w Polsce razem z polskimi podwykonawcami wykonywały to wielkie dzieło - pierwszą supernowoczesną i super bezpieczną elektrownię jądrową - zaprojektowaną w technologii AP1000

– zaznaczył szef rządu.

Optymizm, jaki zapanował w temacie elektrowni jądrowej w Polsce, dobrze obrazuje też to, co stanie się na terenie, gdzie miała powstać pierwsza tego typu inwestycja. Żarnowiec okazał się klapą wręcz do bólu w polskim stylu, a ruiny niczym niedająca się zagoić rana przypominały o zmarnowanych szansach. Niedawno dowiedzieliśmy się, że obszar zostanie wykorzystany do stworzenia największej w Polsce – i jednej z największej w Europie – pływającej farmy fotowoltaicznej. Jest w tym pewna symbolika: atom przestaje być przekleństwem, a znowu jest dla nas nadzieją.  

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA