REKLAMA

Ten kawałek skały może być wart 10 trylionów dolarów. Tak zaczyna się kosmiczna gorączka złota

Właśnie rozpoczęła się misja sondy Psyche, która rozpoczęła podróż do planetoidy o podobnej nazwie. Połączone przedsięwzięcie NASA i SpaceX ma charakter przede wszystkim naukowy. To jednak również potencjalny początek przemysłu, o którym do tej pory poczytać można było głównie w powieściach science-fiction.

14.10.2023 16.30
Psyche NASA SpaceX
REKLAMA

Psyche to misja NASA, która ma na celu zbadanie pochodzenia jąder planetarnych poprzez obserwację i badanie metalicznej planetoidy o tej samej nazwie, znajdującej się w głównym pasie planetoid między Marsem a Jowiszem. Jest to pierwsza misja NASA mająca na celu zbadanie planetoidy, która ma więcej w sobie metalu niż skały lub lodu.

REKLAMA

Psyche został wybrany jako 14. misja programu Discovery NASA - i rozpoczęła się wystrzeleniem sondy o tej samej nazwie 13 października 2023 r. na pokładzie rakiety SpaceX Falcon Heavy. Misja jest kierowana przez Arizona State University, a Jet Propulsion Laboratory (JPL) odpowiada za zarządzanie projektem, operacje i nawigację.

Kosmos, ostateczna granica. Obserwujemy ją na Spider’s Web:

Psyche, czyli trochę planetoida, trochę jądro planety

Psyche jest wyjątkowy, ponieważ wydaje się być odsłoniętym żelazno-niklowym jądrem wczesnej planety. Naukowcy teoretyzują o metalicznej strukturze planetarnych jąder w planetach typu skalistego - w tym Ziemi - ale leżą one nieosiągalnie daleko pod skalistymi płaszczami i skorupami planet, co uniemożliwia na dziś potwierdzenie tych teorii. Ponieważ nie możemy bezpośrednio zobaczyć ani zmierzyć jądra Ziemi, Psyche może zapewnić uczonym bezcenne dane.

Sonda Psyche jest wyposażona w pięć instrumentów naukowych: multispektralny imager, spektrometr gamma i neutronów, magnetometr, system badania grawitacji w paśmie X i głębokoprzestrzenną komunikację optyczną (DSOC). DSOC to zaawansowana nowa technologia komunikacji laserowej, która koduje dane w fotonach o bliskiej podczerwieni (a nie falach radiowych), aby komunikować się między sondą w głębokiej przestrzeni a Ziemią. Używanie światła zamiast radia pozwala sondzie przesyłać więcej danych w danym czasie.

Psyche dotrze do asteroidy w sierpniu 2029 r. i spędzi tam 21 miesięcy na badaniach naukowych. Misja ma na celu zrozumienie niezbadanego wcześniej budulca formowania planet: jąder żelaznych; zajrzeć do wnętrza planet typu ziemskiego, w tym Ziemi, poprzez bezpośrednie badanie wnętrza zróżnicowanego ciała; oraz zbadać nowy rodzaj świata - który nie zbudowany ze skał i lodu, ale z metalu.

Kosmiczne górnictwo warte niewyobrażalne kwoty

Nie sposób jednak nie zauważyć jeszcze jednego. 16 Psyche, bo tak brzmi pełna nazwa planetoidy, jest zbudowana głównie z platyny, złota, niklu i żelaza. Szacuje się, że gdyby jakimś sposobem przetransportować w jakiejś formie planetoidę na Ziemię, materiały z niej pozyskane miałyby wartość ponad 10 trylionów dolarów. To może być początek kosmicznego górnictwa.

Kosmiczne górnictwo to gałąź przemysłu, która zajmować ma się pozyskiwaniem surowców naturalnych z przestrzeni kosmicznej, takich jak woda, minerały, metale czy paliwa. Jest to wizja, która ma na celu rozwiązać problem kurczących się zasobów na Ziemi, a także umożliwić dalszą eksplorację i kolonizację kosmosu.

Kosmiczne górnictwo nie jest jeszcze praktykowane, ale istnieją firmy i agencje kosmiczne, które pracują nad technologiami i regulacjami związanymi z wydobyciem poza Ziemią. Niektóre z nich to Planetary Resources, Deep Space Industries, NASA, ESA czy chińska firma Origin Space.

Potencjalnymi celami kosmicznego górnictwa są asteroidy, Księżyc i Mars. Te ciała niebieskie zawierają różne rodzaje surowców, które mogą być wykorzystane do produkcji energii, budowy struktur, tworzenia atmosfery lub utrzymania życia.

REKLAMA

Kosmiczne górnictwo stwarza jednak wiele wyzwań technicznych, ekonomicznych i prawnych. Nie wiadomo na przykład, jak skutecznie i bezpiecznie transportować surowce z kosmosu na Ziemię lub między innymi planetami. Nie wiadomo też, jak podzielić się własnością i korzyściami z wydobycia między różnymi podmiotami.

Nie wiadomo również, jak chronić środowisko kosmiczne przed zanieczyszczeniem lub degradacją.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA