1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Bankowość

Wypchany portfel zostaw w domu. Oto dwie aplikacje, których naprawdę potrzebujesz zamiast portfela

Lokowanie produktu: Bank Pekao

Od początku września Bank Pekao uznaje mObywatela za metodę potwierdzenia tożsamości. Teraz, aby załatwić sprawę w placówkach bankowych, nie trzeba nawet brać portfela - wystarczy smartfon z aktywowaną aplikacją.

24.09.2023
16:25
Wypchany portfel zostaw w domu. Oto dwie aplikacje, których naprawdę potrzebujesz zamiast portfela

Dotychczas wizyta w oddziale banku wiązała się z obowiązkiem zabrania ze sobą fizycznego dowodu tożsamości, ponieważ aplikacja mObywatel oferowała tylko elektroniczne dane naszego dowodu. Nowa wersja mObywatela 2.0 wprowadziła jednak zupełnie nowy dokument tożsamości mDowód, który jest w wielu sytuacjach na równi z fizycznym dowodem.

Jest osobnym dokumentem, niezależnym od „plastikowego” dowodu. Składając wizytę w Banku Pekao, ale także placówkach partnerskich po prostu wyciągniemy smartfon.

mDowód wykorzystamy nie tylko w urzędzie. Bez problemu zabierzemy go do Banku Pekao

mDowód początkowo można było wykorzystać w sklepach (do potwierdzenia wieku), urzędach, czy do rejestrowania karty SIM, ale ustawa o aplikacji mObywatel z dniem 1 września dała mu znacznie większe możliwości. Idąc do Banku Pekao S.A. nie musimy mieć przy sobie innych dokumentów.

Czyli tak naprawdę nie musimy szukać ani plastikowego dowodu osobistego, ani przykładowo paszportu. Co wydaje się po prostu świetną opcją - w dzisiejszych czasach coraz to więcej ludzi stawia przede wszystkim na smartfony, obsługując z poziomu tych urządzeń dosłownie wszystko.

Postępująca cyfryzacja usług, również publicznych, niesie za sobą zmianę zachowań konsumenckich. Dziś płatności za pomocą telefonu czy zegarka są dla nas na porządku dziennym. Co więcej, wiele osób, głównie z młodego pokolenia, traktuje kartę płatniczą jako usługę dodatkową, trzymając ją w domu na wszelki wypadek, gdyby inne metody płatności zawiodły. Podobną transformację usług, jak bankowość przechodzi aktualnie administracja publiczna. Udostępnienie mDowodu w aplikacji mObywatel to spełnienie oczekiwań osób, które większość spraw załatwiają mobilnie i nie czują potrzeby fizycznego posiadania przy sobie dowodu osobistego. Nasz bank również wyszedł naprzeciw ich oczekiwaniom, pozwalając na potwierdzenie tożsamości w oddziałach za pomocą mDowodu. Zależy nam na tym, aby każdy bankował tak, jak lubi.

Mówi Błażej Szczecki, wiceprezes zarządu w Banku Pekao S.A. nadzorujący Pion Technologii i Operacji.

Teraz nie dość, że nasz smartfon będzie środkiem do ogarniania wszelkich finansów w mobilnej aplikacji PeoPay, płatności zbliżeniowych przy pomocy podpiętej karty płatniczej do Google Pay lub Apple Pay, to jeszcze pozwoli „schować” mDowód, który będzie potrzebny w realizowaniu spraw w Banku Pekao.

Potwierdzenie tożsamości w Banku Pekao nigdy nie było tak proste

Jak odbywa się potwierdzenie tożsamości w Banku Pekao? To bardzo proste! Wystarczy, że przyjdziemy do placówki banku lub partnerskiej ze smartfonem z zainstalowaną i skonfigurowaną aplikacją mObywatel (do której zalogujemy się profilem zaufanym z Pekao24). Następnie uruchamiamy mDowód klikając „Potwierdź swoje dane”, a pracownik banku wygeneruje nam kod QR, który trzeba będzie zeskanować, co automatycznie przekaże dane dokumentu do banku.

Jeśli proces się powiedzie, to bank otrzyma poświadczenie i dane dokumentu. W mObywatelu będziemy mogli sprawdzić informacje, kiedy i komu zostały przekazane.

Cieszymy się, że Bank Pekao, który staje się coraz bardziej cyfrowym bankiem, wchodzi w nową erę potwierdzania tożsamości mDowodem. To kolejny krok pozwalający na realizację potrzeb codziennego bankowania bez konieczności okazywania fizycznych dokumentów tożsamości jak dowód osobisty czy paszport. Po weryfikacji tożsamości z elektronicznym mDowodem będzie można otworzyć w placówkach m.in. Konto Przekorzystne lub zlecić inne dyspozycje.

Wojciech Werochowski, wiceprezes zarządu w Banku Pekao S.A.

Klient po wprowadzeniu dokumentu do systemu oczywiście będzie mógł sprawdzić, że mDowód jest widoczny obok innych, wcześniej okazanych dokumentów. Zrobi to przy pomocy serwisu internetowego Pekao24, ale także z poziomu aplikacji PeoPay, gdzie w zakładce „Profil” > „Moje dane” mDowód będzie widoczny. Warto zaznaczyć, że mDowód jest ważny 5 lat i do potwierdzenia tożsamości musi być aktualizowany na identycznych zasadach, jak w przypadku fizycznego dowodu osobistego.

Bank Pekao jest liderem na rynku, jeśli chodzi o nowoczesne pojęcie bankowości

Możliwość potwierdzenia tożsamości przez klientów Banku Pekao w placówkach banku to już kolejny krok w urzeczywistnieniu strategii banku „Odpowiedzialny Bank. Nowoczesne Bankowanie” na lata 2021-2024. Bank jest już coraz bliżej celu zakładającego szersze wykorzystanie kanałów cyfrowych w większości funkcjonalności związanych ze sprzedażą i obsługą klientów.

Rozwiązania w bankowości elektronicznej Banku Pekao S.A. nawet zostały nagrodzone w rankingu „Instytucja Roku” w kategorii „Najlepsza aplikacja mobilna”, „Najlepsza bankowość internetowa” oraz „Najlepszy zdalny proces otwarcia konta”. Ale to nie wszystko - bo mobilna aplikacja na smartfony PeoPay została uznana jedną z 15 rozwiązań mobilnych z całego świata w badaniu Digital Banking Maturity 2022 autorstwa Deloitte.

Wcale się temu nie dziwię sam jako posiadacz konta w Banku Pekao na co dzień korzystam z PeoPay, która jest przejrzysta i prosta w obsłudze. Każda płatność z tą aplikacją to pestka. Dzisiaj PeoPay i Obywatel to dwie aplikacje, których naprawdę potrzebujesz, żeby zostawić portfel w szufladzie.

Lokowanie produktu: Bank Pekao
Najnowsze