REKLAMA

Jak zagłosować bez dowodu? Jest na to sposób. Ale uwaga na awarie! Radzimy, jak obejść problem

Wybory parlamentarne 2023 już trwają. W dniu 15 października 2023 r. Polacy będą mogli wybrać swoich przedstawicieli do Sejmu i Senatu. Aby wziąć udział w głosowaniu, nie trzeba już mieć przy sobie dowodu osobistego. Wystarczy mieć smartfon z zainstalowaną aplikacją mObywatel. To duża nowość.

15.10.2023 09.03
Jak zagłosować w wyborach parlamentarnych 2023 bez dowodu osobistego? Jest na to sposób
REKLAMA

Co to jest aplikacja mObywatel?

REKLAMA

Aplikacja mObywatel to bezpłatna usługa Ministerstwa Cyfryzacji, która umożliwia wyświetlanie na smartfonie dokumentów elektronicznych, takich jak dowód osobisty czy prawo jazdy. Aplikacja działa offline, więc nie potrzebuje połączenia z internetem. Aplikacja jest bezpieczna i chroni dane osobowe użytkowników. Użyjesz jej prawie wszędzie – w urzędzie, banku, sądzie, przychodni czy u notariusza.

Jak działa mDowód?

Nie ma już obowiązku noszenia ze sobą dowodu osobistego – wystarczy, że wylegitymujesz się mDowodem. mDowód to nowy elektroniczny dokument tożsamości, który można wyświetlić na smartfonie za pomocą aplikacji mObywatel 2.0. mDowód jest ważny tylko na terenie Polski i jest akceptowany przez większość podmiotów, które wymagają potwierdzenia tożsamości. mDowód ma inną serię i numer niż tradycyjny dowód osobisty, a także inną datę wydania i ważności.

Możesz z niego skorzystać, np. kiedy otwierasz konto w banku, podpisujesz umowę, rezerwujesz bilety lotnicze, odbierasz przesyłkę na poczcie, czy kiedy potwierdzasz swoją tożsamość w hotelu. mDowodem możesz też potwierdzić swoje uprawnienia, np. kiedy odbierasz leki na receptę lub korzystasz z usług medycznych.

Jak zainstalować aplikację mObywatel i aktywować mDowód?

Aby zainstalować aplikację mObywatel, należy pobrać ją ze sklepu Google Play lub App Store, w zależności od systemu operacyjnego smartfona. Następnie trzeba uruchomić aplikację i zeskanować kod QR, który znajduje się na tylnej stronie dowodu osobistego. Po skanowaniu kodu QR, aplikacja wyświetli dane osobowe i zdjęcie użytkownika. Aplikacja jest gotowa do użycia.

Więcej na temat aplikacji mObywatel przeczytasz na Spider`s Web:

Jak zagłosować za pomocą aplikacji mObywatel?

Aby zagłosować za pomocą aplikacji mObywatel, należy udać się do najbliższej komisji wyborczej i pokazać na smartfonie swój elektroniczny dowód osobisty. Komisja wyborcza sprawdzi dane użytkownika i wyda mu kartę do głosowania. Użytkownik może następnie oddać swój głos na kandydata lub kandydatkę swojego wyboru. Po zagłosowaniu użytkownik musi wrzucić kartę do głosowania do urny w swojej komisji wyborczej.

Członkowie komisji będą przeszkoleni, że mObywatel jest też dokumentem, który tak samo uwiarygadnia naszą tożsamość jak dowód osobisty czy paszport, więc nie musimy się tego obawiać. Możemy śmiało użyć tej aplikacji, aby wziąć udział w głosowaniu

powiedział Tomasz Filipowicz, Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Czy za granicą mogę przy głosowaniu wylegitymować się mDowodem?

Nie. Aby głosować za granicą, trzeba posiadać ważny polski paszport lub dowód osobisty w postaci tradycyjnej. Dowód osobisty obowiązuje na obszarze państw członkowskich Unii Europejskiej oraz państw, na terytorium których można wjechać na podstawie dowodu.

Czy są jakieś wady lub ryzyka związane z głosowaniem za pomocą aplikacji mObywatel?

Głosowanie za pomocą aplikacji mObywatel nie ma żadnych wad i nie niesie ze sobą ryzyka, o ile użytkownik dba o swoje bezpieczeństwo i prywatność. Użytkownik powinien pamiętać o kilku zasadach:

  • Nie udostępniać nikomu swojego smartfona ani kodu QR z dowodu osobistego.
  • Nie pobierać ani nie instalować żadnych podejrzanych aplikacji lub plików na smartfonie.
  • Nie korzystać z niezaufanych sieci Wi-Fi lub Bluetooth podczas używania aplikacji mObywatel.
  • Nie zgubić ani nie uszkodzić swojego smartfona przed lub w trakcie głosowania.
  • Zgłosić jak najszybciej utratę lub kradzież swojego smartfona do policji i do Ministerstwa Cyfryzacji.

Problemy z mObywatel w czasie wyborów. Aktualizacja godz. 13:00

W mediach społecznościowych pojawia się coraz więcej informacji o problemie z zalogowaniem się do aplikacji mObywatel. Po wprowadzeniu hasła, przyłożeniu palca lub skanie twarzy, aplikacja i tak nie daje się uruchomić. Internauci przedstawiają różne sposoby na poradzenie sobie z tym problemem, w przypadku gdy zmuszeni jesteśmy skorzystać z mDowodu. Oto jedno z proponowanych rozwiązań, dzięki któremu apka wymusza działanie w trybie offline:

REKLAMA
  1. Włączyć tryb samolotowy.
  2. Zalogować się do aplikacji
  3. W momencie kiedy pokaże się ekran i komunikat "WYSTĄPIŁ BŁAD", należy przejść klikając "PRZEJDŹ DO APLIKACJI".
  4. Dowód powinien być dostępny offline
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA